Merch filmového festivalu AFO podporuje český výzkum rakoviny

Filmový festival AFO se každoročně těší velkému zájmu publika. Při letošním ročníku tomu nebylo jinak, i když kvůli pandemii koronaviru proběhl v online prostředí. Diváci tak nenavštěvovali kinosály, ale filmy mohli zhlédnout rovnou z domova. Vedení festivalu navíc propojilo prodej festivalových předmětů s Nadací pro výzkum rakoviny, a podpoří tak důležitý český výzkum. Ten by v budoucnu mohl snížit úmrtnost na rakovinu plic o několik desítek procent.

Pořadatelé festivalu AFO vymysleli tento rok různorodý pestrobarevný merch. Lidé si mohli vybrat ponožky, tričko, láhev na pití, nebo dokonce ledvinku. Není to nicméně prodej v pravém slova smyslu. Lidé, kteří si věci z merche objednali, je obdrželi jako poděkování za peněžní dar na podporu výzkumu rakoviny. Organizátoři se totiž rozhodli udělat dobrý skutek a posunout prodej festivalových předmětů ještě dál. Veškerý výnos z AFO-věcí totiž poputuje vědeckému týmu.

„Rakovina je vážná choroba, se kterou jsme se v okolí setkali téměř všichni. Nemoc však do značné míry zůstává tématem, které mediální a veřejný prostor nerad otevírá, proto se vedení festivalu rozhodlo spojit s Nadací pro výzkum rakoviny,“ vysvětluje Hana Křížková, vedoucí komunikace, důvod pro podporu výzkumu. AFO má za cíl podpořit reálný a faktický projekt. „Diváci a fanoušci přispívají na konkrétní vědecké úsilí, které může zachránit životy,“ dodává Křížková.

Nadace České republiky pro výzkum rakoviny všechny darované peníze poskytne na zmiňovaný výzkum zaměřený na včasný záchyt rakoviny plic. Vědci totiž objevili speciální soubor proteinů, který je schopný odhalit počínající nádorové bujení. Pro lékaře by tak mohlo být jednodušší nemoc včas diagnostikovat a zahájit potřebnou léčbu. Bílkovinnou složku nyní však musí výzkumníci vyzkoušet a otestovat v klinické studii. V té budou vyšetřovat plíce kuřáků pomocí nízkodávkové výpočetní tomografie (rentgenový přístroj používá nízkou dávku záření k vytvoření detailního snímku, pozn. red.) a současně zkoumat vydechovaný vzduch. Výtěžek z AFO-věcí tak umožní celou studii finančně podpořit.

Jestliže by vědecký tým předpoklad správnosti souboru proteinů prokázal, znamenalo by to v České republice snížení úmrtnosti na rakovinu plic o 34 %. Ročně přitom v Česku podlehne tomuto druhu rakoviny přes pět a půl tisíce lidí.

Ačkoli bylo letos AFO online, fanoušci měli o festivalové předměty srovnatelný zájem jako v minulých letech. Podle Křížkové je to tím, že lidé běžně nakupující online už nemají takový strach, že si věci nemohou prohlédnout naživo. Zároveň věří, že lidé, kteří by za normálních okolností zájem neprojevili, se rozhodli právě kvůli podpoře výzkumu. „Mladší generace fanoušků nám píše, že i rodiče filmy sledují a předměty kupují. Maminky plátěné tašky a lahve na vodu, tátové zase ponožky. Těší nás to,“ líčí Hana Křížková.

Lidé měli obecně největší zájem o plátěnky. Velký ohlas si získaly díky své originalitě také ledvinky vyrobené z festivalových bannerů loňského roku. V kampani zatím organizátoři vybrali několik desítek tisíc korun. Prodej AFO-věcí však pokračuje i po skončení festivalu. „Připravujeme i speciální limitovanou edici, která vyjde během podzimu,“ doplňuje Křížková.

Academia Film Olomouc je festival populárně-vědeckých filmů, který pořádá Univerzita Palackého. Divákům se snaží prezentovat vědu, výzkum a technologie jako součást společnosti a kultury. Prostřednictvím snímků přibližuje široké veřejnosti práci ve vědě, boří mýty a usiluje o propojení akademické sféry s filmovým a televizním průmyslem. Festival chce podporovat aktivní kriticky smýšlející publikum. Odborná a studentská porota uděluje čtyři ceny, pátou udělují sami diváci. AFO dále uděluje čtyři ceny statutární.

Letošní ročník proběhl online. Diváci a fanoušci mohou do konce října zhlédnout všechny filmy zdarma na webové stránce www.watchandknow.cz.

Autor: Tereza Sládečková


Rakovina je nebezpečná a v mnohdy se jí dá předejít řádnou prevencí. Oranizace Loono se zaměřuje na prevenci proti rakovině prsu a varlat. Pomocí krátkých videí učí ženy i muže, jak provádět správné samovyčetření.


Zdroj: afo.cz

Foto: Facebook Academia Film Olomouc, Adam Mráček

Příspěvek vytvořen 18

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy