Den válečných veteránů si připomínáme každý 11. listopad. Na připomínku těch, kteří se ve válkách jakkoli zranili, si můžeme na mnoha místech Republiky koupit červený vlčí mák a připnout si jej třeba na klopu kabátu. Jak mezinárodní připomínka veteránů vznikla?
Velká válka svými obrovskými rozměry a útrapami dostala mnohem více do popředí vnímání obyčejných lidí a jejich životů poznamenaných válečnou hrůzou. Byl to první konflikt, kde byla nasazena všechna dostupná technika.
V dubnu 1915 Němci u Ypres nasadili v zákopové bitvě chemické zbraně, což hrůzu toho konfliktu ještě znásobilo. Krom mrtvých vojáků tu byly také miliony zraněných s celoživotními následky. Ze zdravých lidí se stali ze dne na den mrzáci. Společnost se k problematice invalidů a veteránů musela nějak postavit. Mnoho lidí se zapojilo do pomoci těmto lidem, nejaktivnější byla americká profesorka a humanistka Moina Belle Michaelová, která po válce v USA zahájila sbírku na pomoc zmrzačeným vojákům prodejem ozdobných vlčích máků z hedvábí. Mák nebyl symbolem nahodile, profesorka jej jako symbol zvolila díky básni Na flanderských polích od Johna McCraea, který pracoval jako válečný chirurg na západní frontě a ve které vyjadřuje žal nad padlými vojáky:
Na polích flanderských vlčí máky kvetou,
tam mezi kříži, řada za řadou.
Zde hrob je náš. Však mezi červánky,
na nebi modrém slyšte skřivánky,
když dole kanóny tu svoji píseň řvou.
My mrtví zůstanem – a je to možná zdání,
že včera žili jsme a byli milováni,
když nyní ležíme na polích flanderských.
Náš boj teď jiní převezmou:
do vašich rukou vkládáme teď svou
hořící pochodeň a vy ji neste dál.
Kdyby vám uhasla, vzpomeňte na náš žal.
Když rozkvétá lán máků červených,
my spíme dál na polích flanderských.
Nápad profesorky Michaelové se ujal a během několika let se sbírky podpořené prodejem ozdobných máků rozšířily i do Evropy. Tak se stal vlčí mák postupně mezinárodně uznávaným symbolem padlých vojáků a válečných veteránů.
Den válečných veteránů se čím dál více stává součástí veřejného prostoru. Je zapotřebí si uvědomit, že vlčí mák není jen estetickým doplňkem, je to symbol pomoci a vzdáváme tím poctu jak padlým veteránům, tak také těm, kteří jsou stále naživu. V dnešní den je proto nejlepší příležitost poděkovat vojákům, veteránům a všem, kteří na obranu vlasti, svobody a demokracie nasadili své životy. A mým přáním je, abychom tak nečinili pouze v tento den.
Autor: Václav Ágh