Co se asi stane s obnošenými teniskami, které vyhodíte? Pravděpodobně skončí na skládce. A právě tento problém se již delší dobu snaží vyřešit velké obuvnické firmy po celém světě. Adidas zužitkovává plasty z oceánů, Reebok se pokouší využít eukalyptus s ricinovým olejem, jiní věří ovčí vlně či bambusu. S jedním takovým návrhem přišla během svých vysokoškolských studií i německá designérka Emilie Luise Burfeindová. Základními surovinami pro její přírodní a rozložitelnou obuv je psí vlna, přírodní guma a houby.
Že jste o využití psí vlny nikdy neslyšeli? V České republice se totiž tento materiál komerčně neprodává. Jinde je však využíván kvůli své vynikající hřejivosti, která je v porovnání s nám dobře známou ovčí vlnou prý až osmkrát vyšší. Převratnost tohoto konceptu tak spočívá právě ve využití psí vlny, kterou německá designérka odebírá od berlínského startupu Modus Intarsia. Éra této suroviny tak možná ještě přijde.
Právě psí vlna dodává obuvi specifický „ponožkovitý“ vzhled. Ten spočívá i ve speciální technologii takzvaného 3D pletení, což má i tu výhodu, že následně není potřeba nic sešívat ručně, všechno udělá stroj. „Používání technologie 3D pletení mi umožňuje vytvářet extrémně diversifikovaný design přes programování každého jednotlivého stehu, který následně tvoří celek, jenž může být v nějakých částech měkčí, v dalších prodyšnější a v těch posledních elastičtější,“ vysvětluje německá designérka Burfeindová pro magazín Dezeen. „Energie vynaložená na výrobu je ve srovnání s extrahováním surových materiálů založených na ropě nižší. Proces produkce je navíc i rychlejší,“ vyjmenovává autorka další výhody konceptu.
Další důležitou složkou je kromě psí vlny i přírodní guma, do které se ušité části bot namáčí. Guma, poté co zatuhne, definuje tvar obuvi a pomáhá utvářet její odolnost. Poslední částí tenisek je podrážka, respektive podpatek, který je vyroben z výše zmiňovaných hub, konkrétně z podhoubí, tedy mycelia.
Zatím není jasné, jestli se tato rozložitelná obuv dostane do běžného prodeje a tedy, zda bude mít možnost osvědčit se v praxi. Celý tento projekt, který vznikl jako koncept během vysokoškolských studií německé designérky Emilie Luise Burfeindové, jeho autorka nazývá jako Sneature, což vychází ze spojení slov „sneakers“ a „nature“ (tenisky a příroda). Dále Burfeindová říká, že její rozložitelné tenisky zvládnou zhruba dva roky aktivního nošení. Nechme se tedy překvapit, možná právě obuv ze psí vlny a podhoubí bude v budoucnu běžnou součástí našich šatníků.
Autor: Lukáš Kuřík
Výrobou ekologické obuvi se již delší dobu zabývá také česká designérka Eva Klabalová. Pod značkou Kave FootWear vytváří veganské tenisky, které jsou vyrobeny například i z kávového lógru.
Zdroj: CzechCrunch
Foto: Emilie Burfeind (CzechCrunch)