Třídění odpadu a nadměrné množství plastů je dnes stále více rozebíraným tématem. Ani mně není naše chování k planetě lhostejné, a tak jsem se ve čtvrtek v podvečer vydala do Hradce Králové na ekologickou diskusi.
Spolu s iniciativou Zálohujme.cz se na diskusním pódiu v OC Futurum objevil zpěvák Tomáš Klus, který byl nepřehlédnutelný už z dálky. V prostoru kavárny Starbucks a okolo ní, kde se diskuse uskutečnila, už probíhalo focení Kluse s fanoušky a během půl hodiny se místa naplnila. V 17 hodin moderátor představil hosty a jako první se debaty ujal Jan Freidinger z enviromentální organizace Greenpeace. Spolu s odhalením zadní stěny pódia s nápisem 100 miliónů informoval o momentální situaci plastů. Právě tolik použitých PET lahví totiž skončí v české přírodě.
Podle Andrey Brožové ze Zálohujme jsou Češi poměrně dobří ve třídění odpadu, i přesto je ale spotřeba plastů nadměrná. „Nebudeme na trh uvádět nový PET, ale použijeme ten, co už tady je,“ uvedla cíle iniciativy zálohování PET lahví. Poté se Tomáš Klus rozpovídal o harmonických cyklech. „Cílem nás všech je žít v harmonii. Já jsem zastánce takzvaného vědomí consum, tedy že víme, co spotřebováváme a zamýšlíme se nad tím, že to není samozřejmé.“ Obrátil řeč i na své děti, které právě k tomuto způsobu myšlení vede. „Moje děti vyrůstají s tím, že jablko není samozřejmá věc, ale důsledek procesu.“
K celé iniciativě se z hlediska ekonomiky vyjádřil nejen Vojtěch Vosecký z Institutu cirkulární ekonomiky, ale i Karel Vít, který se věnuje řízení a realizaci projektů ve veřejné správě města Hradce Králové. „V Hradci se třídění v posledních letech výrazně zlepšilo, ale nejlepší je odpad, co nevznikne,“ komentoval Vít situaci města. „Dokážu si představit, že to bude fungovat, ale musí to mít hlavu a patu,“ dodal k zálohování PET lahví.
Po první písničce Kluse se diváci dočkali seznámení s prototypem výkupního automatu na zálohování PET lahví. A poté měli možnost si ho sami vyzkoušet – v přední části pódia si mohli vzít PET lahev minerálky Mattoni a po vypití ji vložit do automatu.
Ministerstvo životního prostředí je proti
Velkým překvapením bylo vyjádření Ministerstva životního prostředí (MŽP), které uvedla Brožová. To s návrhem zálohování nesouhlasilo, a jako důvod uvedlo snížení pohodlí spotřebitelů. Museli by totiž PET lahve skladovat doma a nosit je jinam než do žlutého kontejneru. „Když jsem tam prezentoval výsledky studií, že by to v Česku fungovalo, tak na mě ti úředníci řvali,“ dodal Vosecký. Při dotazu na publikum, komu přijde zálohování jako dobrý nápad se zvedl les rukou, proti nebyl nikdo. A tak se prý děje na všech veřejných diskusích.
V důsledku toho Tomáš Klus apeloval na posluchače, aby napsali politikům svého kraje. „Máme právo jim psát, a oni zas mají povinnost reagovat na naše výzvy,“ dodal. Freidinger také zmínil kampaň Máš na míň, která se snaží přesvědčit politiky, korporace i veřejnost, že planeta potřebuje snížení naší spotřeby a plýtvání. „Každý z nás může v dosahu svých rukou, nohou a úst svět měnit,“ dodal Klus ještě před další písničkou.
Důležité je podle Kluse zamyslet se nad nabídkou a poptávkou. „To, co my chceme, je nám dodáváno, takže když nebudeme chtít věci na jedno použití, tak je nebudeme dostávat a přestanou být atraktivní,“ řekl na účet trhu nejen s plasty. Na to reagoval i Vít, který uvedl novinku v Hradci. Ve sběrném dvoře si tam budou lidé moci za symbolický poplatek vzít věci, které ještě nepatří na skládku, například neobnošené boty, což je dobrým krokem k recyklaci.
K zálohování přispěla Mattoni
Nakonec se dostalo i na dotazy přítomných posluchačů. Jeden z dotazů se týkal například toho, proč je jen velmi malé množství skleněných lahví zálohovaných. Vysvětlení zní vcelku jasně – vratné skleněné lahve se musí převážet na vyčištění i na velkou dálku a samotné čištění je pak chemicky vysoce náročné a ekologicky mnohdy horší. Dále padl dotaz na snahy českých firem v recyklaci PET lahví. To osvětlila Andrea Brožová. „Mattoni je jedním ze zakladatelů iniciativy Zálohujme, takže můžeme prohlásit, že se snaží působit, a to nejen na spotřebitele, ale i na ostatní korporace.“ Kromě Mattoni je v projektu zapojeno množství dalších firem, ale ti největší hráči podle Brožové stále zatím chybí.
Zeptala jsem se na třídění odpadu a samotné Zálohujme dvou mladých slečen z královéhradeckého kraje, které zrovna podepisovaly petici za zavedení vratných záloh na PET lahve. „Doma třídíme. Když už člověk jde do obchodu, třeba vrátit sklo, tak může vzít i PET lahve,“ reagovala Adéla Čápová na argument MŽP delšího skladování plastových lahví doma, než je budou občané moct odnést do speciálního automatu. „Přesně tak, souhlasím s tímhle systémem, bylo by dobré to tu zavést,“ dodala souhlasně Simona Knížová.
Autor: Tereza Vaňková
Foto: Facebook OC Futurum HK, Tereza Vaňková