Experti z vídeňské univerzity BOKU v roce 2016 spustili projekt, který má za úkol obnovit přirozenou populaci jeseterů malých. Ti se líhnou pod dohledem expertů ve speciální chovné stanici ve Vídni a jsou postupně vypouštěni do Dunaje a Moravy. Od počátku projektu do současnosti se podařilo do těchto řek vypustit už 145 tisíc jeseterů.
Na vídeňském ostrově Donauinsel najdeme speciální chovnou stanici, kde se jeseteři líhnou a vyrůstají. Cílem evropského projektu, na kterém se podílí i Povodí Moravy, je vytvořit populaci, která bude schopná samoreprodukce ve volně tekoucích řekách.
V uplynulém roce se ve Vídni podařilo získat z území Rakouska a Maďarska 200 tisíc jiker chráněných ryb. Z nich se vylíhlo 70 tisíc malých jeseterů a v různých fázích růstu je pracovníci vypouštěli do řek. Některé z ryb jsou opatřeny vysílačkou, a díky tomu mají v chovné stanici přehled o jejich pohybu nebo oblíbených místech. Kromě toho můžou ke sledování jeseterů pomoct i dunajští a moravští rybáři. Výzkumníci pro ně připravili přehledové kartičky pro rozeznání druhů jeseterovitých ryb a rybáři je tak lépe poznávají a nahlašují jejich odchyt.
Množství vypuštěných jeseterů pravděpodobně přesáhne plán
Kromě českého Povodí Moravy se na projektu podílí například i slovenská Akademie věd a řada rakouských institucí a ministerstev. Samotný chov jeseterů je však zajímavý mezinárodně, vídeňskou chovnou stanici navštívilo už několik desítek delegací včetně expertů z Číny. Evropský projekt LIFE Sterlet poběží do roku 2021, a proto se pravděpodobně podaří mnohonásobně překonat plánovaný počet 150 tisíc jeseterů. Z 60 procent poskytuje prostředky Evropská unie z programu LIFE.
Jeseter malý dorůstá délky jednoho metru, je nejmenší z čeledi jeseterovitých a žije ve volných tocích větších řek úmoří Černého, Kaspického a Baltského moře. Větší z ryb této čeledi žijící zejména v severoasijských veletocích dosahují délky přes tři metry. Jeseteři malí jsou chráněni zákonem a od roku 2019 i panevropským akčním plánem schváleným Evropskou komisí.
Autor: Tereza Vaňková
Současná celosvětová pandemie má jedno velké pozitivum – absence turistů napomáhá na mnoha místech po celém světě k přirozené obnově přírody a návratu některých živočichů. Více čtěte v článku.
Zdroj: Eurocomm-PR Praha
Foto: PID/Houdek, BOKU Wien