Praha se velmi často potýká s problémem s dopravou. Denně se po celém městě tvoří zácpy, které zasahují nejen řidiče automobilů, ale taky osoby cestující hromadnou dopravou. Naštěstí přichází projekt, jenž má těmto situacím zabránit. Osoby vlastnící předplatné elektronické jízdenky pro Prahu mají možnost využívat sdílená kola od společností Rekola a Nextbike zcela zdarma, a to dokonce několikrát denně.
Sdílená kola si majitelé předplatných měsíčních či ročních elektronických jízdenek mají možnost vypůjčit na patnáct minut, a to až čtyřikrát denně. Aby mohli této nabídky využít, musí mít v mobilu nainstalovanou aplikaci Lítačka, díky které si mohou od 11. října kola zapůjčit. V této aplikaci také najdou, na kterých místech v Praze se tyto sítě kol nachází. Podle primátorova náměstka pro dopravu Adama Scheinherra (Praha sobě) má tento projekt za cíl zefektivnit dopravu občanů na poslední míli nebo poslední stovky metrů od stanice metra nebo zastávky tramvaje.
Na projekt město věnovalo až 2,4 milionů korun. Za každé vypůjčení skrz aplikaci Lítačka platí radnice dvanáct korun. Po vyčerpání dotací vyhodnotí organizace Ropid, jež má tento projekt na starost, zda byl návrh efektivní. „Chceme tím motivovat lidi k vyššímu využívání hromadné dopravy a nabídnout jim ještě pohodlnější a rychlejší cestu i v místech, kde MHD nenabízí tak časté intervaly,“ informuje ředitel ROPID Petr Tomčík. Koncem podzimu se ukáže, jak velký zájem byl ze strany obyvatel Prahy a zda má smysl v tomto projektu pokračovat i dále.
Sdílená kola zdarma můžou pomoct i jinak
Mezi hlavní cíle projektu patří zcela jistě vylepšení městské dopravy. Nicméně tento projekt může mít i vedlejší pozitivní účinky. Jízda na kole podporuje motivaci k pohybu a celkově tak zvedá aktivitu občanů hlavního města.
Řada výzkumů poukazuje na benefity jízdy na kole. Například podle Stanford University School of Medicine dvacet až třicet minut jízdy na kole denně zmírňuje nespavost. University of North Carolina uvádí, že jízda na kole aspoň třicet minut pětkrát týdně snižuje pravděpodobnost onemocnění.
Ačkoliv Praha není první, která s tímto nápadem přišla, určitě může být inspirací ostatním městům. „Toto téma zajímá více českých měst a myslím, že úspěšný pilotní projekt v Praze by byl skvělým odrazovým můstkem i pro další města,“ sděluje pro CzechCrunch Tomáš Karpov, provozní ředitel firmy Nextbike. Tato služba se objevuje ve spoustě zemí Evropy a pro Prahu může být určitě dobrým způsobem, jak vylepšit a zefektivnit dopravu ve městě.
Autor: Izabela Adámková
Na Univerzitě Palackého v Olomouci vznikla nová iniciativa nabádající studenty a zaměstnance k pohybu. Student z filozofické fakulty založil spolek Rozběhejme UP. Více se dočtete v článku.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Zdroj: prahasobe.cz, cyklozlin.cz, prazsky,denik.cz, cc.cz
Foto: mestemnakole.cz, zdopravy.cz