Vlčí smečky v Česku se letos na jaře rozrostly o nové členy. Vlčí pár, který se před lety usadil v Beskydech, se momentálně stará o několik svých mláďat. Stejně tak i smečka v Javorníkách na moravsko-slezském pomezí, kterým se vlčata narodila již potřetí v řadě. Že se českým vlčím smečkám ve vítání mláďat na svět daří, potvrdili pro ekolist.cz terénní pracovníci a zoologové z Hnutí DUHA Olomouc a Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.
Nové přírůstky do vlčí rodiny se letos zoologům podařilo pozorovat i volně v přírodě, ačkoliv se obvykle jedná o velmi plachá zvířata. Radost z toho, že se vlkům v Česku daří, má i koordinátor beskydského monitoringu velkých šelem Hnutí DUHA Michal Bojda. „Potvrzení rozmnožování vlků představuje pro Chráněnou krajinnou oblast Beskydy významnou událost. Věřím, že tak jako rysové, stanou se i vlci trvalou součástí zdejší přírody,“ vyjádřil svoje naděje.
Nejsou to ale pouze mláďata, kdo rozšiřuje řady českých vlků. Ty často přicházejí i ze zahraničí, a to z Polska a Slovenska. „Snížení kvóty lovu vlka na Slovensku v posledních letech a celoroční ochrana v příhraničních oblastech s Českou republikou umožnila expandovat vlkům i do dalších oblastí na okraji Západních Karpat,“ vysvětlil zoolog Martin Duľa z Ústavu ekologie lesa Mendelovy univerzity v Brně.
Stejně jako v ostatních českých regionech, kde vlci žijí, i v Beskydech dochází k občasným útokům vlků na stáda ovcí. To je ostatně největším argumentem odpůrců návratu vlků do české přírody, a tak se problematikou intenzivně zabývají i pracovníci z Hnutí DUHA a ústavu Mendelovy univerzity.
„Vlci budou postupně obsazovat další příhodné biotopy a volná teritoria v oblasti Beskyd, Javorníků a dalších navazujících pohořích. Je proto potřeba využít všechny dostupné prostředky a realizovat preventivní zabezpečení před útoky velkých šelem. Pokud chceme, aby vlk efektivně pomáhal s regulací volně žijících kopytníků, musíme zamezit tomu, aby získával lehce dostupný zdroj potravy v podobě hospodářských zvířat,“ připomněl Duľa.
K většině útoků totiž dochází na nedostatečně zabezpečených pastvinách. Zabránit vlkům v napadání ovcí tak jde nejlépe kvalitními elektrickými ohradníky nebo zavíráním ovcí a koz přes noc do hospodářských budov. Pomoc může i vycvičený pastevecký pes, ovšem vhodného plemene. Hnutí DUHA i Mendelova univerzita zároveň pomáhají některým chovatelům s vyřízením finanční podpory státu.
Vlci se na území Čech, Moravy a Slezska zatím stále samovolně vrací. Nejvíce se jim v současnosti daří právě v oblasti Beskyd a Bílých Karpat. Pravidelně ale vlci na svět přivádějí i mláďata v oblasti Doks a na Broumovsku v severních Čechách. Míst, kde se vlci v Česku zabydlují ale stále přibývá a bude tomu tak podle odborníků i nadále.
Autor: Tereza Stará
Jak odpůrci i podporovatelé návratu vlků do české přírody situaci vnímají, zachytil Martin Páv ve svém snímku Vlci na hranicích. Ten byl uveden v rámci festivalu Jeden svět, jenž jsme pro vás poctivě sledovali.
Zdroj: ekolist.cz
Foto: Hnutí DUHA, Martin Duľa