Sobota 20. března je Mezinárodním dnem štěstí, proto se v dnešním sportovně orientovaném článku podíváme na zajímavý, nicméně ne úplně neobvyklý jev ve fotbalovém světě – na hráče, kteří byli či aktuálně stále jsou pro své kouče „esama v rukávu“, takzvané žolíky. Podíváme se na ty úplně nejznámější ve fotbalové historii, na současné „super-subs“, jak se jim říká v angličtině, a samozřejmě nesmíme zapomenout na českého zástupce, který si dokonce vysloužil přezdívku „Štístko“.
Ole Gunnar Solskjær
Bývalý norský útočník a současný trenér týmu, ve kterém strávil převážnou část kariéry – Manchesteru United. Je snad nejznámějším fotbalovým žolíkem všech dob. Pokud potřebovali United pod vedením trenéra Fergusona důležitý gól, skotský stratég se vždy mohl spolehnout na svůj talisman. Muž s přezdívkou „Baby-faced assasin“ (česky: „Zabiják s dětskou tváří“) je autorem téměř stovky gólů v dresu Rudých ďáblů, z nichž byla dosti signifikantní část vstřelena až poté, co přišel na hřiště z lavičky.
Jeho nejslavnějším momentem je bezesporu vystoupení ve finále Ligy mistrů, kdy United ještě v 90. minutě prohrával proti Bayernu Mnichov 0:1. Utkání se jim však v nastaveném čase podařilo otočit, když Ole vstřelil rozhodující gól na 2:1. Navždy se tak zapsal do srdcí fanoušků manchesterského giganta a stal se místním hrdinou.
Patrick Kluivert
Jeden z nejtalentovanějších mladých fotbalistů své doby Patrick Kluivert se do povědomí široké veřejnosti zapsal právě jako klíčový žolík, když z lavičky rozhodl finále Ligy mistrů 1995. Tehdy osmnáctiletý mladík se stal naprostým hitem, není tedy divu, že po něm o pár let později sáhla Barcelona. Zde se doplňoval s opravdovými superhvězdami, jakými byli Brazilec Rivaldo nebo Argentinec Javier Saviola.
Kluivert se stal nejlepším střelcem nizozemského národního týmu, když za Oranjes vstřelil čtyřicet gólů. Bohužel pro něj se stal jedním z těch hráčů, kterým v celkem nízkém věku dojde pára. Kariéru ukončil v pouhých 32 letech. Ve šlépějích nyní kráčí jeho syn Justin, který v současné době kope za německý RB Leipzig. Zdá se, že kopíruje kariérní trajektorii svého otce, když do zápasů naskakuje sporadicky, spíše z lavičky. Nejen tedy jejich naprosto identický vzhled dokazuje, že jablko nepadá daleko od stromu.
Javier Hernandéz
Mexický útočník, známější pod přezdívkou „Chicharito“ (česky: Kulihrášek; kvůli jeho sytě zeleným očím), se stal v podstatě Solskjaerovým nástupcem v Manchesteru United. Po příchodu v létě 2010 se stal důležitým impact subem, když střídal větší jména – Rooneyho a Berbatova. Ve své kariéře se nikdy nestal hlavní hvězdou týmu, i tak byl ale vždy nesmírně platný pro svého zaměstnavatele.
Typický „Poacher“, což je anglický výraz pro útočníka do vápna, či doklepávače, je nyní na sklonku své kariéry, kterou v současné době rozšiřuje v LA Galaxy. Ve svém životopise má kromě United i slavný Real Madrid či německý Bayer Leverkusen. Je taktéž držitelem jedné velmi zajímavé statistiky, když všech svých 53 gólů v anglické Premier League vstřelil z pozic uvnitř vápna.
Divock Origi
Jedním z nejznámějších žolíků současnosti je belgický útočník Divock Origi. I když není nejlepším útočníkem v hvězdami nabitém týmu Liverpoolu, je bezesporu velmi platný, alespoň pokud jde o klíčové momenty. Především sezóna 2018/2019 byla velmi plodná pro tohoto belgického hráče.
Nejdříve v prosincovém Merseyside derby, kde proti sobě nastupují týmy Liverpoolu a Evertonu, rozhodl v 96. minutě jediným gólem zápasu. Gól to byl nicméně velmi kuriózní. Poté, co liverpoolský stoper Van Dijk netrefil vůbec ideálně balón, všichni hráči měli za to, že je po zápase, jelikož nastavený čas už uplynul. Balón však k údivu všech doplachtil až na břevno, situaci naprosto nepochopitelně podcenil evertonský brankář Pickford a po dalším odrazu od břevna se míč odrazil přímo na hlavu pozorného Belgičana, který tímto bizarním způsobem rozhodl derby.
To nejlepší ale teprve mělo přijít. Liverpool se probojoval až do semifinále Ligy mistrů, kde na ně čekala – ten rok po úspěchu hladová – Barcelona. V prvním zápase Katalánci Reds vyprášili z hřiště, když skvělý výkon domácího kapitána Messiho inspiroval Barcelonu k výhře 3:0. Na Liverpool čekal těžký, nicméně ne nemožný úkol. Kloppovi svěřenci dokázali třígólovou ztrátu smazat, a když už to začalo vypadat, že bude zápas směřovat do prodloužení, vstřelili Reds, po velmi rychlém uvažování full-backa Trenta Alexandera-Arnolda a Origiho zakončení, vítězný gól na 4:0. Hláška „Corner taken quickly, ORIGI!“ se stala naprosto kultovní pro fotbalové fanoušky po celém světě a mladý Belgičan se nesmazatelně zapsal do folklóru jednoho z nejslavnějších klubů světa.
Olivier Giroud
Velezkušený útočník Chelsea se žolíkem stal až v posledních dvou sezónách, avšak své nové role se ujal náramně. Když je potřeba, vousatý Francouz vstřelí klíčový gól, vybojuje důležitý míč, či podrží balón v přetěžkých situacích. Londýnský velkoklub si jeho služeb nesmírně cení, což potvrdil i nový kouč Tuchel, který Girouda odměnil několika starty v základu.
Jeho kariérní sbírka krásných gólů je vskutku impozantní, naposledy se blýskl elegantními nůžkami v zápase Ligy mistrů proti Atléticu Madrid. Je také již druhým nejlepším střelcem francouzské reprezentace, hned po legendárním Thierrym Henrym. Jak dlouho ještě vitální útočník dokáže být na absolutním vrcholu?
Vladimír Šmicer
Posledním žolíkem do party není nikdo jiný, než muž s přezdívkou „Štístko“ Vladimír Šmicer. Svou přezdívku získal díky tomu, že kamkoliv přišel, tým začal získávat trofeje. Sám Šmíca to komentoval slovy, že to je díky jeho pozitivnímu přístupu. Jak v reprezentaci, tak při štacích ve francouzských Lens a Bordeaux, a především v anglickém Liverpoolu byl platným hráčem nejen základní sestavy, ale i žolíkem, který dokázal zvrátit průběh zápasu.
Důkazem budiž jeho největší zápas kariéry, ostatně jeden z nejznámějších zápasů historie fotbalu, ve kterém sehrál český internacionál stěžejní roli. Ve finále Ligy mistrů 2005, hraném v Istanbulu, se utkalo favorizované AC Milán s podceňovaným Liverpoolem. V sestavě Reds nechyběl ani Milan Baroš, avšak mohl se jen dívat, jak zraněními kosená obrana anglického celku dostává jeden gól za druhým. V poločase to bylo 3:0 pro milánský velkoklub.
Trenér Benítez sáhl ke změně, na hřiště poslal svůj šťastný talisman – v té době již dvaatřicetiletého záložníka, pro kterého to byl poslední zápas v dresu Reds. Po gólu kapitána Gerrarda se trefil i Šmicer, Liverpool nakonec stihl srovnat na 3:3 a v nervy drásajícím penaltovém rozstřelu proměnil svůj pokutový kop, čímž výraznou měrou dopomohl Liverpoolu k překvapivému titulu.
„Štístko“ zakončil svou bohatou kariéru v pražské Slavii, která ho kdysi do velkého fotbalu přivedla. Odměnil se jí dvěma tituly v domácí lize a postupem do Ligy mistrů. Po konci Šmicerovy kariéry se Slávii přestalo na dlouhou dobu dařit, chvílemi bojovali Sešívaní i na hraně sestupu. Trvalo to téměř celou dekádu, než se dostali zpátky na vrchol české ligy.
Autor: Matěj Holaň
Přečtěte si i další články, které jsme pro vás v rámci Mezinárodního dne štěstí připravili – humornou povídku redaktora Lukáše či myšlenkář o skutečném původu štěstí redaktorky Emy. A věděli jste, že právě na den štěstí se narodil zpěvák Chester Bennington?
Foto: isport.blesk.cz; manutd.com; mirror.co.uk