Voxpot: Autentické reportáže Čechů o dění v zahraničí

Ve světě se stále něco děje a neovlivňuje to jen tamní společnost, ale i nás všechny. Voxpot je reportážní projekt, na kterém se podílí nevelká, ale přece jen důležitá skupina mladých reportérů, kameramanek, střihaček, grafiků a skladatelů, kteří se snaží přinášet skutečný pohled na svět za hranicemi České republiky. Jejich reportáže z Afghánistánu, Izraele, Finska a dalších zemí dosahují tisícového zhlédnutí a svoje místo mají už i jako pořad v Televizi Seznam.

Voxpot je český reportážní projekt

Tým spolu se zakladatelem Vojtěchem Boháčem odstartoval projekt v roce 2017 vlastní reportáží z Libanonu, ve které se snažili představit uprchlickou situaci v reálnější podobě, než jak ji většinou (ne)přinášejí samotná média u nás a ve světě. V létě 2018 se pak Voxpot oficiálně stal seriózním projektem, přesunul se do kancelářských prostor a vznikl ústav. První úspěch sklidil Voxpot reportáží z Balkánu, na jejíž popud jej na rozhovor pozvala Česká televize do pořadu Horizont ČT24. Později došlo k založení webu, který do dnes slouží jako hlavní vodítko k informacím a samotným reportážím.

Dnes už mají členové Voxpotu natočenou více než desítku videí a pyšní se nezaprodaností a nezávislostí. „Vlastní reportážní obsah věnující se zahraničí je zásadní pro orientaci v současném, rychle se proměňujícím světě,“ uvádějí a tím se také řídí. Svou tvorbou se snaží přinášet hlavně témata, která jsou v českých médiích většinou opomíjena a není na ně brán takový zřetel, jaký by měl. Nebojí se mluvit o migraci, klimatických změnách nebo nacionalizmu, který je hlavním bodem nejnovější reportáže z Polska, v němž na podzim 2019 vyhrála volby konzervativně-nacionalistická strana Právo a spravedlnost, a ne všichni s ní na sto procent souhlasí. Ve videu tak můžeme vidět nejen rozhovory s poslanci, ale i s obyčejnými lidmi a pravicovými stranami, které se stavějí proti vítězné straně a nenechávají polskou zemi chladnou.

Tým uprostřed varšavského Pochodu nezávislosti

Samotný tým Voxpotu vedle poukazování na důležitá témata usiluje i o to, aby nezůstával jen ve virtuálním prostoru. Členové za sebou mají již několik přednášek a besed a objíždějí festivaly jako je Jeden svět nebo Meeting Brno, kde svoji práci prezentují. Podíleli se také na Letní akademii Hejbej, kde vedli kurz umění reportáže pro kavkazské novináře.

A co budoucnost projektu v letošním roce? V únoru se jeho příznivci mohou těšit na reportáž o rusko-čínských vztazích, respektive prodeji ruského dřeva do Číny nebo o ženách v Afghánistánu, které i v 21. století stále bojují za rovná práva. Na festivalu Jeden svět v březnu bude promítáno video o Ujgurech, kteří byli Čínou drženi v převýchovných táborech s nelidským zacházením. Vedle reportáží vznikne nový web, který nabídne mimo jiné i podcasty, články a kratší videa. Autentičnost své práce chtějí také pozvednout rozhovory s významnými osobnostmi. „Cílem je médium, které dokáže každý den propojovat domácí dění s evropským i globálním kontextem a přináší multižánrovou žurnalistiku, kterou budete milovat,“ dodává Voxpot tým.

Pokud chcete projektu finančně vypomoct, máte možnost Voxpot podpořit přímo na stránkách voxpot.cz.

Autor: Aneta Luksová

Zdroj: voxpot.cz, facebook.com
Foto: youtube.com, instagram.com

Příspěvek vytvořen 830

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy