pixabay.com

Jak zatočit s prokrastinací a podpořit produktivitu?

Až zítra, teď se mi nechce, až za chvíli. Ten stejný kolotoč odkládání povinností a následná frustrace. Hlava je plná úkolů, ale srdce říká něco jiného. Raději jdeme přerovnávat knihy v poličce, utřeme pětkrát stůl nebo jdeme upéct nějakou dobrotu. Hlavně jen nedělat to, co se musí. Vždy se ale snažíme najít ten správný důvod, proč se do toho nepustit. Přinášíme vám tipy, jak se ze záhadného kruhu prokrastinace dostat a nastartovat produktivitu.

pixabay.comProkrastinace neznamená lenost

Dobrá zpráva je, že prokrastinace nemusí být vnímaná pouze negativně. Tím, že prokrastinujeme a uvědomujeme si povinnosti, které nás čekají a záleží nám na nich, tak to nesvědčí nic o naší lenosti. Línými bychom se stali právě tehdy, kdy by nám úkoly a povinnosti společně s následky byly na háku. Ve stavu prokrastinace jsme především úzkostliví a ač si to neuvědomujeme, tak nás může sžírat strach. Dalším pozitivem je to, že někteří lidé odkládající věci na poslední chvíli mohou poté podávat lepší pracovní výkon. Bohužel ne všichni tohle dokážou.

Brzké vstávání bez sociálních sítí

Nejlepší věc, co může člověk udělat, je to, že se donutí vstát dřív. Ráno totiž člověk stihne hromadu věcí a zjistí, že mu odpoledne zbývá čas navíc. Zkuste si budík nastavit třeba o půl hodiny dříve, než jste zvyklí. Časem můžete zkusit i o hodinu dříve. Hlavně vypněte sociální sítě, které člověka obírají o spoustu času. Podíváte se na pár příspěvků na Facebooku, Instastories, na emaily a najednou je hodina pryč. Zkuste každé ráno při vzbuzení hned nebrat do ruky telefon. Raději věnujte čas svým myšlenkám, v duchu si můžete naplánovat třeba svůj den. Hlavně začněte den s vydatnou snídaní a s kávou nebo zeleným čajem, který vás nakopne na celý den. Takové ráno vypadá hned jinak a člověk se necítí tak ve stresu.

Zbavit se nejtěžšího hned ráno

Na vše se musí systematicky. Po snídani si přehrajte seznam vašich denních povinností, a tu nejtěžší povinnost udělejte hned ráno, abyste se zbavili těžkého kamene. Jakmile se ho zbavíte, ostatní povinnosti se budou hned plnit lépe.

Opusťte strach

Prokrastináři nechávají vše na poslední chvíli, protože mají strach. Chtějí své povinnosti provést precizně a perfektně. Mají strach z toho, že jejich odvedená práce nebude dost dobrá pro ně samotné ani pro ostatní. Proto uberte plyn a netlačte tolik na sebe. Nikdy nebude nic ideální.

Úspora času

Některé povinnosti můžou narušit denní harmonogram, neboť se mohou stále opakovat. Například když perete, žehlíte a spravujete oblečení. Udělejte všechny tyto povinnosti v jeden den a vyhraďte si určitý čas na to, kdy si dáte do pořádku všechno oblečení. Bez toho člověk neustále pochoduje mezi něčím a zároveň ničím. Je to neefektivní.

Bez hudby ani ránu

S pomocí hudby se vše zvládá lépe. Při poslechu hudby se uvolňují hormony štěstí a člověk při ní pracuje, aniž by ho to nějak vyrušovalo, jelikož je zaměstnaný. Sestavte si vlastní playlist svých oblíbených písniček, které vás nastartují a zároveň uklidní. Není na škodu si pustit operní skladby, které pomáhají s koncentrací při práci. Často doporučovaný je Mozart nebo Vivaldi.

Hledejte motivacipixabay.com

Každý z nás by ji měl mít. Posouvá nás dopředu a pomocí ní překonáváme různé překážky. Motivaci můžete získat z knížek, z hudby, z příspěvků na internetu nebo taky od zajímavých lidí, kteří vás mohou v něčem inspirovat. Obklopte se svou vášní a zároveň si se sebou zahrajte takovou hru. Pokud povinnosti nesplníte, tak si ji nedopřejte.

Odměna

Za odvedenou práci a splněné povinnosti se vždy odměňte. Zajděte si s přáteli na víno, jeďte na kole mimo město nebo si kupte nový kousek oblečení. Záleží na vás, jakou odměnu si vyberete. Mezi prací a duševním zdravím musí existovat určitá rovnováha.

Sebepoznání díky prokrastinaci

Říká se, že s čím jsme si hráli jako malí nebo co jsme jako malí dělali nám může pomoci s výběrem povolání. Jednalo se o činnosti, které jsme dělali rádi a bavili nás. Prokrastinace se nám taky snaží něco naznačit. Zamyslete se. Když prokrastinujete, co děláte místo povinností? Protože to, k čemu často sklouzáváte místo plnění povinností, může být vaše pravá vášeň a měli byste se do ní ponořit do hloubky. Nejkrásnější je, když se z vášně stane zároveň i zdroj financí. Všechno jde…

Autor: Nela Kadlečíková

Foto: pixabay.com

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy