#ROUŠKYVŠEM, malým i velkým

Koronavirus se šíří rychleji než špatné zprávy o něm, proto je teď co nejdůležitější, abychom všichni táhli za jeden provaz a nosili roušky. Je třeba si uvědomit, že tím chráníme nejen sebe, ale i ty okolo nás. To, že patříte k méně rizikové skupině, neznamená, že se vás rouška netýká. Nezapomínejte, že většina starších lidí je něčí babičkou a dědečkem a nikdo o ně přeci nechceme přijít.

V neděli spatřilo světlo světa video Petra Ludwiga, kterého možná znáte jako autora knihy Konec prokrastinace, na téma Roušky a kritické myšlení. Petr se snaží svůj vliv na sociálních sítích využívat co nejlépe a jeho video podpořilo několik dalších osobností, mezi kterými je například herečka Jitka Schneiderová, poslanec Dominik Feri, zpěvák Václav Lebeda známý jako Voxel a mnoho dalších.

Od publikace videa se začaly postupně dít změny. Nejprve bylo od pondělní půlnoci povinné nošení roušky či šátku v pražské MHD a od středečního večera vláda nařídila povinně nosit roušky pro všechny a všude, kde dochází ke kontaktu s lidmi.

Spousta lidí poukazuje na nedostatek roušek. Je pravda, že roušky nejsou, máme ale mnoho alternativ. „Stačí jednoduchý šátek a do něj vložit kapesníček,“ napsal na svém Twitteru ministr zdravotnictví Adam Vojtěch. Zároveň se u nás v republice najde mnoho milých duší, které šijí roušky pro veřejnost, ať už zdarma, nebo za menší poplatek.

SPOLU LABEL

V Havířově vznikají tyto krásné barevné roušky ze zbytků látek. Dostanete je zcela zdarma jen za cenu poštovného 50 Kč. Zároveň se shání další pár rukou, které by výrobu roušek urychlily, a pokud máte doma nějakou přebytečnou látku ze 100% bavlny, tak ji určitě nabídněte také.

Roušky SPOLU LABEL

„Nápad vznikl velmi spontánně v reakci na video Petra Ludwiga, chystáme vlastní kolekci oblečení, a tak šijeme pořád. Cítily jsme tu důležitost, aby všichni nosili roušky, tak jsme chtěly pomoci a využít zbytky látek. Za den zatím zvládneme asi 200 kusů, ale už máme nějaké další dobrovolníky, tak snad brzy více,“ sdělila nám Veronika Wisiorková.

Holky jsou na to zatím jen dvě, takže je třeba brát ohled i na tohle. Najdete je na Instagramu pod jménem @spolu.label, kde se dají zároveň vyřizovat objednávky.

Šijí také divadla

Zlínské divadlo šije roušky pro ty, kteří je nejvíce potřebují pro výkon svého zaměstnání, tedy lékaře, zdravotní sestry, prodavače a také zaměstnance divadla. Divadlo roušky distribuuje zdarma a zajištěna je i sterilizace, která probíhá v Krajské nemocnici Tomáše Bati.

Stejně tak se do šití pustilo Divadlo Tramtárie v Olomouci. „Nemůžeme hrát, tak alespoň šijeme roušky. V divadle i samostatně doma. Jde o obyčejné bavlněné roušky, které rádi poskytneme zájemcům ze sociálních služeb nebo lidem, kteří je potřebují. Vás bychom chtěli požádat o materiál, pokud nám můžete darovat látky ze stoprocentní bavlny, prosíme ozvěte se na náš divácký servis na číslo 734 252 672. Děkujeme!“ objevilo se na facebookovém profilu olomouckého divadla.

Divadelní spolek Nabalkoně se zapojil díky své principálce, která šije roušky do obchodů a veřejných institucí. Stejně jako u SPOLU LABEL se hledají další šikovné švadlenky či ševci, tentokrát z Olomouce, a látka, která by se na roušky dala využít.

