Umělé oplodnění je výborným výdobytkem moderní společnosti. Ne všechny asistované reprodukce však končí úspěšně, tedy těhotenstvím. To by teď ale mohly změnit dva nové patenty výzkumného týmu centra BIOCEV Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR. Ten pod vedením Kateřiny Komrskové zjistil, jak s velikou přesností určit kvalitu spermií a jak oddělit zdravé spermie od těch poškozených.
Neplodností trpí celosvětově přibližně 7 % mužů, to je zhruba třicet miliónů mužů v reprodukčním věku. Až u 40 % z nich pak lékaři nedokážou určit, proč je neplodnost postihla. I plodní muži mohou navíc mít část spermií poškozenou, a tedy neschopnou k reprodukci.
Vědci k výběru a k oddělení zdravých spermií od poškozených využívají protein CD46. Jeho výskyt na povrchu spermií totiž poukazuje na jejich nedostatečnou kvalitu. Vědci pak mohou pomocí magnetických nanočástic nekvalitní spermie oddělit od zbytku ejakulátu a pro asistovanou reprodukci využít jen zdravé spermie. „Do vzorku spermií přidáváme protilátky proti proteinu CD46, které nekvalitním spermiím označí jejich akrozóm, váček sedící na hlavičce jako čepička. Podle toho pak lze jednoznačně rozpoznat zdravou buňku od poškozené,“ vysvětluje Kateřina Komrsková na webu Biotechnologického ústavu Akademie věd ČR.
Výběr kvalitních pohlavních buněk podle nového patentu českého výzkumu je tak pro umělé oplození zásadní. Selekce zdravých spermií, které mají největší šanci dostat se k vajíčku, následně může pomoct k výběru nejvhodnější léčby nebo metody umělého oplodnění. „Tento elegantní separační nástroj posouvá asistovanou reprodukci k principům přirozeného oplození, kdy pouze vítězná nepoškozená spermie pronikne obaly vajíčka a oplodní jej,“ uvedla Kateřina Komrsková.
Selektované mužské pohlavní buňky mohou vědci a zdravotničtí pracovníci následně využít při klasickém in vitro oplození, které napodobuje přirozené oplození v laboratorních podmínkách. Mohou je ale využít i pro metodu intra-cytoplazmatické injekce spermie (ICSI), tedy metodu injekce přímo do vajíčka, nebo pro zamražení spermií pro pozdější využití.
Autor: Tereza Sládečková
Český lékař Petr Olšák, sídlící v Janských Lázních, vyvinul novou metodu léčby nervového ochrnutí, která je i přes zájem zahraničí zatím dostupná pouze v České republice. Testuje ji teprve pár měsíců, ale už teď vykazuje značné výsledky.
Zdroj: ibt.cas.cz
Foto: ibt.cas.cz, pixabay.com