Každým rokem odborníci na životní prostřední objevují stále více a více znečisťujících látek ve světových oceánech, jezerech a řekách. Množství pilulek, kosmetiky, pesticidů a ropy, které se především ve sladkovodních útvarech nachází, je alarmující. Vědec z Peru, Marino Morikawa, se rozhodl tuto skutečnost změnit. Pomocí nanotechnologie vymyslel způsob, jak vyčistit jakékoliv kontaminované jezero a vrátit mu tak jeho život.
Jednoho dne se vědec Marino Morikawa úplnou náhodou dozvěděl, že mokřiny Cascajo (El Cascajo), které si pamatoval z dětství, budou veřejnosti uzavřeny, protože jsou svým znečištěním životu nebezpečné. Tato zpráva ho natolik šokovala, že se rozhodl přerušit svou výzkumnou práci v Japonsku a vrátit se zpět do Peru.
„Naposledy jsem u jezera byl před 20 lety. Když jsem ho po tak dlouhé době uviděl, nemohl jsem věřit vlastním očím. Voda hrozně páchla a vodní plocha se zmenšila o více jak 70 %. V tu chvíli jsem si uvědomil, že s tím musím něco udělat,“ uvedl Morikawa pro Nas Daily. Vzal proto všechny své úspory, půjčil si od několika bank a s pomocí svých znalostí v oblasti kontroly kvality vody se snažil přijít na novou technologii, která by byla schopná šetrným způsobem vyčistit El Cascajo.
Nakonec přišel s bublajícím nanosystémem, který spočívá v přidání mikrobublinového roztoku do kontaminované vody a použití biofiltrů. „Mikronanobublina má elektromagnetické pole pozitivních a negativních iontů, které fungují jako magnet. Na cestě k hladině vody přitahuje špatné viry a bakterie, jako by je chytala do pavučiny. Roztok, který do vody přidávám, je 100 % organický a lze jej dokonce jíst,“ vysvětluje vědec.
Vývoj této jedinečné technologie trval Morikawaovi šest měsíců a vyčištění celého jezera pak další čtyři měsíce. Díky tomu se do El Cascajo vrátily desítky druhů stěhovavých ptáků a také několik druhů ryb.
Talentovaný vědec navíc díky své píli a odhodlání zvyšuje povědomí lidí o tomto problému a spolu se svým týmem má ušlechtilý cíl vyčistit další kontaminovaná jezera v Peru, jako je například největší jezero v Jižní Americe – Titicaca. Morikawa zkrátka dokazuje, že i jeden obyčejný člověk dokáže změnit věci k lepšímu, což dnešní svět nutně potřebuje.
Autor: Petra Sasínová
Se znečištěním vody už se naštěstí bojuje i plošně. Například Kanada plánuje do dvou let úplně odstranit jednorázové plasty.
Zdroj a foto: thethings.com, brightside.me