Většina dešťové vody, která dopadne na střechy hal a domů, je někde shromažďována a později použita na zalévání zeleně, ale ve většině případů odteče bez dalšího užitku. U Ostředku na dálnici D1 ale nyní pod taktovkou mezinárodní developerské skupiny roste nový areál s průmyslovou halou, která bude jako první v České republice opatřena technologií schopnou přeměnit zachycenou dešťovou vodu na pitnou. Ta bude poté využívána pro potřeby zaměstnanců a provozu v areálu.
Dešťová voda ze střechy největší haly v logistickém parku u dálnice D1 bude zadržována v retenční nádrži a díky moderní technologii přečišťována na kvalitu pitné vody. Mělo by jí být téměř dostatek na to, aby pokryla náklady areálu.
„I v suchých letech počítáme, že bychom měli v retenční nádrži sloužící výhradně pro jímání vody ze střechy největší z hal zadržet dostatek vody pro potřeby tří čtvrtin areálu. Zbytek bude zásobován vodou z vrtů. Každoročně by systém mohl uspořit až 8700 m³ pitné vody,“ vysvětluje plány skupiny ředitelka strategie UDI Group Marcela Fialková.
Využita bude ale i voda ze střech dalších budov. Dešťová voda ze všech ostatních střech a zpevněných povrchů bude odváděna do dvou dalších retenčních nádrží a po stabilizaci využívána na závlahu zeleně v areálu.
Společnost na pozemku vysadí přes stovku nových stromů a přidá čmelíny a broukoviště pro větší biodiverzitu, haly tak ve finále zaberou jen zhruba třetinu areálu. I tak ale budou všechny střechy opatřeny světlými fóliemi, jež snižují ohřívání vzduchu nad halami, čímž zabraňují vzniku takzvaného tepelného ostrova. Počítá se s velmi vysokým environmentálním standardem a společnost tím ukazuje, jak brát při stavbě logistických hal ohled na životní prostředí.
„Právě moderní technologie a jejich využívání může velmi výrazně přispět k tomu, aby budovy, včetně průmyslových areálů, měly v budoucnu co možná nejmenší dopady na životní prostředí,“ potvrzuje ředitelka České rady pro šetrné budovy Simona Kalvoda.
Výstavba průmyslového areálu Sázava Logistics Park na dálnici D1 započala na jaře 2021. V této chvíli je dokončena první z hal a další se staví. Vše bude dokončeno a uvedeno do provozu koncem roku 2022, ale už teď jsou tři čtvrtiny z areálu pronajaté. Průmyslové haly a skladové prostory jsou velmi žádané.
UDI Group v současné době pracuje i na dalším projektu – průmyslovém areálu u dálnice D5 u Plzně. Pokud se u Ostředku použitá technologie na přečišťování vody osvědčí, použije ji společnost i tam. V rámci této stavby uvažuje také o instalaci solární elektrárny, která by byla schopná zásobovat elektřinou nejen areál samotný ale ve špičkách také okolní obce.
Autor: Vendula Berčková
Se suchech se Česká republika potýká už delší dobu. Jakým způsobem Ministerstvo životního prostředí s problémem bojuje, si můžete přečíst zde.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.
Foto: UDI Group