Abyste uznali krásu noční oblohy nemusíte být astronomem. Většina lidí při pohledu na hvězdami prozářenou oblohu jenom žasne. Noční obloha nám ukazuje mnoho po celý rok. Měsíc, Polárka nebo souhvězdí Velkého a Malého vozu jsou vidět neustále. Avšak v různá období se může pro lidské oko objevit nemálo tajů, které velikost vesmírů skrývá.
Obloha se díky pohybu Země kolem Slunce mění. Z toho důvodu můžeme každou noc vidět hvězdy na východě stále jasněji. Různá souhvězdí se objevují a mizí podle ročního období. Ale jsou tu i menší fenomény. Říjen nám přinese blízký pohled na planety Jupiter a Saturn. Navíc můžeme vidět i roj meteorů Orionid.
Planety Jupiter, Saturn a Mars
Plynný obr Jupiter a prstenci ověnčený Saturn můžeme naším okem vidět celý měsíc. Budou se nacházet brzy po západu Slunce na jihu až na jihovýchodě. Postupem noci se budou pohybovat na západ. Jupiter bude zářit jasně bílou barvou a bude větší než nažloutlý Saturn. Další zajímavostí je rudá planeta Mars, která je vidět celý rok. Dosud po noční obloze putoval na východ. Na konci října však změní směr a každou noc bude více na západě. Je tomu tak z důvodu odlišné orbity Země a Marsu. Země putuje kolem Slunce rychleji, a tak Mars předežene. Tady v tom zlomu Rudá planeta pro nás změní směr pohybu.
Roj meteorů Orionid
Halleyova kometa nám jako každý rok rozzáří oblohu. Nejedná se však přímo o kometu jako spíše o meteroidy, které za sebou zanechala při svém posledním přeletu. Roj bude možno sledovat po celý říjen a listopad. Největší koncentrace však bude 21. října, kdy bude možné za dobrých podmínek vidět až dvacet pět meteorů za hodinu. Tento rok je oproti minulému ideální k pozorování. Roku 2021 noční oblohu naplňoval úplněk a padající meteory nebylo možné vidět tak jasně. Letos se však bude v týden vrcholu roje Měsíc blížit ke svému novu. Obloha tedy bude skoro jasná a připravená na padající hvězdy a přání.
Zatmění Slunce
Týden před Halloweenem se Měsíc ocitne mezi Zemí a Sluncem. Na většině Evropy, západní Asie i severní a východní Afriky dojde 25. října k částečnému zatmění Slunce. V největším bodě Měsíc zakryje Slunce v Česku a na Slovensku z více jak 42 %. Pro Rusko to však bude až 86 %. Přesně po tomto datu bude také noční obloha nejvíce prozářená hvězdami. Měsíc bude v novu, a nebude tedy hlavním tělesem na nebi. Je to tedy nejlepší čas vytasit hvězdářské dalekohledy a pozorovat daleké úkazy.
Říjnový úplněk
V minulosti znamenal pro domorodé obyvatele Ameriky velký zlom. Sami ho nazývali úplněk lovu, kvůli tomu, že v tuhle dobu by lovili, aby nashromáždili zásoby na zimu. Tento úplněk taky značí začátek období, kdy nám přibudou mrazivé večery a rána. Úplněk bude největší 9. října. Bude jej však možné částečně pozorovat i ve dnech před ním a po něm.
Autor: Jonáš Maixner
Víte, že nám noční obloha může nabídnout i něco jako „vánoční hvězda“? Naposledy jsme mohli tento astronomický fenomén vidět v roce 2020. O co se přesně jedná a kdy ji můžeme opět vidět? To se dozvíte v našem článku.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj: astro.cz, planetary.org, treehugger.com
Foto: wallpapercave.com, planetum.cz, astro.cz