Bavlna, mušelín, vlna, len, a nespočet dalších materiálů, které se mi míhají pod prsty, když procházím mezi věšáky s oblečením. Vůně vanilkového olejíčku, levandulového mýdla, starých knih, a čerstvých kopretin se mezitím nese vzduchem, a okolní dvojice se raduje ze stylových nazouváků. Olomoucký SWAP na Floře nabízí všechno toto a mnohem, mnohem víc. Vydejte se na něj v této reportáži se mnou.
Po vstupu do pavilonu E na olomouckém výstavišti se přede mnou rozprostře místnost bzučící nadšenými návštěvníky jarního SWAPu hledajícími své vysněné kousky. Kromě věšáků plných oblečení mě na první pohled zaujme ještě kartonová krabice plná starších knih, která mě láká svými poklady. Důkladně procházím svazek po svazku a zabolí mě u srdce, když narazím na knížku, která byla věnována v roce 1978 studentovi za jeho pilné studium.
Na dnešním swapu, který organizuje olomoucký Eko koutek si dnes můžeme kromě oblečení vyměnit také boty, doplňky, hračky nebo květiny a rostlinky. Princip fungování je dosti jednoduchý, na swap přinesete předměty, které doma nepoužíváte nebo nepotřebujete, a vyměníte je za něco, co vám přinese větší radost a užitek. Dát věcem druhou šanci je zvláštním způsobem naplňující. Po předmětech, které se vám válí doma bez využití, vás odmění pocit toho, že jste udělali radost někomu jinému, a navíc ušetřili planetu od přebytečného odpadu.
„SWAP pořádáme Společně s organizací Olomouc SWAPuje, a za podpory Výstaviště Flora Olomouc. Tento SWAP je již druhý v řadě, který jsme uskutečnili. V Olomouci je více organizací, které podobné události pořádají, ale Olomouc SWAPuje se je snaží propojit, abychom si navzájem nekonkurovali,” říká k organizaci tohoto SWAPu Adéla Janáčková z Eko koutku. „Myšlenka organizovat SWAP přišla přirozeně. Sešlo se více lidí, kteří uvažují ekologicky a postupně se to rozšířilo.”
Na dotaz, co vše můžou návštěvníci na SWAP přinést, odpověděla: „Oblečení, vybavení do domácnosti, doplňky, bižuterii, obuv. Současně je důležité dbát na jejich kvalitu, čistotu, a nosit kousky, které byste si i vy rádi odnesli. Občas se stává, že některé kousky nechce ani charita a končí v kontejneru, takže je lepší, když to lidé předem přeberou. Funguje to tak, že věci přinesete, kolegyně si je převezmou, protřídí, a vy si zase odnesete to, co se vám líbí.”
Mimo vyměňování zde dnes můžeme potkat i lokální prodejce, kteří vystavují a prezentují své výrobky. Když procházím mezi stolky zaujmou mě zejména ručně šité čelenky z bavlněných látek, výroba vlastního parfému z éterických olejů, nebo pletené svetry a čepice. Obdivuji precizně upletené vestičky, které jsou na dotek tak příjemné a hřejivé, jako samotná ovčí vlna. Samozřejmě si tedy vezmu vizitky všech vystavujících, abych si jejich práci prošla doma v klidu, a zjistila, co vše nabízejí.
Atmosféra na swapu je kouzelná, jeho návštěvníci se skvěle baví a program je uzpůsobený i pro děti, které si mohou například malovat na kamínky, nebo vyměňovat hračky. Když zrovna stojím u jednoho ze stánků, tak k páru vedle přiběhne malá holčička a spustí: „Koukej mami, co jsem našla!” a nadšeně ukazuje své úlovky mamince a chlubí se, jak výhodně swapla oblečení, které přinesla, za kapsičku na peníze a telefon.
Na místě je i občerstvení v podobě stánku Henri Café, které mimo výborné kávy nabízí i sladké a slané pohoštění pro vyhládlé účastníky swapu. Atmosféru pak zpříjemňuje a doplňuje místní umělkyně Klári Mári, která vystupuje jak se známými odrhovačkami, tak s vlastní tvorbou, kterou doprovází melodickou hrou na kytaru.
Data ukazují, že je módní průmysl zodpovědný za 10 % celosvětových emisí uhlíku, a že se nákup oblečení zvedl od roku 1996 o 40 % (informace pochází z EPRP EP Think tank, 2017 – pozn. redaktorky). Díky větší finanční dostupnosti módních kousků jich jejich konzumenti shromažďují více a nestarají se už tolik o jejich životnost a vliv jejich výroby na životní prostředí. Kdy se pro nás kvantita stala větším ukazatelem než kvalita? Právě proto je myšlenka vzájemné výměny oblečení skvělá a ukazuje nám, že není třeba se stále obklopovat novými věcmi.
Autor: Vendy Rojčíková
Chcete si přečíst další reportáž? Neměla by vám uniknout ta z jógy. Není to ovšem jen tak ledajaké cvičení, redaktorka Karolína se totiž zúčastnila PetsYogy. Co přináší nevšední kombinace jógy s roztomilými štěňátky? Dočtete se zde.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet
Foto: Vendy Rojčíková, Eko koutek