S dýmkou i pokorou. Na Karla Schwarzenberga vzpomínají politici i prezidenti

Ve věku 85 let zemřel bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Kníže se intenzivně zapojoval do společenského, hospodářského i politického života. Ucházel se o post prezidenta, stál u vzniku strany TOP 09 a později byl jmenován i jejím čestným předsedou. Na státníka vzpomínali bývalí i současní prezidenti, jeho straničtí kolegové i veřejnost.    

„Odešel ve všech ohledech velký muž. Služba naší zemi pro něj byla nejen kontinuitou rodu, ale naprosto přirozeným posláním. Bylo mi velkou ctí znát ho osobně. Jeho noblesu, moudrost, laskavý humor a evropský přesah budu postrádat. Upřímnou soustrast rodině,“ komentoval na sociální síti X smrt Schwarzenberga prezident Pavel.

K prezidentovi se s vyjádřením přidalo i několik dalších osobností české politiky. Upřímnou soustrast vyjádřila také současná předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. „Karel Schwarzenberg nám vždycky říkával – politik musí mít rád lidi. On je rád měl a lidé jeho. Je mi nesmírně líto, že nás opustil. Zanechal nám však odkaz, který je nesmrtelný a musíme ho nést. Budu vždy vděčná, že tak zásadně ovlivnil i můj život. Odpočívejte v pokoji, Karle,“ vzkázala na svém osobním profilu na síti X.

Na přiložené fotce je kníže vyobrazen s dýmkou, jeho typickým symbolem. Právě s dýmkou si mnozí spojovali i Václava Havla, jemuž dělal Schwarzenberg po sametové revoluci kancléře. „Karel a Václav zase spolu. Budou mít co probírat, svět dnes bohužel není tím, čím si oba přáli, aby byl,“ poznamenal jeden z uživatelů na síti X.

Titulky tuzemských médií označily Schwarzenberga za aristokrata a symbol nepopulistické politiky, vyzvedly také jeho službu vlasti. Ze zahraničních médií se ozývala slova jako špičkový diplomat. Pojďme si teď společně zrekapitulovat bohatý život vlastence, který svůj život zasvětil péči o naši zemi.

Rodinné zázemí

Karel Schwarzenberg se narodil jako nejstarší syn heraldikovi a historikovi Karlu VI., knížeti ze Schwarzenbergru a Antonii, rozené princezně z Fürstenbergru. Pocházel z orlické větve rodu Schwarzenbergů založené Karlem Filipem, mladším synem Jana I. Nepomuka, slavným vojevůdcem, který zvítězil v Bitvě národů.

Své dětství strávil na zámcích Orlík a Čimelice. Po komunistickém převratu roku 1948 byl jeho rodině zabaven majetek orlické větve, proto rodina emigrovala do Rakouska. Zde nejdřív žila nedaleko Salzburgu, ale poté se přesunula do Vídně. To mělo na mladého Karla Schwarzenberga velký dopad, byt jeho rodiny se proměnil ve společenský salon, a i díky tomu Karel propadl vídeňskému kavárenskému životu.

V roce 1960 ho adoptoval strýc Jindřich ze Schwarzenbergu, člen hlubocko-krumlovské větve Schwarzenbergů. To mu zajistilo dědictví v hodnotě až 400 milionů eur.

Učený aristokrat

Prošel tradiční rodinnou aristokratickou výchovou. Už od dětství se učil etiketě a ovládal rovněž několik jazyků včetně němčiny, češtiny, francouzštiny, angličtiny i italštiny.

Absolvoval gymnázium ve Vídni, kde následně začal studovat i práva. Věnoval se také oboru lesnictví v Mnichově. Studia nakonec nedokončil, protože se po strýcově smrti musel začít věnovat správě rodinných panství v Německu a Rakousku.

Politik světového formátu

Od mládí podporoval snahy o návrat demokracie do Československa. V československém a českém veřejném životě se Karel Schwarzenberg angažoval už před Sametovou revolucí. Po potlačení pražského jara sovětskými vojsky začal podporovat československý disent a spoluzaložil archiv tehdy v Československu zapovězené literatury. V 80. letech předsedal Mezinárodnímu helsinskému výboru pro lidská práva. Díky své funkci mohl navštívit komunistické Československo, kde o otázce lidských práv právě s disenty jednal. Odtud také pramení jeho přátelství s Václavem Havlem.

Do Československa se kníže oficiálně vrátil na podzim roku 1989, okamžitě se zapojil do politického a společenského života. Nově zvolený prezident Havel z něj na počátku 90. let udělal vedoucího prezidentské kanceláře. Po odchodu z této funkce se věnoval správě navrácených rodinných majetků a neformálně se i nadále pohyboval v politice.

Impulz znova se oficiálně angažovat v politickém životě přišel až po začátku nového milénia. V roce 2004 nastoupil do funkce senátora, kterou po šesti letech vyměnil za post poslance v tehdy nově vzniklé politické straně TOP 09. Tu Schwarzenberg založil společně s Miroslavem Kalouskem, sám byl přitom jednomyslně jmenován do jejího čela. K tomu všemu zastával hned dvakrát post ministra zahraničí.

V roce 2011 se s podporou své strany rozhodl kandidovat na prezidenta České republiky. V roce 2013 se utkal v druhém kole s protikandidátem Milošem Zemanem, který posléze zvítězil. Tehdy se jednalo o historicky první přímou volbu prezidenta České republiky.

Po odchodu z politiky v roce 2021 žil Schwarzenberg převážně na zámečku v Dřevíči, který od státu odkoupil a na vlastní náklady opravil. Až do sklonku svého života se pořád vyjadřoval k veřejnému dění.

Držitel řady vyznamenání

Za služby, které prokázal své zemi, byl kníže hned několikrát oceněn, a to jak domácími, tak zahraničními vyznamenáními. V roce 1989 byl vyznamenán Cenou lidských práv Rady Evropy za jeho působení v Mezinárodním helsinském výboru pro lidská práva. Obdržel také Řád Tomáše Garrigua Masaryka a Ministerstvo zahraničních věcí ČR mu v roce 2020 udělilo Medaili Za zásluhy o diplomacii.

Na sklonku svého života obdržel od prezidenta Petra Pavla Řád bílého lva, nejvyšší české státní vyznamenání. Kvůli zdravotním problémům se srdcem a ledvinami bohužel neměl možnost si toto ocenění převzít osobně.

Zemřel ve věku 85 let ve Vídni. Poslední rozloučení s ním se uskuteční 9. prosince v katedrále svatého Víta.

Autor: Johana Snášelová


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: karelschwarzenberg.cz, vlada.cz, @Pametnaroda (X)

Foto: commons.wikimedia.org

Příspěvek vytvořen 26

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy