3D tiskem proti COVID-19: Společný cíl spojuje majitele 3D tiskáren

Všimli jste si toho? Pandemie koronaviru naučila mnoho lidí spolupracovat a táhnout za jeden provaz. Ukázkou tohoto krásného jevu mohou být například majitelé 3D tiskáren. Během několika málo dnů se spojili prostřednictvím sociálních sítí a vytvořili organizovanou skupinu lidí, kterou spojuje společný cíl – poskytnout ochranné štíty všem, kteří je potřebují. Od té doby se jejich 3D tiskárny nezastavily.


Tiskaři se sdružují podle krajů, kde žijí, poté je čeká náročná cesta k vytyčenému cíli. Dohromady se dali prostřednictvím Facebooku asi před deseti dny. Celkem jich je nyní v Česku kolem 320.

„Každý kraj se organizuje sám, plus v Praze a Brně jsou větší centrály, které se nám snaží zajišťovat spolupráci s firmami a některé potřebné materiály,“ popisuje vedoucí tiskařů pro Liberecký kraj Antonín Gazda. „Vůbec jsem netušil, že nás je v kraji tolik tiskařů,“ říká o regionu, ve kterém mají aktuálně k dispozici zhruba 30 tiskáren.

Příběh takového ochranného štítu začíná samozřejmě v 3D tiskárně, respektive v počítači. Každý štít se skládá z čelenky, brady, průhledu a gumičky, která ho drží na hlavě. V tiskárně vznikají první dva díly. „Nejlepší na 3D tiskárnách je to, že se můžou rychle měnit předměty, které se tisknou. Když tisknu jednu čelenku nějak, druhou můžu hned poté tisknout trochu jinak,“ vysvětluje Gazda. Doba výroby jedné čelenky činí v průměru dvě hodiny, ovšem při odlišném nastavení tisku to lze zvládnou i několikanásobně rychleji.

Následně se všechny díly sváží do montovny, kde proces pokračuje. „Zde se jednotlivé části čistí a snažíme se je dezinfikovat,“ popisuje vedoucí tiskařů v Libereckém kraji. K vytisknutým součástem se tu přidávají i průhledy a gumičky. Poté jsou všechny díly baleny, čímž jsou připraveny k vyzvednutí. Samotný kryt si složí každý sám, aby zůstal co nejdelší dobu sterilní. „Sestavit štít je otázka sekund,“ líčí. Tímto způsobem se v Libereckém kraji povedlo darovat už přes tři stovky ochranných štítů. V celé republice se jejich počet vyšplhal na šest tisíc.

Na ochranné štíty už čekají s otevřenou náručí v nemocnicích. „Všude, kam jsme to dodali, byli hrozně nadšení, že mají aspoň nějakou ochranu,“ pověděl Gazda. „Tyto štíty pomáhají především chránit oči nemocničních pracovníků před kapénkami. Kontaktují nás ale i hasiči a policisté,“ doplňuje. Poptávka po štítech je vysoká a nejspíš nadále poroste. „Objednávky přibývají každým dnem, protože se o tom dovídá stále více lidí. Teď máme objednávky celkově na 893 štítů.“

Výroba je ale na rychlém vzestupu, proto se počet vyprodukovaných kusů bude zvyšovat. „Třeba ve škole v Železném Brodě mají tři tiskárny a další minimálně dvě pořizují,“ říká vedoucí kraje Gazda. „Brzy budeme schopní dělat v kraji dvě stě štítů denně.“

Cenu jednoho štítu tiskaři vyčíslili na 75 korun. Kolik jich ještě budou muset vyrobit, nyní netuší. „My budeme mít splněno, až budou mít v našem kraji štíty všichni, kdo je potřebují,“ říká Antonín Gazda závěrem.

Autor: Lukáš Kuřík

Foto: Facebook 3D tiskem proti COVID-19 Liberecký kraj

Příspěvek vytvořen 56

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy