Chytré brýle umožní neslyšícím „vidět“ zvuky

Podle dat Světové zdravotnické organizace (WHO) žije na světě 430 milionů lidí s určitou formou ztráty sluchu, z nichž 34 milionů tvoří děti. Někteří z nich se jako neslyšící již narodí, jiní o sluch přijdou vinou externích faktorů později. Nyní však každému z nich svitá naděje na pohodlnější komunikaci díky high-tech novince – brýlím pro neslyšící.

Žijeme v „chytrém“ světě. Téměř každý z nás se obklopuje chytrými zařízeními na denní bázi – na rukou nosíme chytré hodinky, sledujeme chytré televize, někteří mají chytrou i celou domácnost. Dost možná čtete i tento článek na svém smartphonu, ale slyšeli jste už o chytrých brýlích pro neslyšící? Jejich úkolem je převádět mluvenou řeč na text, který se v reálném čase zobrazuje přímo na jednom ze skel.

Britská společnost XRAI Glass ve spolupráci s čínskou firmou Nreal vyvinula  technologii připomínající „virtuální asistentku Alexu ve verzi pro neslyšící“, tvrdí jeden ze spoluzakladatelů společnosti, Mitchell Feldman. Brýle lze snadno propojit s mobilní aplikací, která nabízí široké možnosti personalizace, dokáže překládat text do 9 světových jazyků, rozpoznat hlas mluvčího či ukládat konverzace.

Velká část neslyšících již nyní využívá možnosti přepisu mluveného slova ve svých chytrých zařízeních, brýle jsou však unikátní ve své praktičnosti. Jejich uživatel bude moci pohodlně konverzovat, aniž by se musel dívat na mluvčího či neustále sledovat svůj mobilní telefon. Na koncept brýlí pro neslyšící přivedl generálního ředitele projektu, Dana Scarfa, jeho dědeček. „V jednu chvíli jsem si uvědomil, že se pořád dívá na televizi s titulky, a řekl jsem si – proč bychom nemohli prostě přidat titulky světu?“

Základní typ zvaný Nreal light, stojí v přepočtu 8 500 kč. Aplikaci, s níž se brýle spárují, je možné stáhnout buď zdarma nebo s pokročilejšími funkcemi v rámci předplatného. Nreal light se pyšní Full HD displejem, dvěma reproduktory a dvěma mikrofony. Nabíjení funguje velmi podobně jako u bezdrátových sluchátek. Vyrábějí se dokonce i ve variantě slunečních brýlí.

Pokud byste hledali v nabídce podporovaných jazyků češtinu, budete bohužel zklamáni, zatím si uživatelé budou muset vystačit s těmi ve světě šířeji používanými. Nezbývá tedy než počkat až vývojáři přidají i český jazyk či doufat, že se nápadu vytvořit brýle pro tuzemské neslyšící chopí nějaká vynalézavá firma.


Autor: Simona Stejskalová


Už jste četli náš článek o vychytávce, kterou vymysleli čeští vědci?


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroj: cbsnews.com, xrai.glass, nreal.ai, reuters.com, who.int, cun.cz

Foto: xrai.glass

Příspěvek vytvořen 13

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy