Norkové kožichy maximálně z dovozu: V Česku se zavřely poslední kožešinové farmy

Emotivní debatu a impuls k návrhu zákona strhla již v roce 2017 reportáž České televize o drastickém zabíjení norků a lišek na českých kožešinových farmách. Vyobrazení skutečně nechutných záběrů mnohdy umučených zvířat k smrti pro zachování kožíšku v co nejlepším stavu vedla k předložení zákona o úplném zákazu provozování těchto farem v Čechách. Na jeho přijetí v obou komorách se podílely snahy jak aktivistů neziskové organizace na ochranu zvířat OBRAZ, tak i desetitisíce lidí prostřednictvím petice.

Provozovatelé farem měli čas na ukončení své činnosti až do konce ledna. Podle ČT24 se jednalo o posledních devět známých farem na českém území, které stále chovaly tisíce zvířat. S blížícím se datem platnosti zákona tak samozřejmě docházelo k postupné likvidaci, tedy doslovnému zkožkování těchto zvířat, už od jeho vyhlášení v roce 2017. V následujících dnech by však měli inspektoři Státní veterinární správy (SVS) začít tyto farmy obcházet a kontrolovat, zda došlo k jejich skutečnému zastavení. Provozovatelé, kteří svou činnost započali před červnem 2016, budou moci stát zažádat o kompenzaci – ta však nebude přesahovat průměrný roční zisk farmy.

Novela se nicméně netýká všech zvířat. Výslovně totiž zakazuje pouze chov a usmrcování zvířat výhradně a převážně za účelem získání kožešin, a vylučuje tak králíky nebo nutrie, tedy zvířata využívané i pro jejich maso.

Autor: Lea Schellongová


Zachraňovat životy nevinných zvířat se lidé snaží po celém světě. Už jste četli o obchodě s nábytkem, kde v zimě nechávají přespávat zatoulané psy?


Zdroj: ct24.cekatelevize.cz
Foto: pxhere.com

Příspěvek vytvořen 861

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy