Ceny Thálie putovaly do Divadla Na zábradlí. Slavnostní večer patřil Vondráčkové i Preissovi  

Ceny Thálie jsou již týden v rukou letošních výherců. Třicátý první ročník udělování Cen Thálie se uskutečnil v sobotu 5. října v historické budově Národního divadla v Praze. Průběh slavnostního ceremoniálu vysílala v přímém přenosu Česká televize. Vyhlásilo se celkem dvacet laureátů. Odborné poroty ohodnotily umělecké výkony uplynulého roku a udělily ceny hercům, tanečníkům i operním pěvcům. Ocenily také několik umělců za jejich celoživotní mistrovství.

Tradičně se Ceny Thálie udělují ve čtyřech kategoriích – v činohře, v opeře, v oboru balet, tanec a pohybové divadlo a v oboru muzikál, opereta či jiné hudebně dramatické žánry. Oceňují se mimořádné ženské a mužské jevištní výkony, které vznikly v České republice za uplynulý rok. Nominované posuzují oborové odborné poroty jmenované prezidentem Herecké asociace. Poroty hodnotí i další kategorie, například alternativní a loutkové divadlo či celoživotní umělecké mistrovství. Udělují i Cenu pro mladého umělce či umělkyni do 33 let nebo Cenu zahraničního umělce.

Tháliím vládlo Divadlo Na zábradlí a Chicago

Letos obě sošky v kategorii činohra putovaly do pražského Divadla Na zábradlí. Cenu za ženský výkon získala Kateřina Císařová, která v inscenaci Vzkříšení ztvárnila sociálně vyloučenou a za vraždu souzenou prostitutku Káťu. Dojatá Císařová poděkovala zmíněnému divadlu, které označila za jedno z nejlepších míst na světě.

Cenu za činoherní mužský výkon převzal Miloslav König za roli známého žijícího francouzského spisovatele, esejistu a provokatéra Michela Houllebecqa. Jeho výkon v inscenaci Veřejní nepřátelé hodnotitelé označili za „originální a perfektní“. Intelektuálně i emocionálně složitou postavu podle nich ztvárnil s lehkostí a v mimořádném kontaktu s publikem.

Zatímco v činohře zvítězili herci Divadla Na zábradlí, muzikálovou kategorii ovládlo Chicago uváděné Národním divadlem moravskoslezským v Ostravě. Cenu za ženský výkon získala Markéta Schimmerová Procházková za roli Velmy Kellyové a mezi pány zvítězil Lukáč Vlček díky ztvárnění Billyho Flyna.

V operní kategorii sklidili úspěch slovenští pěvci. Z žen zvítězila sopranistka Soňa Godarská za titulní roli Manon v opeře Julese Masseneta z plzeňského jeviště Divadla J. K. Tyla. Z mužů si cenu odnesl Peter Berger, který v Národním divadle Brno nastudoval ústřední roli Dalibora v opeře Bedřicha Smetany.

Ceny Thálie putují mladým talentům i uměleckým legendám

Cenu pro činoherce do 33 let porota udělila Kamile Janovičové, která v současnosti patří k nejvýraznějším mladým hereckým talentům v celostátním měřítku. Divadelních zkušeností už má mnoho, v aktuální době působí v angažmá již zmíněného Národního divadla moravskoslezského.

Za celoživotní mistrovství udělila porota celkem šest ocenění. V oboru činoherního herectví sošku získali žijící legenda ostravských scén, ale i českého, moravského a slezského divadla Štěpánka Ranošová a Viktor Preiss. „Rád bych poděkoval jedné dívce. Člověku, který mi věnoval padesát sedm let svého života, a tím je moje žena Jana. Bez ní bych tady nestál,“ řekl na ceremoniálu v Národním divadle Preiss, kterému publikum dlouho tleskalo ve stoje. Lidem popřál zdraví a mír, divadlu nesmrtelnost.

V oblasti muzikálu a operety získala tuto cenu Helena Vondráčková. Vzpomínala na role, které v divadelních muzikálech Bídníci, Hello Dolly! nebo Mamma Mia ztvárnila. Připomněla, že má za sebou šedesát let hudební kariéry. „Tohle ocenění je pro mě krásný dárek, velmi za něj děkuji a děkuji všem, kdo mě na té dlouhé cestě provázeli, byli mými rádci a zůstali mi věrní,“ uvedla Vondráčková.

V baletu, tanci a pohybovém divadle získal Cenu za celoživotní mistrovství vynikající mim a tanečník Josef Kotěšovský s charakteristickou přezdívkou „Kotě“. Cena putovala také Nadě Šormové, operní pěvkyni se suverénním pěveckým projevem, ale také něhou, oduševnělostí i osobním šarmem a půvabem. A v neposlední řadě si tuto cenu odnesl ředitel, dramaturg, herec, a především zakladatel Bílého divadla v Ostravě Jan Číhal v oblasti alternativního divadla.

Třicet jedna let s Thálií

Ceny Thálie se udělují od roku 1993. Na jejich vzniku se podíleli Václav Postránecký, Ivan Vyskočil a Tomáš Töpfer, kteří v té době působili v nově založené profesní organizaci Herecká asociace. Plánovali tehdy oceňovat nejlepší individuální výkony za uplynulý kalendářní rok i celoživotní mistrovství, a to zvláště u osobností, které bývalý režim opomíjel či přímo veřejně zavrhl. Svůj název ceny získaly po řecké Múze Thálie, která je patronkou divadla, básnictví a komedie. V minulosti ocenění získaly různé slavné osobnosti, například Josef Topol, Václav Havel, dirigent Jiří Kout nebo Jiří Suchý. Cílem cen je zvyšovat prestiž českého divadelního umění a popularizovat umělce. Laureáty se mohou stát čeští občané nebo zahraniční umělci působící trvale v české inscenaci.

Autor: Andrea Mašíčková


Pokud vás zaujalo Divadlo Na zábradlí, přečtěte si také článek o Jiřím Suchém, který toto divadlo spoluzaložil.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: cenythalie.cz

Foto: cenythalie.cz, Národní divadlo moravskoslezské (Facebook), Helena Vondráčková (Facebook), ndm.cz

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy