RECENZE: Dokument Schumacher připomíná úspěšnou kariéru jezdce Formule 1

Michael Schumacher je jméno, které by neznal málokdo. Dodnes je nejúspěšnějším jezdcem formule 1, sedminásobným mistrem světa a vzorem mnohých závodníků. Netflix ve středu uvedl dlouho očekávaný dokument ze své produkce, který se věnuje úspěchům i neúspěchům v Schumacherově jezdecké kariéře. V necelých dvou hodinách vypráví Michaelovi bývalí kolegové i rodina o jednotlivých metách jeho života.

Michael Schumacher se svou manželkou Corinnou

Dokument otevírají videa z dovolené Schumacherovy rodiny a následně záběry z kokpitu vozu F1. Už to divákovi prozradí, co může v následujících sto deseti minutách očekávat. Michaelův rodinný život ovlivňovalo závodění, stejně jako závodění ovlivňovalo rodinu, a právě na toto prolínání se dokument soustředí.

Hlavním tématem filmu jsou Schumacherovy kariérní začátky. Ve formuli 1 debutoval v roce 1991 s týmem Jordan na okruhu v belgickém Spa. Další rok už závodil ve stáji Benetton, s níž také získal dva mistrovské tituly. Už od Michaelových začátků v F1 bylo vidět jeho obrovské odhodlání a cílevědomost, jak popisují tehdejší komentátoři i jeho rodina. Právě díky tomu dokázal vyzdvihnout horší týmy na vrchol. Vždy si dokázal najít styl řízení, se kterým vyhrával a dokázal zázraky.

Jeho bojovná povaha ho však dokázala ovlivnit i negativně. Dokument zobrazuje také Schumacherovy konflikty. Nejdříve souboje o příčky s Ayrtonem Sennou, který pak při jednom ze závodů tragicky zemřel, poté srážky s Damonem Hillem a Jacquesem Villeneuvem. Druhá se navíc ukázala jako úmyslná a byl za ni do konce sezony diskvalifikován.

Schumacherovi velmi záleželo na dobrých výsledcích a sám pro to chtěl něco udělat. Když se týmu nedařilo a jeho auto nejelo podle představ, zůstával s mechaniky v dílnách dlouho do večera, aby jim pomáhal s úpravami. Díky tomu se stájí Ferrari, která byla při jeho nástupu v roce 1996 na spodních příčkách, získal v roce 2000 titul mistra světa. Pro tým to byl první mistrovský titul po dvaceti letech.

Mistrem světa byl pak s Ferrari ještě čtyřikrát, to už se ale v dokumentu neobjevuje. Druhá polovina jeho kariéry je tak poněkud zrychlená, režiséři se jen ve stručnosti věnují jejímu ukončení v roce 2006 a následnému návratu k závodění za Mercedes v letech 2010–2012.

Širokou veřejnost nepochybně zajímá aktuální stav Schumachera po nešťastné lyžařské nehodě v roce 2013, po níž byl jeho stav vážný a na veřejnosti se od té doby neobjevil. Kdo očekává odhalení právě v tomto dokumentu, bude pravděpodobně zklamán. Stejně jako chránil Michael před médii svou rodinu, chrání teď i ona jeho. Manželka Corinna prozradí jen velmi málo a k dalším zpovědím se pravděpodobně nechystá.

Dokument zaručeně potěší každého fanouška F1. Kromě odborníků ze světa závodů se ke slovu dostává i Schumacherova rodina, kromě ženy také děti Mick a Gina, otec Rolf a bratr Ralf. Ti hovoří o Michaelovi velmi osobně, což dokumentu dodává jiskru, divák si díky tomu dokáže utvořit hlubší představu o jeho osobnosti a povaze. S Michaelem se v dokumentu potkáte také díky archivním záběrům, na nichž on sám komentuje své úspěchy a trable.

Autor: Tereza Vaňková


Závody Formule 1 mají na svém kontě řadu smrtelných nehod. V posledních třech dekádách se však jejich počet snížil téměř na nulu. Zajímá vás, čím to je? Čtěte v článku našeho redaktora Matěje!


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: Bilder.de, Formula1

Příspěvek vytvořen 52

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy