Vyrábět sto litrů pitné vody denně uprostřed pouště není nemožné. Českým vědcům se to podařilo

Vědcům z Univerzitního centra energeticky efektivních budov a Fakulty strojní ČVUT v Praze se podařilo vytvořit zařízení, které dokáže uprostřed pouště vyprodukovat až sto litrů pitné vody denně. Vynález vědci pojmenovali Solar Air Water Earth Resource (S.A.W.E.R). Do provozu byl poprvé uveden tento rok ve Spojených arabských emirátech.

V roce 2020 představí čeští vědci zařízení na výstavě EXPO 2020 v Dubaji. Celý projekt vede český vědec Tomáš Matuška. Celkově na projektu pracuje okolo patnácti lidí.

Zařízení S.A.W.E.R funguje na principu srážení vlhkosti vzduchu na chladném povrchu – jako příklad můžeme uvést orosenou sklenici studeného piva. V prostředí suché pouště je však situace komplikovanější, neboť vlhkost zdejšího vzduchu je velmi nízká. Proto používají důmyslné zařízení, ve kterém před chladič vědci vložili sorpční kolo (kolo, které hromadí vodu na povrch jiné látky – desikantu). Desikant dokáže vytáhnout vlhkost i z velmi suchého vzduchu. Vlhkost se z desikantu opět vypudí do výrazně menšího množství vzduchu, čímž ho navlhčí. Z navlhčeného vzduchu jej pak běžným chladičem vysráží. Zařízení funguje autonomně pouze z místních pouštních zdrojů díky zpětnému získávání energie, využití slunečního záření a sálání vůči obloze.

S nápadem na vývoj zařízení přišel generální komisař české účasti na EXPO 2020 v Dubaji, Jiří F. Potužník. Po několika týdnech se čeští vědci od prvotního konceptu dostali až k vynálezu, který funguje i ve velmi suchém prostředí. Dnes mají na technologii patent.

Kromě zařízení v Dubaji se financují i další dva prototypy, jeden pro Austrálii a druhý pro Chile. Protože tyto oblasti mají trochu jiné klimatické podmínky, bude se muset zařízení mírně přizpůsobit zdejšímu podnebí.

Systém S.A.W.E.R má pozitivní ohlas od vědců z celého světa. Na konferenci Eurosun v roce 2018 získal první cenu v kategorii Poster. Komise ocenila jednoduchý způsob sdělení myšlenky a velký potenciál pro využití.

Příprava na výstavu EXPO 2020 pokračuje. V pavilonu pro Českou republiku bude tento projekt představen v technologické místnosti pavilonu, kde bude součástí většího systému pro závlahu zahrady, na kterém pracuje Botanický ústav Akademie věd ČR. Celý koncept má být vizuálně pojatý, okolo zařízení bude show, která návštěvníkům během jedné minuty vysvětlí, jak zařízení funguje. Vědci také pracují na nové zmenšenině vynálezu S.A.W.E.R., která bude prezentovaná na výstavě EXPO na jaře 2021.

Autor: Iveta Zdařilová

Zdroj: refresher.cz

Foto: www.uceeb.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy