Všechno jednou začíná a stejně tak i končí. A tak když nás v úterý 22.7. opustil, ve věku 76 let, Ozzy Osbourne, přezdívaný Princ temnot, všem se alespoň na chvíli zastavil dech. Svět tak přišel o muže, který byl právem považován za jednu z nejvýznamnějších rockových osobností všech dob. Znaly ho miliony, mladí i staří lidé po celém světě milovali jeho hudbu. I ti, kteří zrovna neholdují rocku a metalu, znali jméno Ozzyho Osbourna a alespoň jednou za život, i když třeba nevědomky, slyšeli některou z jeho skladeb.
„S větším zármutkem, než mohou vyjádřit pouhá slova, musíme oznámit, že náš milovaný Ozzy Osbourne dnes ráno zemřel,“ uvedla v prohlášení rodina, která požádala o respektování soukromí. O příčině zpěvákovy smrti neinformovala. Nebylo však tajemstvím, že už nějakou dobu bojoval s Parkinsonovou chorobou. Veřejně známé bylo také to, že se Osbourne se svou manželkou Sharon dohodli na asistované sebevraždě v případě velkého zhoršení zdravotního stavu, ať už psychického nebo fyzického. O tom, zda se tedy Ozzyho smrt dala očekávat či o tom, že je překvapující, jakého věku se dožil, vzhledem k jeho životnímu stylu, plnému alkoholu a drog, nebudu polemizovat. Namísto soukromých záležitostí, které bychom měli s úctou nechat být, tak jak jsou, bez žádného překrucování, se v dnešním článku a ve vzpomínce na Prince temnot zaměřením především na hudbu. Právě té zasvětil Ozzy celý svůj život.
Jak se zrodila největší legenda britské hudební scény
Jeho cesta hudebním světem začala roku 1968 v jeho rodném městě – Birminghamu. Čtyři dělničtí kluci – Tony Iommi, Geezer Butler, Bill Ward a Ozzy Osbourne společně zakládají kapelu, která se později stane jednou z nejdůležitější v dějinách rockové hudby. Zezačátku hrají klasický blues rock, chtějí ale trošku něco jiného, něco daleko temnějšího. Přejmenují se tedy podle hororu – Black Sabbath a o dva roky později vydávají své stejnojmenné album a tím se rodí hudební styl zvaný heavy metal. Začátky ale nejsou vůbec jednoduché. Podpora tisku je nulová, skupinu považují za bandu podivínů a kritici je samozřejmě nesnášejí. Ale lidé je zbožňují. Ještě ten samý rok vydávají své druhé album – Paranoid, a tam už jsou jejich největší hity. Za tento jeden rok se z dělnických kluků stávají celebrity. Desky se prodávají po milionech, ale s tím přicházejí i komplikace. Během 70. let chrlí Sabbati jedno album za druhým: Master of Reality, vol. 4, Sabbath Bloody Sabbath. Metal se rozrůstá, ale kapela se začíná rozpadat zevnitř. Se slávou přichází totiž i destrukce v podobě alkoholu a drog. Ozzyho absolutně ničí závislost, a tak je roku 1979 z kapely vyhozen. Potom následuje pár let chaosu, kdy kapela různě mění sestavy a zpěváky. Ale už to není s Ozzym, takže jednoduše řečeno to prostě není ono.
