Chcete číst, ale nemáte čas? Pohodlným řešením jsou audioknihy

Už ani nevíte, kdy jste naposledy odpočívali u dobré knížky a nemysleli při tom na všechny povinnosti, které netrpělivě klepou na dveře? Nezoufejte, nejste v tom sami. Tento článek neskrývá žádné kouzlo na nafukování dne, ani kontakt na překupníka povzbuzujících látek, ale efektivního pomocníka, s nímž bez problémů zvládnete přečíst víc než jednu knihu za měsíc. Přináší věc úplně obyčejnou, o které jste již slyšeli, jen vás ji možná nenapadlo využít. Audioknihy. A především jejich efektivní využití.

Za dva týdny mě čekají státnice. Chodím do práce a dělám milion dalších věcí, takže když jsem si nahrávala před čtvrt rokem Harryho Pottera do MP3 přehrávače, ani mě nenapadlo, že bych si to stihla do státnic poslechnout. Do té doby jsem však stihla ještě Romea a Julii, Macbetha a zkrácenou verzi Kdo chytá v žitě. Jak?

photopin.com

Vždycky jsem si představovala, že audioknihy slouží člověku, co z nějakého důvodu nemůže, nebo dokonce nechce číst. Že se prostě natáhne na kanape a poslouchá, místo aby namáhal oči. Nějak mě nenapadlo, že bych si je mohla pouštět po cestě do školy, do práce nebo při nákupu. To je totiž takhle. Nevím jak vy, ale já měla za to, že to na těch pár minut zkrátka nemá cenu. Jenže ono kupodivu má.

Cesta MHD (hlavně po ránu) mi zabere přibližně 20 minut (plus čekání na zastávce), což už je bez problému celá jedna kapitola. Za cestu zpátky už máte dvě. Potom jdete do obchodu a z obchodu, to jsou další dvě. Snídaně, obědy, večeře – to je dalších pár kapitol k dobru. A když k tomu přidáte občasnou jízdu vlakem do Prahy, hned se vám to nasčítá.

photopin.com

Nesporná výhoda oproti klasickým knihám je to, že můžete bezpečně poslouchat i za chůze. A pokud se vám při čtení za jízdy dělá špatně, poslouchání tento problém hravě vyřeší. Jen pozor, ať se nezaposloucháte a nezapomenete vystoupit (vlastní zkušenost). Stejně tak i řidičům doporučuji jen na vlastní nebezpečí.

Audioknihy si můžete zakoupit na eshopech většiny knihkupectví, jiné zase najdete i na youtube, například zmíněného Shakespeara – stačí jen do vyhledávače zadat Shakespeare audio. Některá díla navíc seženete anglicky, můžete si tak hravě procvičit zapomenutá slovíčka a zlepšit se v cizím jazyce. Já si takhle poslechla Harryho Pottera a věřte, že ze sluchátkek jde rozumět mnohem lépe než z přehrávače v učebně angličtiny. 

Poslední věc, kterou potřebujete, je nějaký přehrávač, třeba MP3 nebo mobil, a hlavně dobrá sluchátka – ono to někdy venku dost hučí. A pak už jen příjemný poslech!

Autor: Barbora Černošková

Příspěvek vytvořen 860

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy