Více jak 2,7 miliardy lidí na Zemi čelí nebezpečí nedostatku pitné vody. I přesto, že voda pokrývá 70 % planety, tak pouze 3 % z toho jsou pitná. V důsledku klimatické změny navíc dochází k vysychání přírodních zdrojů. Voda tak může být v budoucnosti stále vzácnější. S možným řešením hlavně pro nejvíce zasažené oblasti přišli čeští vědci. Představili zařízení zvané MAGDA, které vyrobí až 20 litrů vody denně. Díky své relativně malé velikosti je velice mobilní a převoz na potřebná místa je jednoduchý.
Čeští vědci z Univerzitního centra energeticky efektivních budov (UCEEB) patřící pod strojní fakultu ČVUT v Praze již v minulosti přišli s experimentální technologií, která vytváří vodu. Koncept přístroje S.A.W.E.R (Solar Air Water Earth Resource) postavili už roku 2018. Finální podobu představili o dva roky později na exhibici v Dubaji. Má pomoci k oživení pouští a velice suchých oblastí. Autonomní sluncem poháněný systém dokáže za nejlepších podmínek vytvořit až 100 litrů vody. Je to díky materiálu, který na sebe váže vodní páru. (takzvaný desikant). Materiál se následně zahřívá, vlhčí se okolní vzduch a jeho ochlazením se získává voda. Při zapojení do elektrické sítě účinnost stoupá a může být až 200 litrů za den. Tu následně zpracuje a potrubím přepraví pod povrch, kde na vodu čekají mikrořasy, které zde připravili 20 metrů pod zemí. Řasy obohacují půdu živinami a mikroorganismy, a tím připravují poušť na sadbu větších rostlin.
Problémem je však velikost S.A.W.E.Ru. Tvoří ho dva kontejnery, ve kterých je samotný přístroj. To vše pokrývá fotovoltaická střecha, která přístroj napájí. Dohromady váha stoupne až na dvě tuny v základní formě. Z tohoto důvodu se rozhodli vědci vytvořit menší a mobilnější verzi. Na scénu přichází MAGDA (Mobile Autonomous Water Generator From Desert Air). Velikostí připomíná dva boxy o trochu větší jako lednička. S váhou 150 kilogramů není převoz tak náročný. Zvládne ho převést jakékoliv větší auto.
MAGDA pracuje na stejné bázi jako její předchůdce, avšak její účinnost je znatelně menší. Při zapojení do elektrické sítě dosáhne produkce až 20 litrů pitné vody denně. Je však vybavená také slunečním panelem, a její provoz tak může být plně autonomní. Avšak při provozu výhradně na sluneční energii její výkon klesne o polovinu. Přístroj by měl fungovat jako záloha v pouštních oblastech. Do plné produkce by se měl dostat po zkušebních testech, a to začátkem příštího roku.
Jeden S.A.W.E.R už dnes pracuje v Dubaji. Vyhrál také cenu za nejlepší inovační technologii na EXPO 2020. MAGDA má i v experimentální fázi již mnoho zájemců. Těmi jsou hlavně strojírenské firmy a finanční skupiny ze zemí západu. O spolupráci se však pořád jedná. Vývojáři stále pracují na zlevnění a zefektivnění přístroje. V plánu mají už i další projekt.
„V současné době spolupracujeme s firmou Karbox s.r.o., která patří do holdingu Czechoslovak Group, na druhé generaci zařízení. Jeden z cílů projektu je vyvinout pohotovostní zdroj pitné vody napájený ze sítě či diesel agregátu. Cílem je dosáhnout produkce vody okolo čtyřiceti litrů za den v těch nejsušších a nejteplejších podmínkách na světě. Pracovní název zařízení je EWA, což je akronym slov Emergency Water from Air,“ sdělil výzkumný pracovník ČVUT Nikola Pokorný pro Czechcrunch.
Autor: Jonáš Maixner
O přístroji S.A.W.E.R jsme vás informovali již dříve. Více se tak o tomto nadějném přístroji můžete dočíst v našem článku.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj: czexpo.com, cc.cz, sawer.cz, uceeb.cz
Foto: sawer.cz, cc.cz, uceeb.cz