V tento den by Chester Bennington, zpěvák kapely Linkin Park, oslavil 45 let

Lukáš Ždan 20. 3. 2021

Na Mezinárodní den štěstí, tedy 20. března, připadá i narození jedné z největších legend rockové hudby své generace. V tento den se před 45 lety narodil zpěvák Chester Bennington. Svůj hlas naplno využil v rockové kapele Linkin Park, díky níž se dostal do povědomí publika z celého světa. Jeho hlas byl nezaměnitelný a držel se svých kvalit od začátku až do konce kariéry. V červenci tomu budou čtyři roky od smrti tohoto geniálního zpěváka.

Chesterova kariéra se rozjela po příchodu do kapely Xero, nyní světoznámé Linkin Park, v roce 1998. Chester zde pracoval na zdokonalování svých vokálů a na psaní písní a o dva roky později vyšlo první studiové album od Linkin Park Hybrid Theory, které sklidilo velký úspěch u kritiků i fanoušků tvrdé hudby. Písně se staly inovativními díky spojení Chesterova tvrdého zpěvu a rapu od Mika Shinody, spoluzakladatele Linkin Park. První příčky v žebříčcích světových hitparád obsazovala skladba In The End, která byla magazínem Billboard označena za druhou nejlepší rockovou skladbu desetiletí.

Další album, Meteora, z roku 2003 bylo plné hitů, díky kterým můžeme Chesterův hlas slyšet v rádiích i po tolika letech od vydání. Hity jako Numb, Somewhere I Belong nebo Breaking The Habit přitáhly k Linkin Park ještě více fanoušků. Za zmínku také stojí videoklipy k Numb a From The Inside, které se natáčely v Praze během evropského turné.

Po úspěchu Meteory se Chester rozhodl vytvořit vedlejší projekt a společně s dalšími hudebníky stvořil kapelu Dead by Sunrise. Kapelu založil během psaní písní pro nové album Minutes to Midnight. Některé písně by se pro Linkin Park nehodily, nechtěl je ale jen tak hodit do šuplíku, proto je vydal s kapelou Dead by Sunrise v debutovém albu Out of Ashes.

Fanoušci se již začínali bát, jestli Linkin Park v čele s Chesterem Benningtonem a Mikem Shinodou ještě vydají nové album. Až v roce 2007, po čtyřech letech od vydání Meteory, se na světlo světa dostalo nové album, již zmiňované Minutes to Midnight. V tomto albu se objevily písně jako Bleed It Out, Shadow of the Day What I’ve Done, díky nimž celá kapela opět dobývala hudební hitparády.

Další studiová alba se již nedokázala dostat do širšího povědomí, přesto Chester s kapelou stále tvořil písně, které jsou známé z rádií. Za zmínku jistě stojí Castle of Glass z alba Living Things nebo skladba New Divide napsaná přímo pro film Transformers: Pomsta poražených.

Sedmé – zatím poslední – studiové album One More Light z roku 2017 nesklidilo příliš dobré ohlasy od fanoušků. Chesterův hlas byl stále vynikající, fanoušci však kritizovali drastickou změnu žánru, na kterou nebyli připraveni.

Pár měsíců po vydání One More Light přišla tragická událost. Ve věku 41 let spáchal Chester Bennington sebevraždu, které předcházely silné deprese. O Chesterových depresích věděl pouze úzký okruh jeho blízkých, bylo to proto velmi nečekané a texty jeho písní tak dostaly jiný a silnější význam.

Zbylí členové Linkin Park uspořádali téhož roku koncert na zpěvákovu počest, kde vystoupila spousta známých interpretů, například členové kapel blink-182, System of a Down, Bring Me The Horizon, nebo Sum 41. Na pódiu se dál objevil například Machine Gun Kelly nebo Zedd. Koncert trval tři hodiny a celý byl živě vysílán na internetu. Záznam koncertu je volně dostupný na youtube.

Ještě než se Chester připojil k Linkin Park, byl členem kapely Grey Daze, která se po jeho odchodu rozpadla. Členové Grey Daze však na něho ani po jeho smrti nezapomněli a minulý rok vydali album Amends, kde se objevují nové Chesterovy vokály nahrané v 90. letech. V některých videoklipech se objevuje i Chesterův syn Jaime, jenž pomáhal s celým albem.

Ztráta Chestera Benningtona byla obrovská pro celý hudební svět. Jeho odkaz naštěstí stále přetrvává díky novým projektům, které Linkin Park stále vytváří. Na 20. výročí od vydání Hybrid Theory kapela vydala výroční edici obsahující dříve nezveřejněná dema, zároveň se na nové edici objevila zcela nová píseň She Couldn’t nahraná v roce 1999. Letos jsme se již mohli také dočkat něčeho nového, a sice remixu One Step Closer od umělce 100 gecs. Kapela tak potvrdila, že tento remix je prvním z celé řady nových verzí skladeb z Hybrid Theory. Tímto chce kapela připomenout blížící se 20. výročí od vydání prvního remixového alba Reanimation.

Autor: Lukáš Ždan


Kromě Chesterových narozenin dnes slavíme Mezinárodní den štěstí. Přečíst si můžete Lukášovu tematickou povídku či myšlenkář redaktorky Emy, ve kterém se zaměřila na to, co skutečně ovlivňuje naše štěstí.


Foto: dnaindia.com, variety.com