Podzimní Agora 2019 se bude konat o víkendu 2. a 3. listopadu. Jedná se o dvoudenní vzdělávací program, který zpřístupňuje informační a komunikační technologie zrakově postiženým. Cílem je představit dostupné technologie jak k potřebám studia, tak i do běžného života a naučit zrakově postižené s nimi pracovat.
Agora se koná již podesáté a na každé její kolo se přihlásí stovka uchazečů. Akci pořádá Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity, účastnit se ale může každý zainteresovaný. Vstup na akci je zcela zdarma a pořadatel nabízí možnost ubytování za příspěvek.
Plenární část, na kterou se není třeba registrovat, představí jak vývojáře různých technologií, tak představitele z různých společností. Mezi jinými Tanja Stevensová a Lars Ballieu Christensen, zakladatelé online služby RoboBraille umožňující převod dokumentů mezi různými formáty. Dále Karel Giebisch, který představí speciální náramek Sunu Band usnadňující cestování za pomocí echolokace a rozšířené reality. Mezi účinkujícími budou i Češi, například Jan Šimík, zástupce firmy vyvíjející mobilní telefony BlindShell. Pro zahraniční přednášky budou k dispozici překladatelé do češtiny.
Volně přístupná bude i výstava, na které se bude podílet osm subjektů, kteří představí svá vlastní řešení.
Workshopy, které budou probíhat v sobotu odpoledne a v neděli dopoledne, si z důvodů zkvalitnění jejich průběhu vyžadují registraci. Budou trvat 60 až 120 minut ve skupinách po pěti účastnících, kteří budou mít možnost se s pomůckami a službami nejen seznámit, ale také se s nimi naučit pracovat. Registrace na workshopy budou před akcí spuštěny na webu teiresias.muni.cz.
Středisko Theresiás zajistí maximální zpřístupnění akce, což bude znamenat jak dobrovolný tým asistentů při průběhu akce, tak i při případných přesunech na ubytování a večeři. Středisko také zajistí informace z akce účastníkům v digitální podobě.
Autor: Lea Schellongová
Zdroj: poslepu.cz, flickr.com