Dobrý tipy na filmy, které by neměly zapadnout: Tři billboardy kousek za Ebbingem

Na letošním ceremoniálu předávání Oscarů zazářila už potřetí Frances McDormand. Pro někoho možná nenápadná herečka, kterou na stránkách bulváru nenajde a úsměvy spíše šetří, si odnesla sošku z Cen Akademie i v roce 2018. Tehdy ji získala za film Tři billboardy kousek za Ebbingem (Three billboards outside Ebbing, Missouri), nebylo to však ani zdaleka jediné ocenění, které snímek získal. Pokud tedy váháte nad dobrým filmem pro dnešní večer, třeba vás přesvědčí tato recenze, proč byste se snímku z amerického středozápadu neměli vyhnout.

Mildred Hayes (Frances McDormand) je nebojácná svéhlavá žena středního věku, používá vulgarismy bez mrknutí oka a má dvě dospívající děti, pro které by udělala cokoli. Tedy měla dvě děti, než byla její dcera před několika měsíci zavražděna neznámým pachatelem. Mildred nechce lítost, ani plané naděje. Jediné, co chce, je spravedlnost pro své dítě. A tak se po měsících bezvýsledného pátrání rozhodne jednat sama. Vyburcuje celé maloměsto Ebbing a jeho okolí vyvěšením tří billboardů apelujících na nečinnost místní policie.

„Čím více se o případu mluví, tím větší je šance, že se vyřeší.“

Případ zemřelé dívky se opět otevírá a divák může pozorovat reakce obyvatel. Některé plakáty pobuřují, Mildred často ale získává i podpůrné reakce. Je tomu tak i v případě, kdy billboardy shoří a druhý den se u dveří objeví muž, který plakáty vylepil, aby Mildred předal náhradní výplň, nebo tehdy, kdy neznámý dárce zaplatí pronájem billboardů na další měsíc. Každý ve městě má své problémy, ale případ zavražděné Angely určitým způsobem propojuje všechny.

Snímek dokonale vykresluje konkrétní charaktery několika místních obyvatel. Ať už je to náčelník místní policejní jednotky Willoughby (Woody Harrelson), který vidí to nejlepší v každém člověku a snaží se vykonávat svou práci dobře, agresivní policista Dixon (Sam Rockwell), jemž si vztek často vybíjí na příslušnících menšin, či samotná Mildred, která chce jen spravedlnost pro svou dceru, a přitom umí oddělit vztek z dosud neúspěšného pátrání od pomsty na konkrétních policistech.

„Násilí a zlo plodí jen další násilí a zlo…“

Film bych doporučila divákům, kteří ocení už zmíněné detailně vyobrazené charaktery, kriminální příběhy i humor, který není prvoplánový. Zároveň je tento snímek jedním z těch, které se drží rčení „I cesta může být cíl“, pokud tedy patříte mezi diváky, kteří mají rádi příběhy s jasným koncem, tady jej nenajdete. Na druhou stranu ale uvidíte drama plné několika smíření navzdory minulosti.

Tři billboardy natočil v roce 2017 režisér Martin McDonagh. Tento filmový počin ocenila Akademie neuvěřitelnými sedmi nominacemi, sošku Oscar si odnesla Frances McDormand za nejlepší herečku v hlavní roli a Sam Rockwell za herce ve vedlejší roli. Na Zlatých glóbech byl snímek oceněn hned čtyřikrát. Kromě ceny pro McDormand a Rockwella získal cenu za nejlepší film v kategorii Drama a také za nejlepší scénář. Podobně tomu bylo na udílení cen BAFTA, odkud si tvůrci odnášeli pět cen. Tentokrát kromě všech zmíněných kategorií u předchozích ocenění to byla také cena za výjimečný britský film.

Autor: Lýdie Hájovská


Pokud máte rádi dobrodružné filmy, zajisté vás zaujme snímek Příběh cesty kolem světa, který sice nezískal žádného Oscara, ale i tak je mezi diváky oblíbený.


Foto: irozhlas.cz, csfd.cz, kfilmu.net

Příspěvek vytvořen 77

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy