Happy Pride 🏳️‍🌈

LGBTQ+ komunita = lesby, gayové, bisexuálové, trans, queer a mnoho dalších označení sexuální orientace a genderového určení. Měsíc oslav pro všechny, kdo se ztotožňují s touto komunitou, je v plném proudu. Festivaly, pochody a mnoho dalších událostí podporující „duhu“ se konají během června po celém světě. Ještě jednou. Kdo všechno je LGBTQ+?

Pro mě, jako pro obrovského podporovatele LGBTQ+, je #pridemonth připomenutí toho, že každý jedinec z téhle komunity stál jednou v životě před obrovskou zkouškou a obrovským rozhodnutím. A to veřejně na sebe nalepit nálepku. Všichni je nosíme a nějak jsme označováni celý život. Jenže každá existující nálepka má vlastní váhu a nese v sobě spoustu dalších věcí a předpokladů ze strany společnosti. Já vím, já vím. Lidé mají neskutečnou potřebu označovat věci. Každý jsme se někdy přistihl, jak někomu vyprávíme o novém kamarádovi a jen tam mimoděk prohodíme, že je takový a makový. Nalepili jsme na něj slovo, kterým ho chceme vystihnout, ale zároveň jsme mu tím přisoudili spoustu dalších vlastností, jaké od něj bude ostatní očekávat.

Ano, řekli jsme o něm, že je gay. Vzorec myšlenkových pochodů vypadá asi takhle: gay = kluk + jiný gay/bi kluk = milostný i sexuální vztah. Myslíme si, že je to jednoduché, pochopitelné a výstižné. Jenže to tak není. Součástí LGBTQ+ komunity je obrovská masa lidí, která si jednou položila otázku, kdo vlastně je, a jejich první odpověď nebyla „hetero“ (celosvětově uznávaná bezproblémová sexuální orientace, kterou ale ve skutečnosti zas tak moc lidí vlastně nemá). A pak tito lidé stáli před další otázkou: Která z toho nepřeberného množství nálepek pasuje na mě, na moje pocity a emoce? Pochybuji, že většina z nich si jednu vybrala hned na první dobrou a dál už o ní nikdy nemuseli přemýšlet.

Když se budete snažit vzdělat a najít si všechny možnosti sexuální i romantické orientace, najdete jich opravdu hodně. I přesto si ale každý z nás nejspíš jen  těžko vybere jen tu jednu, s níž bude na sto procent spokojený. Když člověk ujistí sám sebe, že je opravdu cis (= genderová identita odpovídá pohlaví),  jak na 100 % poznáme, jakou máme orientaci? Podle toho, kdo se nám líbí, nebo co nás vzrušuje? Ano, to mohou být dvě úplně odlišné věci. Nebo podle toho, s kým se cítíme dobře? Ale to zase nemusí odpovídat tomu, s kým chceme prožívat všechny své intimní chvíle. Řekněme si to upřímně – když se díváte na nějaký druh porna, opravdu chcete to samé zažít i ve skutečnosti? Tak jak tedy doopravdy poznáme, jakou nálepku si máme přisvojit?

Očividně to tak jednoduché nebude. Proto se těším na svět, kdy tyhle nálepky nebudeme potřebovat. Za prvé, sexualita a romantická přitažlivost je věc každého z nás, a nikdo nám do ní nemá co mluvit. A za druhé, když přijmeme sami sebe, se všemi našimi vlastnostmi a budeme otevření názorům druhých lidí, nebudeme mít potřebu nálepkovat sebe ani nikoho jiného. Nakonec můžeme celý červen slavit všichni, kdo jsme přijali skutečnost, že na světě je víc než jedna sexuální orientace. Pojďme slavit, že jsme tím, kým jsme. A že se ptáme, kdo vlastně jsme. A jestli i tak pořád potřebujete nálepku, „JÁ“ je ta nejbezpečnější.

Autor: Hana Řeháková

Foto: pixabay.com

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy