S novým trenérem a novými dresy. Češi zahájili sezonu 1. místem na Karjala Cupu

První reprezentační pauza dává možnost týmům ze dvou nejvyšších soutěží odpočinout si. Fanoušci však nepřijdou zkrátka, jelikož se mohou těšit první zápasy národního týmu v rámci Euro Hockey tour. V rámci prvního turnaje odcestovali čeští hokejisté do Švédska a následně do Finska na Karjala Cup a odstartovali tak trochu novou éru.

Nový kouč a nováčci v nominaci

Po neúspěchu na jarním Mistrovství světa bylo rozhodnuto o rezignaci fina Kariho Jalonena, který skončil ve funkci hlavního trenéra národního týmu po 16 měsících. Ještě v červnu bylo rozhodnuto o jeho nástupci, kterým se stal Radim Rulík disponující bohatými zkušenostmi, mezi kterými se z poslední doby vyjímá stříbro z Mistrovství světa do 20 let z letošního ledna. Na nominační tiskové konferenci byla oznámena soupiska pro první turnaj. Krom zkušených hráčů byli vybráni i tři hokejisté, pro které se jednalo o premiéru v seniorské reprezentaci.

Brankář Jakub Málek je v 21 letech jedničkou ve finském klubu Ilves Tampere a ročník zahájil skvělými výkony. Obránce Jiří Ticháček z Kladna je nejproduktivnějším na svém postu v Tipsport extralize a 20 letý zadák tak zažívá snový start v nové sezoně a nominace je mu odměnou za předvedené výkony. Třetím debutantem je útočník Adam Kubík z Českých Budějovic, který se po přestupu z Kladna skvěle adaptoval v novém působišti a je 4. nejlepším střelcem v naší extralize. Abych těch novinek nebylo málo, na tiskové konferenci byly představeny i nové dresy se státním znakem, který nahradil fanoušky ne moc oblíbené logo českého hokeje. Radim Rulík si k sobě do trenérského štábu přivedl i bývalého útočníka Tomáše Plekance, který se jen pár týdnů po konci aktivní kariéry stal asistentem trenéra a pomoci by měl hráčům, zejména co se vhazování týče.

Skvělá první třetina znamenala vítězství nad Švédskem

Poprvé hrála Česká republika ve Växjö proti domácím Švédům. Do branky byl nasazen nováček Málek, který zpočátku moc práce neměl. Naopak na druhé straně se našim hráčům dařilo náramně, až nad očekávání. Ani ne 2 minuty po začátku utkání využil odraženého puku Radan Lenc a z mezikruží otevřel skóre utkání. Na 2:0 upravil v čase 4:28, Lenc tentokrát v roli nahrávajícího objel branku, našel Davida Tomáška a zmatený gólman Švédů se nenatáhl na jeho přesné zakončení. V 10. minutě signalizovali sudí výhodu pro český celek za předchozí faul. Obránce Zábranský nastřelil kotouč do předbrankového prostoru, kde ho tečoval mezi tři tyče Jakub Flek a vedli jsme už o tři branky. Čtvrtý gól po vybojování puku z rohu kluziště obstaral Lukáš Sedlák, který hned z první mířil přesně z prostoru pro vhazování. To byla poslední branka za záda Lindboma, brankáře Švédska, který byl vystřídán a tak nebude na svůj debut v seniorské reprezentaci vzpomínat v dobrém. Ve druhé třetině měli Švédi dobrou pasáž, ze které vytěžili snižovací trefu v 28. minutě, domácí fandové se radovali po brance Tima Heeda. Za další dvě minuty odpověděli Češi pátým gólem, debutující Adam Kubík ozdobil svou premiéru krásnou akcí zakončenou trefou mezi tři tyče. Švédi korigovali stav zápasu už jen díky Ejdsellovi v 48. minutě.

Zápas proti Finsku nahoru dolů přinesl 3 body na naši stranu

První třetina byla opět v moci českých hráčů. Necelé 4 minuty po startu utkání využil národní tým přesilovku, když Filippi našel v bezprostřední blízkosti branky Daniela Voženílka, který otevřel skóre utkání. Za 7 minut se radoval český nároďák podruhé. Sedlák po přejetí do útočného pásma nahrál na dozadu jedoucího Matěje Stránského, který tvrdou a pohlednou ranou zvýšil na 2:0. Ještě lépe bylo v čase 12:45, kdy Galvas nahrál do předbrankového prostoru na Daniela Voženílka a ten podobnou akcí zvýšil už na 3:0. Domácí Finové v Nokia areně ještě do pauzy snížili, za 49 vteřin. Niko Huutanen sice ujížděl v přečíslení a mohl nahrát, svoji samostatnou akci však vyřešil sám a vyplatilo se. V druhé dvacetiminutovce pokračovalo finské snažení o srovnání. Na 2:3 stáhl skóre Annti Suomela, jenž jel na Málka z pravé strany a vyslaný kotouč propadl českému gólmanovi mezi betony.

Vyrovnat se Finsku skutečně povedlo a to když Jääskä po objetí prostoru za branou přihrál na Eemila Ertholtze a ten už v nápřahu propálil Málkovu zeď a bylo to 3:3. Příležitost se našim naskytla při další hře 5 na 4 a využita byla tak, jak se patří. Filippi našel od mantinelu Davida Tomáška stojícího uprostřed pásma a dělovkou využil početní výhodu a vrátil Česku vedení v čase 36:34. Nadšení ze znovu nabytého vedení se přetavilo v další rychlý gól. Uběhlo 64 vteřin a Kovařčík beckhendem poslal puk na Matěje Stránského a ten střelou do horní růžku vrátil dvoubrankové vedení na naši stranu. Sedlák se provinil sekáním na počátku třetí části, přesilovku Finsko nevyužilo. Trestaný hráč po uplynutí svého trestu vyrazil do samostatného úniku, dohánějící soupeřův obránce mu však zakončit nedovolil. Lépe na tom byl v 51. minutě David Tomášek, když zužitkoval nahrávku od Lence, pukem prolomil skrumáž a obloučkem se puk dostal mezi tři tyče. V přesilovce Finů to soupeři zkoušeli ještě zesílit hrou bez gólmana a to se nevyplatilo. Radan Lenc z rohu kluziště přes celé hřiště uklidil puk do prázdné branky a bylo jasno. Bez ohledu na další výsledky budou Češi na Karjala Cupu první.

Na závěrečnou výhru nad Švýcarskem stačila jediná branka

Do branky tentokrát nastoupil za české barvy Dominik Pavlát a chtěl zapůsobit na realizační tým a případně si říct o další nominaci v budoucnu. Likvidovat musel třeba pokus Heldnera od modré čáry.

Češi zahrozili v 9. minutě, kdy volný Kubík v úniku mířil jen do připravené lapačky Berra. Švýcaři se poprvé provinili v 13. minutě, oslabení však ustáli. Vzápětí šel soupeř opět do početní nevýhody a národní tým už přesilovku využil. Radan Lenc stojící před brankou dorazil z první mezi betony nahrávku od Stránského a vedli jsme 1:0. Na začátku druhé třetiny byli Švýcaři potrestáni v zápase již potřetí, tlak českých hráčů však zvládli bez inkasovaného gólu. Ve 30. minutě se Senteler ocitl v dobré příležitosti, puk se však odrazil od týče branky Pavláta. Šanci na srovnání měli soupeři helvetského kříže v 31. minutě při trestu Ordoše, nestalo se tak. Další tyč Švýcarska byla nastřelena při vyloučení Galvase a to když Herzog pálil z mezikruží. V polovině třetiny Kodýtek mohl zvýšit na 2:0 do odkryté klece, soupeřův gólman se však blýskl krásným zákrokem. Na závěr to Švýcarsko zkusilo v šesti bez gólmana, když však Bertschy trefil tyčku a Pavlát 5 vteřin před koncem doslova zachránil 3 body pěkným zákrokem, vyhráli Češi i potřetí na Karjale.

Shrnutí

Reprezentační pauza je nyní u konce a pro Česko skončila výtečně. S 9 body a skóre 13:5 mohli po právu převzít pohár pro vítěze turnaje. Za dvě výhry a porážku se umístilo druhé Švédsko, s jednou výhrou skončilo třetí Finsko a bez bodového zisku skončilo Švýcarsko poslední. Za měsíc se účastníci Euro Hockey Tour sejdou ve Švýcarsku na dalším podniku této soutěže, Švýcarských hokejových hrách.

Autor: Petr Martínek

Jaké byly začátky sportovního vysílání? To se můžete dozvědět v tomto článku.

Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.

Zdroj, foto: ceskyhokej.cz, sazenionline.cz