Vědcům z nejsuššího kontinentu se podařilo objevit 30 doposud neznámých živočišných mořských druhů, jedním z nich byl i pravděpodobně nejdelší živočich na Zemi. V dubnu se tímto objevem pochlubili pracovníci Western Australia Museum v Perthu, kteří se v podmořských kaňonech západní Austrálie ponořili do hloubky přes 4000 metrů.
Jednoznačně nejzajímavějším objevem celé expedice je obrovská kolonie trubýše, pravděpodobně největší na světě. Trubýši patří mezi žahavce a jedinci tvoří kolonie, které dohromady fungují jako celek při veškerých činnostech a vypadají jako dlouhý provaz, což dokazuje i fotografie. Svými žahavými buňkami kořist ochromí nebo usmrtí a díky svému jedu mohou být nebezpeční i člověku. Tato kolonie nalezená u břehů Austrálie podle průzkumníků měří 46 metrů. Je tak dvakrát delší než většina plejtváků obrovských a třikrát delší než keporkak.
Podle vedoucí expedice, vědkyně Neridy Wilson, se tento významný objev zadařil ve chvíli, kdy to výzkumníci čekali nejméně. Ponořili se do hloubky 4 439 metrů a když se vraceli zpět na hladinu, v hloubce asi 630 metrů spatřili tento kruhovitý útvar. „Bylo úžasné vidět tento obrovský organismus táhnoucí se jako točité UFO, vznášející se ve vodě,“ řekla Wilson pro The Guardian. Členové posádky se také mohou pyšnit objevem dalších, doposud pravděpodobně nezdokumentovaných druhů mořských živočichů. Mezi nimi jsou například dlouhoocasý sumýš, křemité houby nebo dokonce kolonie druhu nezmarů, která do té doby nebyla v Austrálii viděna.
Expedice probíhala pod vedením Schmidt Ocean Institute, který vědcům poskytl svou loď Falkor. Ta disponuje dvěma oddělitelnými ponorkami i několika různými laboratořemi. Na její palubě se průzkumníci vydali do vod známých jako Bioregion pobřeží Gascoyne, kde se nachází kaňony Ningaloo. Území je chráněné a také neprozkoumané. „Stoprocentně jsme hledali a očekávali nové druhy,“ řekla Wilson. „Zdejší vody jsou příliš neprozkoumané, aby neodhalily nějaké poklady,“ dodává. Dle jejího názoru bude také trvat měsíce nebo i roky, než si vědci budou jistí, že tyto objevené druhy jsou pro vědu skutečně nové.
Autor: Tereza Vaňková
Zdroj, foto: theguardian.com, schmidtocean.org