Vývoj velkých pterosaurů se posunul v čase

Na skotském ostrově Skye našli archeologové kostru dospívajícího pterosaura. Tento objev posunul dosavadní předpoklady vědců o vývoji velkých ptakoještěrů až o 25 milionů let do minulosti. Pozoruhodný je tento objev především svou velikostí. Z dosavadních poznatků odborníci již vědí, že se jedná o největšího živočicha, který kdy létal v druhohorní juře.

„Vývoj velkých pterosaurů jsme skutečně posunuli v čase, “ říká pro The Guardian Steve Brusatte z Edinburské univerzity, který se podílel na studii popisující tento unikátní objev. Podle nálezů z minulých let se rozpětí křídel u pterosaurů v období jury pohybovalo mezi 1,6 až 1,8 metrů, kdežto u zkameněliny se naměřilo rozpětí křídel až 2,5 metru. Předpokládá se tak, že dospělý statný jedinec mohl mít rozpětí křídel okolo 3 metrů.

Nový ptakoještěr dostal název Dearc sgiathanach. Ze skotské gaelštiny jej můžeme překládat jako okřídlený plaz nebo plaz z ostrova Skye.

Další pozoruhodností tohoto nálezu je jeho poměrně vysoká zachovalost. Zkamenělin z dob jury je poměrně málo. Ještě vzácnější jsou téměř kompletní pozůstatky, jako právě v případě Dearca sgiathanacha. Fosilie je zachovaná ze 70 %, toto číslo se u jemu podobných tvorů stává výjimečností. A to už jen proto, že některé jejich kosti nejsou o mnoho silnější než obyčejný list papíru.

Tým odborníků podílející se na výzkumu zkameněliny se zajímal také o lebku jedince, která byla poměrně v dobrém stavu. Dokázali digitálně vytvořit model mozku plaza. Z toho modelu dokázali vědci určit, že zvíře mělo nejspíše velmi dobrý zrak.

Za nálezem stojí doktorandka Amelia Pennyová. Ta si lebky všimla během terénních prací na ostrově Skye už v roce 2017. „Nepodobala se ničemu, co jsem kdy viděla. Vyrůstala jsem v Přírodopisném muzeu v Londýně a četla o objevech zkamenělin Mary Anningové na jurském pobřeží, což rozhodně ovlivnilo mé rozhodnutí stát se paleontoložkou. Ale nikdy bych si netroufla očekávat, že se mi podaří objevit nového jurského plaza, zvláště pak zkamenělinu takového významu,“ popisovala svůj objev.

Dearc sgiathanach pochází z období střední jury, v kterém byl největším pterosaurem. Přesto však v pozdějším období druhohor, v křídě, dorůstali extrémních rozměrů. K největším z nich patřili pteranodoni. Ti žili na území dnešních Spojených států a rozpětí jejich křídel bylo okolo šesti až sedmi metrů. Avšak prozatímní držitel rekordu ve velikosti je Quetzalcoatlus z období svrchní křídy. Ptakoještěr žijící v Texasu dosahoval svým rozpětím až 12 metrů.

Autor: Tereza Bečvářová


V loňském roce archeology pod tajícím ledovcem v Norsku ohromily pravěké pozůstatky. O objevení pravěkého skladiště loveckého vybavení se můžete dočíst zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: twitter.com, ct24.cz, deviantart.com

Zdroje: ekolist.cz, ct24.cz, theguardian.com

Příspěvek vytvořen 20

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy