Loňský rok přinesl rekordní množství ovoce a zeleniny zachráněné paběrkováním. Díky stejnojmennému projektu, pod záštitou spolku Zachraň jídlo, lidé nasbírali celkem 20,5 tuny potravin, které by jinak zemědělci zpátky zaorali do půdy, protože nevyhovují obchodnímu trhu z různých, většinou estetických, důvodů.
Co je to paběrkování?
Paběrkovat znamená sbírat po sklizni na poli a v sadech zbytky plodin, které se neprodají v obchodních řetězcích. Plodiny většinou nemají požadovanou velikost, barvu nebo tvar. Na jejich chuti to ale nic nemění, jsou pořád k jídlu.
Za normálních okolností by zemědělci po sklizni zaorali zbylou zeleninu do půdy a ovoce by shnilo. V roce 2015 se spolek Zachraň jídlo rozhodl tuto nevyhovující úrodu zachránit a darovat ji potravinové bance, od které pak jídlo putuje dále lidem, kteří ho potřebují. „Čerstvé ovoce a zelenina jsou pro naše klienty přínosem,“ potvrzuje Radka Brychtová, ředitelka ústecké potravinové banky.
Rekordní množství zachráněných plodin
Inspirativní projekt si získává každým rokem stále více příznivců, ale ten loňský byl zdaleka nejúspěšnější, protože se k dobrovolníkům z Prahy přidali také dobrovolníci z Brna, Českých Budějovic i Litoměřic. Paběrkovací komunita dokázala potravinovým bankám odevzdat přes 20 tun ovoce a zeleniny. „Letošní sezónu tedy považujeme za velice úspěšnou,“ hodnotí rok 2019 dobrovolníci ze Zachraň jídlo na svém webu. Celkem se za čtyři roky existence projektu zachránilo 53,5 tuny jídla.
Přidat se může kdokoli
Do akce už se zapojilo několik regionů. I vy můžete zjistit, jestli je součástí zroovna ten váš, a stát se dobrovolníkem. Pokud ne, na internetových stránkách Zachraň jídlo naleznete manuál, jak s paběrkováním začít.
Autor: Adéla Sobotíková
Foto: zachranjidlo.cz