V tomto týdnu došlo hned ke dvěma důležitým a zejména radostným ekologickým událostem. Indie oznámila nová čísla o stále narůstajícím počtu tygrů na svém území a Etiopie dokonce vytvořila nový světový rekord v počtu vysazených stromů za jediný den, aby obnovila původně bohatou etiopskou přírodu.
Tři tisíce tygrů v Indii
Ještě v roce 2010 žilo v Indii jen 1706 tygrů, o čtyři roky později už jejich počet významně vzrostl na 2226. A nyní v roce 2019 žije na území Indie téměř 3000 těchto kočkovitých šelem. Hlavní podíl na tom mají zejména nová chráněná území. Těch za poslední čtyři roky přibylo téměř 250.
Jedná se tak o velký ekologický úspěch a současně i splnění závazku z konference v ruském Petrohradu. Tehdy, před devíti lety, se Indie společně s dalšími zeměmi dohodla na tom, že zvýší počet tygrů žijících ve volné přírodě na dvojnásobek. A povedlo se. S téměř čtyřletým předstihem je teď jeden z největších států světa tím nejbezpečnějším místem pro volně se pohybující pruhované šelmy.
353 milionů stromů za jediný den
V africké Etiopii si zase naplno začali uvědomovat dopady globální oteplování a pustili se do masivního zalesňování své země. Za jediný den se místním dobrovolníkům podařilo vysadit dohromady neuvěřitelných 353 milionů stromů. Etiopanům se tak podařilo překonat indický rekord z roku 2016. Tehdy asijský stát vysadil za jediný den na 50 milionů stromů. Etiopie tím navíc sedminásobně překonala původně stanovený rekord.
Celá akce přitom byla součástí nového programu místní vlády s názvem Zelené dědictví, v jehož rámci od konce května vysadili etiopští dobrovolníci už na 2,6 miliardy stromů. Celá iniciativa si pak klade za cíl vysadit až 4 miliardy stromů.
Etiopany k sázení přiměla i historická zkušenost s masivním odlesňováním. Dle zdrojů OSN na začátku 20. století tvořily 35 % plochy Etiopie stromy. V roce 2000 už to však byly alarmující 4 %. Zemi, kterou v posledních letech trápí velká sucha, tak nejspíše nastavila nový trend v sázení stromů.
Autor: Jan Meichsner
Foto: vesmir.cz, irozhlas.cz