Kolem jakéhokoli udílení cen je vždy velké haló. Píše se o tom, co si kdo oblékl, jak mu to slušelo, nebo naopak jakého módního přešlapu se dopustil. Občas to z některých novinových článků ani nevypadá, že by bylo důležité, kdo a co vyhrál. Doufejme však, že toto nepsané pravidlo nezájmu neplatí alespoň u předávání akademických cen a pojďme se společně podívat, jak dopadli letošní Oscaři…
I letošní 91. ročník udílení cen Akademie filmového umění a věd se již tradičně konal v losangeleském Dolby Theatre. Večer zahájil tematicky Adam Lambert se skupinou Queen (s níž spolupracuje už od roku 2011) a mash-upem některých jejich nejpopulárnějších písní. Pořadatelé se tento rok rozhodli udílení cen ponechat bez moderátora, a proto se celý ceremoniál posouval bez větší návaznosti. Nakonec to ale tolik nevadilo, večer byl o něco dynamičtější, měl rychlejší spád a jelikož přítomné hvězdy, herci, režiséři a jiní filmaři dobře znali neměnný plán večera, vše probíhalo bez větších zádrhelů a prostojů.
Jako první se tradičně předávala soška za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli, kterou si odnesla Regina King za roli ve filmu If Beale street could talk od režiséra Berryho Jenkinse. Ten tak navázal na úspěch filmu Moonlight, jenž získal v roce 2016 Oscara za nejlepší snímek. Za vedlejší mužskou roli obdržel cenu Mahershala Ali z filmu Zelená kniha. Životopisné a dramatické road movie o osobním řidiči jazzového klavíristy, kterého znázornil Viggo Mortensen, se zaměřuje na rasismus v 60. letech v Americe. Snímek nakonec proměnil tři z celkových pěti nominací, kromě herce ve vedlejší roli totiž získal ocenění také v kategorii Nejlepší původní scénář a především pak nejdůležitější cenu večera – Nejlepší film.
Velmi zasloužené sošky si odnesl i Alfons Cuarón za svůj božský a umělecký snímek Roma. Bezkonkurenční úspěch sklidil za nejlepší režii, střih a také cizojazyčný snímek roku. Působivý snímek měl silné ohlasy už od svého uvedení v srpnu na Filmovém festivalu v italských Benátkách. Hlavní představitelka Yalitza Aparicio však svou nominaci na Nejlepší herečku bohužel neproměnila. Tu nakonec dostala britská herečka Olivia Colman za svou roli labilní královny v působivém kontroverzním snímku Favoritka, jenž pomohl vyzdvihnout její herecké dovednosti. Děkovná řeč, kterou bývalá uklízečka Colman pronesla, se nakonec stala jedním z nejvíce emotivních momentů celého večera.
Plné emocí však bylo i předávání ceny za Nejlepší filmovou píseň a Nejlepší scénář. Píseň Shallow z filmu A Star is born přinesla Lady Gaga jejího vytouženého Oscara hned po té, co ji zazpívala společně se svým hereckým kolegou Bradley Cooperem. Dojemné vystoupení doplnila ještě dojemnější reakce známé zpěvačky, která se přes slzy štěstí ani neudržela na nohou. Ze stejného důvodu pak možná do náruče skákal svému příteli Samuelu L. Jacksonovi také spoluautor Nejlepšího adaptovaného scénáře Spike Lee za film BlacKkKlansman…
Největším úspěchem večera byl ale Oscar za Nejlepší mužský herecký výkon v hlavní roli. Zlatou sošku si totiž odnesl Rami Malek, dnes známý především jako představitel Freddieho Mercuryho v divácky nejúspěšnějšího filmu roku 2019 – Bohemian Rhapsody. Po jeho vítězství ve Zlatých Glóbech a ocenění BAFTA se ostatně úspěch na Oscarech všeobecně předpokládal. Dokonce i samotný člen skupiny Queen, Brian May, po shlédnutí filmu prohlásil, že Oscara si původem egyptský herec za důvěryhodné zobrazení Mercuryho jistě zaslouží. Malekovy přípravy na roli byly důsledné a náročné. Musel se naučit zpívat, správně dýchat, hrát na klavír a také mluvit s protézou, která mu byla vyrobena, aby napodobila Mercuryho typický předkus. Kritikové sice biografní snímek skupiny nemají za nejpovedenější, každopádně se všichni shodli, že lepší Freddie než Rami Malek není…
Samozřejmě se budeme držet trendů – a tak je nutno říci, že většině hvězd to na předávání cen velmi slušelo. A komu ne, ten šel nejspíše místo Vanity Fair after party, která se konala pár bloků od Dolby Theatre, raději domů.
Autor: Hana Řeháková
Foto: Reuters