Po vyhazovu byl Ozzy absolutně na dně. Zavřel se do hotelového pokoje a byl rozhodnut se upít k smrti. Pak ale na scénu naštěstí přichází Sharon, která ho zachrání. Stane se jeho manažerkou, partnerkou a později i manželkou. A tak v roce 1980 přichází album Blizzard of Ozz, které startuje jeho sólovou kariéru. Ta je kromě hudby plná nejrůznějších afér, kvůli kterým byl i několikrát souzen. Pověsti souvisely například se zpěvákovou údajnou náklonností k satanismu. V roce 1982 zase na jednom ze svých koncertů způsobil povyk, když ukousl hlavu netopýrovi, protože si myslel, že to je gumová hračka, která mu přistála na pódiu. Ať už to bylo jakkoliv, tento incident se stal asi nejvíce šokující a zároveň ikonickou událostí v Ozzyho kariéře. O pár měsíců později, téhož roku, přichází letecké neštěstí, při kterém umírá jeho geniální kytarista Randy Rhodes. Ozzy to později označuje jako největší tragédii svého života. Život ale musí jít dál. Další úspěchy přišly v podobě alba Bark at The Moon, No More Tears a Ozzy je na vrcholu. V roce 1996 dokonce zakládá vlastní festival – Ozzfest. Poté přichází i reality show The Osbournes, která sleduje život Ozzyho a jeho rodiny. V roce 2013 přichází velký návrat, kdy Black Sabbath s Ozzym Osbournem vydávají album 13 a o čtyři roky později oznamují své poslední turné The End. Black Sabbath tak oficiálně skončili, ale Ozzy jede dál a stihne vydat ještě dvě alba – Ordinary man a Patient Number 9.
Silný závěr jedné legendární éry
Jeho poslední tečkou je velkolepý koncert Back to the Beginning, prostřednictvím kterého se vrací zpět na začátek, na místo, kde to před několika lety celé začalo. Koncert byl velkou rozlučkou, jak samotného Ozzyho Osbourna, tak i kapely Black Sabbath, která se ještě jednou a naposledy sešla v původní sestavě. Vystoupily ale i další metalové skupiny. Například Metallica, Slayer, Alice in Chains nebo Pantera. Jednalo se tak o vůbec největší metalovou událost historie, jejíž celý výtěžek, téměř 200 milionů dolarů, šel na dobročinné účely. Na podporu léčby Parkinsonovy choroby. Akce se odehrála na stadionu Villa Park v Ozzyho rodném Birminghamu, a to 5.7. 2025. Pouhých sedmnáct dní na to, v podvečer 22.7., zaplavily internet zprávy o smrti Ozzyho Osbourna. Fanoušci po celém světě nevěřícně četli slova popisující odchod Prince temnot a nedokázali uvěřit, že je to pravda. Lidé si ho začali na sociálních sítích připomínat prostřednictvím jeho nesmrtelných hlášek a nestárnoucích skladeb, které následující den hrály snad na všech rádiových stanicích zaměřených na rockovou hudbu. Celý svět si ho už navždy bude pamatovat jako legendu, která položila základy metalové hudbě. Dokázal ovlivnit hned několik generací a zanechal za sebou nejen hudební, ale především životní příběh kluka z chudé dělnické rodiny, kterého svět odepsal, ale on se i přesto stal králem. Proto při svém posledním rozloučení usedl na trůn a s grácií naposledy zazpíval písně, na které se nikdy nezapomene. Jednou z nich byla Mama, I’m Coming Home, která dokázala rozplakat desítky tisíc fanoušků.
Ozzy Osbourne byl osobnost, která měla obrovský přesah a faktem je, že nám bude nehorázně chybět. My bychom ale neměli brečet, protože to skončilo. Měli bychom se usmívat, protože se to vůbec stalo. Tenhle článek se sice ztratí mezi tou spoustou dalších, nutno však podotknout, že ať už napíšeme, řekneme či uděláme cokoliv, nikdy nebudeme schopni vyjádřit jakou obrovskou ztrátou pro hudební i celý svět Ozzyho smrt je. S nadsázkou můžeme říci, že jen málo kdo má tak veřejnou smrt jako Ozzy Osbourne. Myslím si, že to, že se o něm stále mluví a píše, a ještě nějakou chvíli určitě bude, jen krásně podtrhuje to, že sice zemřel, ale ve skutečnosti nikdy neodešel. Jeho odkaz a hudba, které po sobě zanechal, tu totiž zůstanou napořád a v srdcích svých fanoušků bude žít navždy.
Autorka: Kateřina Pirožková
Editorka: Anna Pospíšilová
Zajímá vás víc o skupině Black Sabbath? Přečtěte si, jak to bylo s letošním návratem do původní sestavy kapely.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroje: www.pribehheavymetalu.cz
Foto: commons.wikimedia.org, Ozzy Osbourne (Instagram)