Pozadu nezůstávají ani divadla v Ostravě, která šijí hlavně pro strážníky, pracovníky sociálních služeb a zaměstnance magistrátu, kteří si bohužel home office vzít nemohou a dochází u nich k nejčastějšímu kontaktu s lidmi.

Divadlo Tramtarie

Lidé šijí lidem

Pomalu kdokoliv, kdo vlastní šicí stroj, přebytečnou látku a trochu motivace, teď vyrábí roušky minimálně pro své okolí. Roušky šije pro svou rodinu a známé paní Martina z Českého Krumlova: „Začala jsem šít teprve v pondělí a za první den se mi ozvalo cca 50 lidí a chtějí i velké množství, což už ale není v mých silách.“

Roušky šije také herečka Anna Lucie Scholler, která na nich pracuje společně se svou maminkou a šijí dokonce dvě velikosti, pro muže a pro ženy. „Hlavním podnětem bylo, že absence roušek se týká všech lidí, protože nejsou a člověk musí chránit sebe i okolí. Navíc jsme chtěly jít příkladem, že se není za co stydět, ba naopak! Je nám jasné, že ne každý má šicí stroj / umí šít, proto jsme se rozhodly, že nastudujeme vše potřebné za ostatní a roušky vyrobíme. Mamka i já máme obecně velmi silné sociální cítění a bude nás hřát u srdce, když pomůžeme. Je to to nejmenší, co v tuto chvíli můžeme udělat.“

Roušku můžete sehnat nebo také darovat i pomocí facebookových skupin, kterých najdete na této sociální síti hned několik a ve kterých se můžete zapojit jako dobrovolník a přidat ruku k dílu. Vyzkoušejte třeba Šijeme roušky nebo Tvůrci šijí roušky, kde lze vytvořit jak poptávku, tak nabídku.

Pokud byste si chtěli roušku ušít z pohodlí domova, na internetu je nespočet návodů jak na to. Jeden takový najdete i na instagramovém profilu Evy Ehrenbergerové (@e_eva), spoluautorky knihy Cesta k opravdovému jídlu a maminky Nicole a Lucie z blogu A Cup of Style.

Zapojily se i známé značky

Do šití roušek se dala například značka ODIVI, kterou zaštiťuje Iva Burkertová. Další českou značkou, která teď vyrábí roušky, je LEEDA. Pracuje na nich společně se studenty a dobrovolníky z Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze. Místo výroby bot teď k rouškám přešla i značka KAVE footwear.

Pokud chcete podpořit instituce, které roušky potřebují a zároveň mít doma stylový kousek, zkuste štěstí na stránkách značky Girls Without Clothes, která momentálně z každé prodané roušky věnuje tři další tam, kde je to potřeba.

ČT24 oznámila, že roušky budou šít také vězni, kteří by měli podle odhadů vyrobit zhruba 40 tisíc kusů za měsíc. Jednou z prvních zapojených věznic je ta v Pardubicích.

Pomoci se snaží také ministr průmyslu a obchodu a dopravy, který na svém Twitteru v pondělí napsal: „Navrhnu dnes vládě, že prodejny galanterie zařadíme mezi provozovny, které budou moci být otevřeny. Vycházíme tím vstříc všem, kteří mají zájem o materiál pro výrobu látkových roušek…“

Galanterie jsou již od úterý otevřeny a roušky tak snad budou moci vznikat nadále a ochrání každým dnem víc a víc lidí před nákazou COVID-19.

Autor: tereza Hrubá


Neumíte šít a je vám doma dlouhá chvíle? Sepsali jsme pro vás pár tipů, jak čas strávený v karanténě efektivně využít. Článek si přečtěte TADY.


Foto: facebook.com/divadlotramtarie.cz, instagram.com/spolu.label/

Příspěvek vytvořen 830

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy