Po roční pauze se již poosmapadesáté rozjela Jizerská padesátka

Původně rozřazovací závod pro zařazení horolezců z TJ Lokomotiva Liberec podle výkonnosti na vytrvalostní lyžařský běh Krkonošská 70 se hned během prvních let transformoval v největší událost české sportovní zimy. Jizerská 50 je dnes atraktivní jak pro profesionály, tak i pro širokou veřejnost. Kdo si netroufá na hlavní závod, může si vybrat některý z kratších a také zažít jedinečnou atmosféru.

Loňský ročník se nejel kvůli nedostatku sněhu. I letos se bílý poprašek nacházel spíše jen na tratích, nic ale nebránilo tomu, aby se 58. ročník závodu v Bedřichově uskutečnil. „Sněhu je dost a díky tomu, že budou trochu zamračeno, tak ten sníh opravdu vydrží. Máme velkou radost a hlavně běžkaři, protože jet v plusových teplotách není ono, ten sníh pak taje. Zázemí se už chystá, aby bylo vše připravené pro závodníky, kteří od zítřka začnou najíždět,“ řekl při přípravách Richard Valoušek, tiskový mluvčí akce. Generálním partnerem je ČEZ, který svou akcí ČEZ Pomáhej pohybem daruje skrze závodníky a jejich výkony peníze pro dobrou věc. Na trati i mimo ji se vybralo přes 277 638 Kč na workoutové hřiště v Bedřichově.

Program započal již ve čtvrtek

Celkem osm závodů se jede v Bedřichově, obci kousek od Liberce a program započal už ve čtvrtek. Jely se první závody prodlouženého lyžařského víkendu, oba volnou technikou. Jednalo se o Volkswagen bedřichovskou třicítku a Jizerskou sedmnáctku. První zmíněný závod ovládl Fabián Štoček, který trasu zvládl lehce přes jednu hodinu: „Dnes ráno jsme testovali lyže, bylo to trošku sušší a pak padla mlha. Nicméně jako trénink před padesátkou dobrý, takže spokojenost.“

Slavností zahájení celé akce je spjato se vzpomínkou na účastníky expedice, která zahynula v Peru v roce 1970. Dresy závodníků z expedice byly následně vyvěšeny mezi stromy, čímž byla v rámci pietního aktu vzpomínka završena. Po této poctě následoval rej historických lyžníků, kteří měli na sobě dobové vybavení i oblečení, čímž ukázali, že i v dnešní době moderního vybavení a materiálů se dá na těchto muzejních kouscích“ jezdit. Mnozí z nich v těchto úborech vyrazili i v neděli do hlavního závodu.

Pátek byl nabitý  – na stadionu startovaly tři různé závod, běželi i ti nejmenší benjamínci. Konaly se rychlé štafety a nakonec sprinty klasickou technikou na okruhu přímo na bedřichovském stadionu. Mini Jizera Doktor Max jsou závody pro nejmenší, běží se v pěti věkových kategoriích a na pěti různých distancích od 300 metrů po 3 kilometry. Všichni srdnatě bojovali a někteří si závod vyloženě užívali. Nejstarší závodníci dětské kategorie už po trati doslova letěli a padaly časy jako necelé tři minuty na kilometr. Obloha nad Bedřichovem se po dvou zatažených dnech vyjasnila, takže jízda v tomto počasí byla radost – stejně jako možnost učit se ve fanzóně Doktor Max, která je přímo na stadionu a kde na drobotinu dohlížely trenérky a trenéři svazu lyžařů.

T – Mobile firemní štafeta svedla do souboje například sportovní klub Fair play, výběr pořádající obce Bedřichov nebo paralympijské sportovce. Všichni na startu byli tak natěšeni, že se masa závodníků rozjela asi 30 vteřin před oficiálním signálem. Po 43 kilometrových okruzích zvítězila štafeta Svazu lyžařů České republiky ve složení Tereza Beranová, Ondřej Pilař, Tomáš Lukeš a Luděk Šeller.

Oblast severních Čech je stále vyhlášenou sklářskou oblastí, některé sklárny dodávají své výrobky až za hranice naší země. Právě medaile ze skla se letos rozdávaly všem účastníkům závodů. „Jsou to unikátní medaile ruční sklářské výroby od naší firmy z úpatí Jizerských hor, vyrobeno jich bylo 9 500 a jsou pro všechny účastníky Jizerské padesátky, kteří dojedou do cíle. Medaile jsou vyrobeny odléváním skla na desku, po zpracování a dodáním emblému Jizerské padesátky imitují odraz světla dopadajícího na sníh“ vysvětluje jejich podobu Tomáš Stloukal, technický ředitel Preciosa Ornela.

Závodilo se i za tmy. Orlen sprint má podobu tří postupových kol, kdy má každé kolo vzdálenost 1,5 km a jede se technikou soupaž. Do finále postoupili tři nejlepší závodníci z každé semifinálové skupiny a startovali společně. Ženský závod ovládla Norka Anikken Gjerde Alnaes a mužský závod Švéd Alvar Myhlback.

V sobotu závodila Kateřina Neumannová s dcerou

V sobotu o půl deváté ráno startovala Jizerská pětadvacítka klasickou technikou. Závodníci vyráželi ve třech vlnách a bylo zaznamenáno velké rozpětí účastníků od běžkařů narozených v 50. letech 20. století, ale také narozené po roce 2010. Trať byla lehce proměněná, mezi ženami byla v cíli nejrychleji Eliška Šibravová a po volné třicítce oslavila další prvenství. Chvíli za jejím vítězným časem 1 hodina 10 minut a 53 sekund a doběhla do cíle spolukomentátorka běžkařských závodů na ČT sport Zuzana Kocumová.

Později během dne se znovu na obloze ukázalo sluníčko a zrovna v době startu ČT Jizerské desítky, závod jak pro výkonnostní lyžaře tak třeba pro celé rodiny, kterých se účastnilo velké množství. Na startu byla i česká olympijská vítězka Kateřina Neumannová s dcerou Lucií, která závodí v atletice a jak sama přiznává na svém instagramovém profilu se stovky tisící sledujícími, běžecké lyžování je pro ni velmi náročnou disciplínou. Naopak olympijská vítězka z roku 2006 je stále i po konci aktivní kariéry ve výtečné formě. „Mě se to líbilo, protože okolo nás jezdily děti a já jim fandila a ony se nás snažily porazit. Na tom to bylo strašně hezký,“ řekla po dojezdu Kateřina Neumannová. „Mamka mi říkala jeď neběhej na tom, sklouzni se, ale to neumím. Takže mi ty lyže hrozně překážely, problém mi také dělalo přecházení ze stopy do stopy, prostě vtipný,“ okomentovala svůj výkon atletka Lucie Neumannová. Nejrychlejší byli v cíli v čase lehce přes půl hodiny mezi muži vyhrál Lukáš Antoš a mezi ženami Magdaléna Pravdová ze Ski klubu Jablonec nad Nisou.

Hlavní závod jakožto memoriál zahynulých členů expedice

Jizerská 50 je legendární závod – z Bedřichova se běží přes hřebeny daleko na východ, až se otevře široká pánev v osadě Jizerka, pak na Smědavu a znovu do kopce. Místní názvy dýchají poezií: Čihadla, Na Knajpě, Krásná Máří a Hřebínek. Jizerská padesátka se poprvé jela 20. ledna 1968, startovné tehdy bylo 5 Kčs a závodníci na trase obdrželi čaj a dvě tatranky. Počet závodníků z původních 52 postupně rostl a v současné době má hlavní závod nese přídomek Memoriál Expedice Peru 70. Právě účastníci této expedice jeli závod v zimě 1970, ale v květnu téhož roku v jihoamerické zemi zahynuli, proto je jim každoročně vzdáván hold. Nejúspěšnějším českým závodníkem je Jiří Beran, který padesátku ovládl celkem pětkrát na konci sedmdesátých a v průběhu osmdesátých let minulého století. V posledních letech je závod v režii zahraničních lyžařů, posledním českým vítězem byl Stanislav Řezáč, který triumfoval v roce 2012.

Hlavní závod startoval v několika vlnách, role startéra se ujal ministr zemědělství Marek Výborný, který se závodu taktéž zúčastnil. Čekala se nadvláda seveřanů, což se potvrdilo. Mezi muži Norové tu a tam pustili mezi sebe Švéda, nejlepší neseverský závodník byl čtrnáctý Francouz Jeremy Royer. Premiérově vyhrál Nor Ole Jörgen Bruvoll. Čeští fanoušci byli natěšení na Maxe Novaka, který se ve Švédsku narodil českým rodičům. Do závěru nevydržel v první skupince a obsadil konečnou 10. příčku, v cíli byl hodně zklamaný. I tak po závodě poznamenal, že se do země svých rodičů vždy rád vrací. Nejlepší Češka byla osmá Sandra Schützová, nejlepší ženy se ji sice vzdálily už v prvním kopci, ale systematicky držela tempo a byla suverénně nejlepší závodnicí kromě Norek a Švédek. Další Češka Tereza Hujerová, pro kterou je Jizerská padesátka doslova domácím závodem. 16. příčkou si vylepšila maximum v závodech Ski Classics, což dosud bylo 18. místo. Radost ale byla polovičatá, nepodržely ji lyže.

„Celkem za všechny dny se registrovalo 8 413 závodníků. Není to rekord, ten byl někde na 9, 5 tisících,“ upřesnil celkový počet účastníků za organizační tým Richard Valoušek. Ať už se kdokoliv zúčastnil jakéhokoliv závodu, hlavní nebylo vyhrát nad soupeři, ale vyhrát nad sebou samým a posouvat své limity.

Autor: Petr Martínek


K běžkám odmyslitelně patří malorážka! Přečtěte si nás poslední článek o českém biatlonu.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Foto: isport.cz, jiz50.cz

Zdroj: wikipedia.com, ceskatelevize.cz, liberecky – rozhlas.cz, isport.cz

Příspěvek vytvořen 26

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy