Loono poukazuje na důležitost prevence rakoviny. Pomohla už desítkám lidí

Nejen zdravý životní styl je důležitý pro předcházení rakoviny prsu a varlat. Velký vliv má na naše zdraví prevence, například pravidelné lékařské prohlídky a samovyšetření, které bychom měli provádět každý měsíc. Právě na prevenci už pět let apeluje nezisková organizace Loono, díky níž se u bezmála 50 lidí odhalila rakovina včas.

Zakladatelkou projektu Loono je Kateřina Vacková, které ve 22 letech lékaři diagnostikovali zhoubný nádor vaječníku. Díky studiu medicíny si všimla varovných signálů svého těla a nemoc zdárně zachytila včas. Podstoupila operaci, při níž jí odebrali vaječník, a proto nemusela absolvovat onkologickou léčbu. Jenže ne každý studuje medicínu a málokterá žena ví, že nepravidelná menstruace může znamenat nemoc. Kateřina Vacková se tak rozhodla učit ostatní mladé lidi prevenci.

První kampaní se po založení organizace Loono v roce 2014 stala Sahám si na ně každý měsíc – #prsakoule, která je zaměřena na prevenci rakoviny prsu a prostaty. Za pomoci přehledného textového návodu nebo video návodu kampaň vyzývá k pravidelnému měsíčnímu samovyšetření prsu a varlat. Ve videích lektoři používají modely prsou a varlat, jež s sebou také vozí na pořádané workshopy.

Odborníci radí i na festivalech

Pokud rádi navštěvujete hudební festivaly, pravděpodobně jste někdy prošli okolo stánku Loono. Tam se můžete dozvědět nejen jak provést samovyšetření, ale i jak předcházet kardiovaskulárním onemocněním. Právě na prevenci srdečních příhod se zaměřuje druhá kampaň Loono nazvaná Zdravé srdce – #zijessrdcem. Během workshopů je přítomen zkušený tým lékařů a mediků, který vysvětluje, jak poznat člověka, jehož postihl srdeční infarkt či mozková mrtvice.

Pokud někdo trpí déletrvajícími bolestmi na hrudi spolu s bledostí, pocením, nevolností a následnou ztrátou vědomí, je nutné zavolat záchrannou službu, protože se pravděpodobně jedná o infarkt myokardu (srdce). Člověk s náhlým přerušením krevního zásobení mozku má potíže s rovnováhou (Balance), zrakem (Eyes), poklesává mu koutek úst (Face), v končetinách pociťuje brnění či ochrnutí (Arms) a jeho řeč není srozumitelná (Speech). Pomůckou k rozpoznání nutnosti zavolání záchranné služby mohou být právě počáteční písmena symptomů přeložených do anglického jazyka, jež znamenají BE FAST – buď rychlý (Time). V případě mozkové mrtvice je obzvláště důležité rozpoznat příznaky včas, protože může dojít k nevratnému poškození mozku.

I reprodukční zdraví je důležité

V neposlední řadě se Loono věnuje také reprodukčnímu zdraví. V rámci kampaně Dole dobrý – #doledobry učí, jak předcházet sexuálně přenosným onemocněním, případně jak je včas rozpoznat. Zaměřuje se také na prevenci a léčbu neplodnosti a na dosud tabuizovaná témata, jimiž jsou únik moči a porucha erekce. Na svých webových stránkách seznamuje čtenáře se všemi formami antikoncepce a odpovídá na důležité dotazy týkající se zmíněných problémů.

Nesmíme zapomenout na vzdělávací přednášky, které nezisková organizace Loono pořádá pod názvem „Pravda o…“. Tým organizace Loono v českých městech vyvrací mýty o nejrůznějších tématech týkajících se zdraví. Na těchto přednáškách se dozvíte například pravdu o ženském těle, porodu, antibiotikách, stresu, (ne)plodnosti a asistované reprodukci nebo pravdu o kůži. Termíny a místa konání všech těchto panelových diskusí a dalších workshopů naleznete na Facebooku.

Propagační materiály informují i v ordinacích

Možná jste už tento nebo podobný plakát někdy zahlédli. Loono se totiž snaží dostat své materiály i do lékařských ordinací, kde se zdraví věnuje přední pozornost. Lékaři mají možnost objednat si brožury nebo plakáty a prohloubit tak povědomí společnosti o nutnosti prevence. Kromě toho si můžete poslechnout podcast, v němž si zakladatelka organizace každé dva týdny povídá s lidmi, kteří mají zaměřením svého oboru blízko ke zdraví.

Podpořit můžete organizaci Loono třeba nákupem minimalistického diáře, náramku nebo triček stylizovaných dle témat kampaní #prsakoule a #zijessrdcem z jejich charitativního e-shopu. Pokud ani vám není vlastní zdraví lhostejné, provádějte každý měsíc samovyšetření. Díky němu totiž můžete odhalit případné potíže a zastavit jejich nárůst včas.

Autor: Tereza Vaňková

Foto a video: Loono.cz

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy