Někdo raději sáhne po elektronické knize, někdo si potrpí na fyzickou knihu, kterou může cítit, na kterou může sáhnout, která je s ním. Tato kategorie čtenářů, která dává přednost fyzickému kontaktu s knihou, se může někdy potýkat s vyššími náklady spjatými s koupí samotné knihy. Proto se v posledních letech staly velice oblíbenými antikvariáty, zejména ty online, kde koupíte již dříve vlastněné kousky. K těmto knižním bazarům se před rokem přidalo též knihkupectví Martinus s projektem Knihovrátek, které vymyslelo vlastní alternativu.
Klasická knihkupectví jsou stále v oblibě. Přijít do kamenné prodejny, vidět na vlastní oči všechny ty knihy, a poté si tím vším prolistovat a vybrat si přesně to, co nám padne do oka, je kouzlo samo o sobě. Někdy se ale stane, že si toho vybereme tolik, že se sotva doplatíme. Nemá pak ani cenu uplatňovat věrnostní a podobné slevy, protože je toho opravdu hodně. Pro takové čtenáře je tak někdy lepší zajít do antikvariátu, kde za mnohem nižší cenu najde také spoustu zajímavých knih. Nejsou sice většinou v perfektním stavu, jsou poškozené, vodou polité nebo s věnováním, ani už tak hezky nevoní, zato jsou cenově přijatelnější.
V dnešní moderní době je však běžné nakupovat přes internet. To ale nehraje příliš dobře do karet klasickým antikvariátům. Většina z nich přešla též do online světa, kde inzerují své knížky z obchodu. Někdy ale dostaneme málo informací o jejich stavu a může nám proto přijít něco, co jsme rozhodně nechtěli. Nyní ale vznikají online antikvariáty, které se specializují převážně na online prodej a výkup již dříve vlastněných knih. Mezi ty nejlepší, které jsou u nás, se rozhodně řadí Knihobot, s jehož zakladatelem jsme dělali rozhovor, nebo Reknihy, které fungují na stejném principu. Knihy jsou na webu pečlivě nafoceny, nemůže se tak stát, že nevíme, co kupujeme. A pokud chceme knihy přes tyto online bazary prodat, stačí naše knihy, které nechceme, vyfotit a poslat fotku. Antikvariát se ozve, jestli má o knihy zájem, a poté je jen odešlete a až se prodají, dostanete peníze. Knihkupectví Martinus jde na toto se svým projektem Knihovrátek však trochu jinak.
Pokud si nyní chcete na webu knihkupectví Martinus objednat knihu, máte možnost vybírat hned z několika verzí knihy. Samozřejmě máte na výběr zcela novou knihu, ti, co mají čtečku elektronických knih, si mohou vybrat levnější variantu, a sice e-knihu. Někdy si můžete pořídit i audioknihu. Minulý říjen k těmto nabídkám přibyla i verze nazvaná „přečtená“. Jedná se o knížky, které už měly dříve majitele, ten se ale rozhodl je poslat do oběhu. Martinus se ale snaží vykupovat pouze knížky, které vypadají jako nové, či jsou lehce opotřebené. V tom se také s jinými antikvariáty liší.
„Přečtené knihy jsme v Martinusu začali prodávat už v roce 2005 na slovenském webu. Později jsme ale službu při spuštění nových internetových stránek pozastavili. Znovu jsme ji začali testovat v roce 2019 i v našich slovenských knihkupectvích, postupně i na webu v testovací verzi, přičemž naplno jsme ji oficiálně spustili v říjnu 2021,“ uvedl Michal Meško, spoluzakladatel a nynější šéf knihkupectví Martinus.
Narozdíl od Knihobotu nebo Reknih odměnu za prodej knih přes Knihovrátek dostanete hned od knihkupectví, ne po jejich prodeji novému majiteli. Peníze ale nedostanete. Odměnu ve formě poukázky na nové knihy do Martinusu obdržíte hned poté, co skřítci zkontrolují stav odeslaných knih. O skřítcích se na webu Martinusu zmiňují často. Těžko říct, jestli tam pracuje ještě nějaký člověk. „Knihobota i Reknihy sledujeme i proto, že jsou pro nás často inspirací v tom, jak agilně a dobře své služby vyvíjejí. Náš přístup je však trochu jiný – pořád jsme především plnohodnotné knihkupectví, které čtenářům nabízí nové knihy. Nyní tuto možnost jen rozšiřujeme,“ dodal Meško.
Naše možnost, jak si užít nové knížky, se tedy čím dál rozšiřuje. Žijeme ve zlatém věku knihomolů.
Autor: Lukáš Ždan
Udělali jsme pro vás také rozhovor se zakladateli Reknih. Seznamte se tak s další možností, jak vrátit přečtené knihy do oběhu. Více se dočtete zde.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj: martinus.cz; cc.cz
Foto: martinus.cz; cc.cz