Součástí naších dní se často stává rychlý nákup ve vietnamské večerce nebo ještě teplý, v alobalu zabalený, kebab od usměvavého Araba. Život samotných cizinců však není leckdy tak jednoduchý. V Brně se proto rozhodli zřídit pozici interkulturního pracovníka, který cizincům žijícím ve městě pomůže se začleněním do společnosti, s pochopením pravidel dané kultury a jejich práv a povinností.
Brněnští interkulturní pracovníci většinou sami z cizineckých komunit pocházejí. Jejich vlastní zkušenosti pak pomohou v situaci s klientem překonat nejen jazykovou bariéru, ale také tu kulturní. Pracovníci s vlastní zkušeností totiž celkem často umí lépe odhadnout situaci a rozdíly v kultuře, čímž předejdou případným problémům.
„Třeba Rumuni nejsou zvyklí čekat ve frontě, ale ‚cpou‘ se všichni najednou. Dále pro ně a pro Moldavce není jednoduché pochopit, že aby jim úředník schválil žádost, stačí mít poctivě připravené všechny podklady. Ze země svého původu jsou zvyklí na odlišné fungování institucí, a tak v nich každý problém, se kterým se tady na úřadě potkají, vyvolá strach a pocit, že by měli někoho podplatit, aby vše zafungovalo správně,“ říká interkulturní pracovník Alexandru Ceban, sám původem z Moldávie, na webu brno.cz.
Samotné klienty pracovníci i vyhledávají. Navštěvují ubytovny nebo procházejí stavby a nádraží. Nabízí nejen kontakty, ale také pomoc při jednání s úřady. Podle Lenky Šafránkové Pavlíčkové, koordinátorky interkulturní práce na Magistrátu města Brna, potřebují cizinci nejčastěji pomoct s vyřízením řidičského průkazu, živnostenského listu nebo s uzavřením zdravotního pojištění.
Interkulturní pracovníci se specializují až na šest jazykových skupin. Ty byly vybrány jednoduše – podle počtu cizinců na území města Brna. Roli ale hrálo i to, jaká podpora daných cizinců už existuje nebo jaké mají dané národnosti a cizinci integrační potřeby. Brno tedy zřídlo tým čtyř interkulturních pracovníků, kteří se soustředí na ukrajinštinu a ruštinu, vietnamštinu, rumunštinu a moldavštinu a arabštinu. Služba nyní funguje už čtvrtým rokem.
Projekt ocenila také Evropská komise. Brněnský přístup k integraci cizinců zahrnula do své brožury s 27 sociálními projekty, které považuje za inspirativní pro další instituce v Evropské unii.
„Evropské komisi doporučilo konkrétní české projekty Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR, které vybíralo z desítek konkurentů. Skvělou zpětnou vazbou pro nás bylo už to, že naši interkulturní pracovníci mezi doporučenými projekty obstáli a zařadili se do databáze 100 nejlepších příkladů dobré praxe, které komise zveřejní na svých stránkách. A jsme tím pádem nadšení, že komise následně činnost interkulturních pracovníků prezentovala i v brožuře, která představuje úzký výběr dvaceti sedmi nejzajímavějších projektů, za každý členský stát jeden,“ uvedla primátorka města Brna Markéta Vaňková pro web brnotoday.cz
Autor: Tereza Sládečková
Podobný projekt jménem Expat centrum byl spuštěn také v Ostravě.
Zdroj: brno.cz, brnotoday.cz
Foto: brno.cz