Přírodní medicína se stává stále populárnější, jak mezi laiky, tak mezi některými odborníky. I když se léčba v podobě léků nedá vždy nahradit alternativní metodou, není vyloučeno, že příroda nemůže alespoň pomoct. Skrývá totiž více pokladů, než by se mohlo na první pohled zdát. Mezi jeden takový zázrak patří med z manuky získávaný na Novém Zélandu. Vědci zjistili, že by mohl pomoct v léčbě cystické fibrózy, kterou trpí nemalá část populace.
Manukový med je vzácná surovina, která vzniká na Novém Zélandu. Tamní včely opylují květ manuky, balmín metlavý, a vyrábí tak med, který je žádaný pro svou chuť a především pro své léčebné účinky. Strom manuka je dřevina, která se pěstuje právě pro její vzácné květy, a kromě Nového Zélandu ji najdeme také v Austrálii.
Manukový med prokázal své účinky hned u několika potíží, jako je akné, hojení ran, vředy nebo péče o pokožku. Využívat se může ke konzumaci i k obkladům a má antibakteriální, antioxidační a protizánětlivé účinky.
Jeho pozitiva nekončí pouze u toho. Dokáže také zmírnit vedlejší účinky a výrazně snižuje často potřebné velké dávkování při léčbě. Co je nejvíce zlomové, je fakt, že v kombinaci s běžným lékem dokáže odstranit bakteriální infekci, která je za normálních okolností odolná vůči samotným běžným lékům a může být v mnoha případech smrtelná.
Tato bakteriální infekce se vyskytuje při onemocnění takzvanou cystickou fibrózou (dále CF). To je genetické, a tedy nevyléčitelné, onemocnění, které postihuje buňky, jež produkují hlen, pot a také trávicí enzymy. Zjednodušeně řečeno, člověk trpící CF nemůže produkovat životně důležité látky ve správné hustotě a dochází k plicní infekci. Cystickou fibrózou na celém světě trpí přes sto tisíc lidí. Z toho jedno z dvou a půl tisíce dětí.
Účinky medu vědci zkoušeli na vzorcích odebraných od šestnácti pacientů s CF a testovali ho v kombinaci s antibiotikem amikacin. Touto kombinací zjistili, že dokážou zmírnit bakteriální infekci. Klíčovým průlomem tohoto objevu je, že lékaři s pomocí medu z manuky, mohou použít menší dávky amikacinu, a tudíž méně zatížit lidský organismus. Pro představu, vědci uvádí, že obvyklá dávka amikacinu u pacienta je 16 mikrogramů na mililitr. Při kombinaci s manukovým medem je nutná dávka pouze 2 mikrogramy na mililitr amikacinu.
„Kombinací zcela přírodní složky, jako je manukový med, s amikacinem jsme našli způsob, jak potenciálně zabít bakterie s osmkrát menším množstvím léku než dříve,“ uvedl Dr. Jonathan Cox, spoluautor výzkumu a přednášející na Aston University ve Velké Británii.
Dnes se střádají finance na to, aby se výzkum mohl posunout ke klinickým studiím a zavedením manuky do praxe. „Jsem potěšen výsledkem výzkumu, protože připravuje cestu pro budoucí experimenty,“ doplnil Jonathan Cox. V České republice se o zvyšování povědomí a zkvalitnění života pacientů stará například Klub cystické fibrózy. Ve Velké Británii existuje charitativní organizace Cystic Fibrosis Trust.
Autor: Tereza Bartusková
Pro lidi s cystickou fibrózou svitla naděje s novým léčivým přípravkem Trikafta, který by mohl pomoci až 90 % nemocných. Více si můžete přečíst v dřívějším článku.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj: goodnewsnetwork.org, manukacesko.cz, klubcz.cz
Foto: draxe.com