Ukrajinští uprchlíci už nemusí mít strach, že se v Česku nevyznají

Dobrovolníci z Česko.Digital společně ve spolupráci s Matopic vytvořili unikátní mapu. Ta pomůže lidem prchajícím před válkou lépe se zorientovat v neznámém prostředí. Ukrajinci skrze něj dokážou snadno vyhledat důležitá místa, která k životu v České republice potřebují. Mezi ty nejdůležitější patří lékařské služby či místa pro setkávání uprchlíků. Aplikace je dostupná jak na webových stránkách, tak i v mobilní verzi. Umapa by měla v brzké době být dostupná i v dalších zemí.

Lidé, kteří se snaží utéct před válkou, mají těžké úkoly. Ten první je bezpochyby nejtěžší, a to ze své rodné země utéct. Druhý úkol ovšem není o nic snazší. Po vydařeném útěku se uprchlíci ocitnou v úplně jiném prostředí. Bariéry jazyka a pravidel a celková neznalost fungování cizího státu jsou věci, kterým tito lidé musejí čelit.

Umapa si klade za cíl co nejvíce pomoct zorientovat se v neznámém prostředí a ulehčit integraci do cizí země. Zatím ukazuje nejdůležitější věci, ty další jsou ale v procesu. Lidé zde mohou vyhledat školky a školy přijímající ukrajinské děti, centra poradenství a psychologické pomoci, ukrajinsky mluvící lékaře a místa pro setkávání uprchlíků v regionech.

Prvotní verze je dostupná na webu umapa.eu, ale je možné si ji také zdarma stáhnout z Obchodu Play na systém Android nebo v App Store na IOS. Umapa zatím funguje v České republice a Polsku. Zakladatelé ji však chtějí rozšířit, aby mohla pomáhat co nejvíce lidem, kteří tuto pomoc potřebují. V současné době je na výběr ze tří jazyků. Je možné si nastavit češtinu, angličtinu a ukrajinštinu.

Výhodou jsou vlastnosti interaktivity, takže sami uživatelé mají možnost přidávat lokace, které na mapě nenašli, či přispívat svými zkušenostmi a radit ostatním v komentářích.

„Mapa je unikátní tím, že se na Česko dívá očima uprchlíků. Máme velkou radost ze solidarity ve společnosti a z humanitární pomoci, která již běží na mnoha místech. Zároveň vnímáme, že je už nejvyšší čas také přispět k řešení situace systematicky, proto je vznik takové mapy zásadní pro dlouhodobou pomoc uprchlíkům a jejich začleňování do české společnosti,“ uvedla generální ředitelka Eva Pavlíková z Česko.Digital.

Mapa je velmi dobře čitelná. Lokacím nechybí tradiční ikony a informace se dají jednoduše vyhledávat skrze filtrování. Každ den vývojáři usilovně pracují na dalším rozšíření. Jedním z nich je také přidání míst, kde se scházejí lidé prchající před válkou. To umožňuje u takovýchto setkání lehčí organizaci. Kromě aktuálního problému má mapa také dlouhodobý cíl. Zakladatelé by chtěli projekt rozšířit do celé Evropy, aby zde by pomáhal všem uprchlíkům.

Generální ředitel Mapoticu Ivo Gadorus prohlásil, že s mapami již zkušenosti mají: „Na komunitních mapách pro web i mobilní aplikace pracujeme několik let a jsme rádi, že naše technologie může pomoci spoustě lidí, kteří se ocitnou v nové zemi. Projekt jsme připraveni dále rozvíjet v koordinaci s partnerskými organizacemi a podle potřeb ukrajinské komunity.”

Český start-up byl založen v roce 2018 a funguje jako platforma pro vývoj interaktivních map. Jejich pomoc byla například velmi užitečná v době pandemie covid-19, během které propůjčil své technologické služby serveru DámeRoušky.cz nebo se podepsal na snadnějším vyhledávání testovacích míst. Mapotic také stále více spolupracuje s klienty ze zahraničí: „Naši platformu začaly využívat i další firmy z USA, kterým nabízíme snadné zpracování dynamických tracking dat. Jde například o Sea Turtle, Clearwater nebo Fahlo,“ dodal Gadorus.

Na projektu Umapa se také podílí nezisková organizace StojimeZaUkrajinou.cz. Jedná se o živé stránky, které jsou průběžně vylepšovány. Jde o iniciativu dobrovolníků napříč organizacemi a spolky. Společně se snaží různými způsoby pomoct zvládnout extrémní situaci, ve které se nachází lidé na Ukrajině a s nimi i celý demokratický svět včetně České republiky.

Umapa není komerčním projektem, ale spontánní iniciativou, která chce uprchlíkům pomoci poznat jejich nový (dočasný) domov v cizí zemi.

Autor: Adam Kučatý


Další informace důležité pro ukrajinské uprchlíky, v tomto případě také pro jejich mazlíčky, si můžete přečíst zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: seznamzpravy.cz, denik.cz, cesko.digital, dotekomanie.cz, umapa

Foto: dotekomanie.cz/foto, umapa/foto, cesko.digital/foto, stojímezaukrajinou/foto

Příspěvek vytvořen 830

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy