Vypadáváš, zní z letošního ročníku festivalu Jeden svět. Tématem i provedením se přizpůsobuje současné situaci

Aktuální situace přinutila všechny pořadatele akcí přemýšlet jinak. Přizpůsobit se, nebo festivaly odložit na jiný termín? Organizátoři dokumentárního festivalu s lidskoprávní tematikou Jeden svět museli loňský ročník na poslední chvíli zrušit. Letos se ale rozhodli situace využít. Jak tematicky, tak i online provedením. Dvacátý třetí ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech startuje po celém Česku od 10. května do 6. června.

Vizuál i téma letošního ročníku reaguje na současnou situaci a období videohovorů

Tématem letošního ročníku festivalu Jeden svět je „Vypadáváš,” které se stalo jedním z nejčastějších slov, jež provázejí setkání lidí zprostředkovávaná technickými možnostmi internetu. Je to upozornění na slabé připojení, na technické obtíže, které negativně vstoupily do komunikace umožněné technologiemi. Zároveň označuje i situaci, ve které se spousta lidí po začátku pandemie ocitla. Při výběru hlavního festivalového tématu jsme se shodli, že Jeden svět musí jako vždy reflektovat aktuální dění doma i ve světě. Nejpalčivějším je podle nás to, jak probíhající pandemie a přesun dění do digitálního světa zvýraznily společenské nerovnosti. Přemýšleli jsme, jak moc máme tuto transformaci našich životů v práci, ve škole nebo v rodině pod kontrolou a do jaké míry jsme už v rozjetém vlaku, který nejde zastavit,” komentuje výběr tématu ředitel festivalu Jeden svět Ondřej Kamenický. 

Nejen téma, ale i samotné provedení festivalu přizpůsobili organizátoři koronavirové situaci. Pokud to ale situace dovolí, mohly by se konat alespoň některé letní projekce. „S ohledem na nejistotu v celém kulturním sektoru, kde mimo jiné není stále jasná doba otevření kin, jsme se rozhodli přesunout Jeden svět do primárně virtuálního prostředí. Budeme se snažit divákům zprostředkovat co největší množství debat a pofilmových diskuzí, a pokud to aktuální situace umožní, uspořádáme koncem května také projekce v letních kinech na řadě míst po celé České republice,“ dodává Kamenický. 

Pravidelné živé debaty a vlastní videotéka 

Festival tak letos získá novou podobu. Od 10. do 19. května budou pro diváky připraveny pravidelné projekce doprovázené streamy debat s filmovými tvůrci a tvůrkyněmi. Prvním festivalovým streamem bude předání ceny Homo Homini za rok 2020 společně se zahajovacím filmem festivalu. Od 20. května do 6. června si budou diváci a divačky moct pustit všechny filmy na nově vzniklé platformě Jeden svět online. Stejně jako v minulých letech při projekcích v kinech, i ve videotéce festivalu budou některé snímky opatřeny audiopopisem nebo speciálními titulky pro neslyšící. „Letošní ročník je pro nás velkou výzvou, protože to, co už umíme a známe o přístupnosti například z kin, nejde většinou přenést jednoduše do online prostředí. I tak doufáme, že se nám podaří festival zpřístupnit co nejširšímu spektru diváků,“ říká metodička přístupnosti Mariana Chytilová.

Jeden svět? Skutečně jeden 

Festival každoročně láká diváky na nabídku dokumentů nejen v Praze, ale i v dalších menších městech. Letos propojí díky online prostoru diváky napříč celou Českou republikou. Stejný výběr filmů tak poprvé budou mít zájemci z Brna, Pardubic, Ostravy, Třince, či dalších českých měst. Nezůstane ovšem pouze u filmů a diváci dostanou jedinečnou příležitost diskutovat o důležitých společenských tématech prostřednictvím online streamů, do kterých se zapojí i vybraná regionální města. Pokud to aktuální situace dovolí, budou se návštěvníci a návštěvnice regionálních festivalů moci těšit i na venkovní projekce v letních kinech, které proběhnou v souladu s vládními a hygienickými nařízeními.

To je také případ olomoucké odnože festivalu Jeden svět. „Vedle online verze bychom Jeden svět do Olomouce moc rádi přivedli i v offline verzi. Současná opatření to bohužel neumožňují, my ale pevně věříme, že v létě bude situace o poznání příznivější,“ prozradila olomoucká koordinátorka festivalu Barbora Kurdzielová. „Plánujeme úplně nový koncept Festivalových dní. Hlavně jsme ale natěšení, že se všichni sejdeme u filmů, hudby a diskuzí. A že si festival užijeme společně,“ doplňuje druhá polovina olomouckého koordinátorského dua Kateřina Maršíková.  

Hlavní tematická kategorie odráží téma celého festivalu 

Téma letošního festivalu Jeden svět „Vypadáváš“ reflektuje i letošní hlavní tematická kategorie. Nabídne filmy, které se zabývají nerovností přístupu k online informacím, závislostí na internetu, manipulací ve virtuálním prostředí nebo tím, jak technologie přebírají lidské předsudky do svých algoritmů a přenášejí je do nových oblastí. Jedním z dokumentů, který pozoruje tyto problémy, je film Bílý šumSociální sítě a vztahy, které na nich vznikají, zkoumá časosběrný dokument Kateřiny Hager a Asada Faruqiho Manželství, který festival uvede v evropské premiéře. Na to, jaký vliv má všudypřítomnost mobilů a internetu v životech generace Z, odpovídá film režisérky Liz Smith Naše generace Z. Jaké výzvy obnáší práce reportérek, které přecházejí na online zpravodajství v indických novinách Khabar Lahariya? To ukáže snímek Psáno ohněm režisérky Rintu Thomas a režiséra Sushmita Ghoshe. 

Autor: Lýdie Hájovská


Přečtěte si také recenzi naší redaktorky Petry na dokumentární snímek Davida Attenborougha Život na naší planetě. Tento britský přírodovědec v něm podává své celoživotní svědectví, které dokládá, jak se planeta Země vinou lidí v průběhu posledních desítek let změnila.


Zdroj a foto: jedensvet.cz

Příspěvek vytvořen 77

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy