Sucho. Problém, který trápí nejen Českou republiku stále více a více. Extrémně vysoké teploty a minimální počet srážek sužuje zemědělce, ale i zastupitele měst v čele se starosty. A právě tem pomáhá brněnský start-up. Ten pomocí satelitních snímků dokáže určit místa, která nejvíce vysychají, a potřebují tak nejvíce vláhy.
Firmu World from Space založil před rokem Roman Bohovic společně s Janem Labohým. „Při současném velkém suchu, o němž se hodně mluví, se nám ještě nestalo, aby nám třeba lidé na městských úřadech řekli, že by je naše informace nezajímaly,“ říká Roman Bohovic.
Princip je jednoduchý. Brněnská firma zpracovává volně přístupná data z evropského satelitního programu Copernicus, která následně poskytuje potřebným lidem. Dříve ale situace takto jednoduchá nebyla, protože informace z programů byly tak drahé, že se využívaly pouze pro výzkum. „Data už nejsou náklad, tím je hlavně jejich zpracování a interpretace,“ popisuje Bohovic. Po celé Evropě již vzniká řada podobných firem, jež fungují na stejném principu.
Start-up s velkou částí pomáhá zemědělcům. „Pomocí satelitů sledujeme průběžně vývoj stavu polí. Zemědělec tak vidí, které části pole mu rostou rychleji než jiné a jak je na tom s vývojem oproti předešlým letům či sousedním polím,“ popisuje Jan Labohý. Kromě sucha se zabývá také městskou zelení. Firma díky satelitním snímkům dokáže rozpoznat místa, která potřebují více ochrany. Jejich služby si už objednal například brněnský magistrát a objevují se další zájemci.
Dvojice zakladatelů dokáže sledovat změny přírody lidským okem neviditelné. „Můžeme vidět stav vegetace na základě infračervených snímků nebo pohyby půdy pomocí radarových systémů. Díky využití umělé inteligence a neuronových sítí navíc můžeme vytvářet automatické detekční systémy. Cokoliv, co se v měřítku metrů děje na zemském povrchu, lze v dnešní době automaticky monitorovat z vesmíru,“ dodává Labohý.
Autor: Radka Kmochová
zdroj: ihned.cz, obnovitelne.cz