Českou knižní instagramovou komunitu bych nepodceňovala, říká Klára Nováková

Bookstagram se v poslední době stává stále větším fenoménem po celém světě. Klára Nováková je dvaadvacetiletá studentka žurnalistiky, kterou můžete znát z jejího bookstagramu s názvem Klářiny knihy, kde sdílí své záliby týkající se knih a kultury obecně. V rozhovoru jsme si povídali nejen o české knižní komunitě, ale například i o oblíbených místech či výhodách a úskalích při tvorbě podcastů.

Vybavuješ si, jaká kniha v tobě probudila lásku ke čtení?

Asi to nebyla vyloženě kniha, ale spíš osoba. Máma mně a mojí sestře předčítala pohádky už odmala, aby u nás probudila lásku ke čtení a knihám, jakou vždycky měla ona. Vyrůstala jsem tak s různými pohádkovými knížkami, v hlavě mi asi nejvíc utkvělo krásné vydání pohádek od Hanse Christiana Andersona. Jeho příběhy byly sice primárně pro děti, ale v mnoha případech byly i realistické a smutné, a proto pro ně mám slabost doteď.

Tvá videa týkající se čtení knih v angličtině bezesporu namotivovala spoustu lidí ponořit se do četby knih v originále. Doporučila bys čtenářům nějakou knihu, kterou si četla v originále, a jež dosud nebyla přeložena do češtiny?

Moc bych doporučila knížku Seven Husbands of Evelyn Hugo od autorky Taylor Jenkins Reid. Je to nádherný příběh, který zdaleka není jen o lásce, i když ta tam samozřejmě hraje velkou roli. Je to příběh o odhalení tajemství, která byla dlouho skryta – a také o tom, že minulost se nedá napravit. Autorka navíc píše své knihy tak poutavým způsobem, že se vám bude zdát, že postavy, které v knize vystupují, doopravdy v minulosti žily. Že si čteme jejich biografii. Ale vše je vlastně jen fikce, i když se tomu těžko dá věřit. Navíc, já nejsem fanynka romantických příběhů, takže fakt, že tuhle knihu doporučuji, kde se dá, už něco asi znamená! Od autorky už pár knih v češtině vyšlo, proto bych byla ráda, kdyby se Seven Husbands of Evelyn Hugo zařadilo mezi ně.

Máš jakožto známá česká booktuberka a bookstagramerka nějaké vzory z této oblasti? Sleduješ nějaké knižní influencery z Čech nebo zahraničí?

Určitě bych neřekla, že jsem známá – je tady spousta lidí, kteří jsou v tomto ,,knižním influencerství“ mnohem lepší a kreativnější, což já můžu jen a pouze závidět. Každopádně děkuju, vážím si toho. Samozřejmě, že nějaké vzory mám, bohužel nemám časové kapacity na to, abych stíhala všechny důkladně sledovat. Moc se mi líbí třeba tvorba Jany z profilu @janebenesova, máme podobný knižní vkus a má nádherné fotky. Pak moc ráda sleduji Adi z profilu @caro_knih a naštěstí mám v knižní komunitě i další skvělé kamarádky, které mě inspirují každý den. Zahraniční knižní influencery nyní bohužel nestíhám sledovat vůbec.

Vnímáš výrazné rozdíly mezi českým a zahraničním bookstagramem?

Samozřejmě, že určité rozdíly tam jsou, ale je to dané hlavně tím, že Česká republika je v porovnání s ostatními poměrně malá země. Knižní instagramy v USA nebo ve Velké Británii či jiných větších zemích samozřejmě mají výhodu jednak v tom, že se dostanou k většímu publiku, jednak v tom, že mají asi i více různých příležitostí. Českou knižní instagramovou komunitu bych ale určitě nepodceňovala. Jak jsem říkala předtím, máme tady spoustu kreativních a inspirativních lidí, kteří by s obsahem, co tvoří, mohli rozhodně konkurovat i knižním instagramům ze zahraničí.

Kromě YouTube a Instagramu se věnuješ také podcastům. Jaké výhody, případně nevýhody, vnímáš v tomto typu média?

Největší výhoda podcastu je určitě čas – alespoň z mého hlediska. Videa jsem přestala právě z časových důvodů zvládat, je tam potřeba brát v potaz denní světlo, příprava je delší… Když to řeknu špatně, u podcastu stačí opravdu ta technika, dobrý a příjemný projev a nezáleží na tom, jestli je zrovna ráno nebo noc, jestli jste zrovna upravení, nebo si k mikrofonu sednete v mikině a teplácích. Snese také delší stopáž, o určitém tématu se můžete více rozpovídat. A ať chceme, nebo ne, v dnešní době už jsou lidé unavení i z toho, že musí koukat na obrazovku a radši si něco poslechnou při nějaké další činnosti.

Nevýhodou třeba právě v případě knižních podcastů je to, že tu knihu jednoduše nemůžete ukázat. Můžete ji dokonale popsat, ale nikdy to není takové, jako když se knížka ukáže na kameru. V dnešní době se navíc s podcasty doslova roztrhnul pytel. Já jsem rozhodně pro, aby vznikaly nové inspirativní podcasty, ale není to jen o tom, že si člověk obstará mikrofon a bude mluvit. Musí to mít nějakou strukturu, řád, myšlenku, člověk musí umět alespoň trochu mluvit, cvičit projev. A to není zdaleka jednoduché.

V podcastech často zmiňuješ svou zálibu ve sledování filmů a seriálů. Mohla bys některé z nich doporučit čtenářům Dobrých Zpráv?

Ač ten žánr nepreferuji a nepatří mezi mé oblíbené, určitě bych doporučila filmovou adaptaci knihy Duna, která nyní běží v kinech. Když už nic jiného, jedná se o neuvěřitelnou podívanou s dechberoucími záběry, skvělým soundtrackem od Hanse Zimmera a úžasnými hereckými výkony v čele s Timothée Chalametem, kterého mám velmi ráda. Rozhodně filmový zážitek podzimu, který se ale musí vidět na velkém plátně!

Ve svých videích a podcastech často sdílíš svou vášeň pro navštěvování různých měst. Která metropole na tebe v poslední době zapůsobila?

Cestuji moc ráda, o to víc mě koronavirová pandemie, se kterou ještě stále zápasíme, zasáhla. Na nějakou dobu jsem se (pochopitelně) musela cestování vzdát, proto jsem moc nových míst nenavštívila. Nedávno jsem ale měla možnost navštívit znovu aspoň na krátkou chvíli Londýn, který osobně považuji za svůj druhý domov, kde se cítím dobře a mám to tam ráda se vším všudy. Kdybych ale měla jmenovat aspoň jedno nové místo, které se mi za letošek líbilo, asi by to byla španělská Sevilla. Krásné město s nespočtem historických památek a nejkrásnějším náměstím, které jsem kdy viděla!

Snad žádné tvé cestovatelské video se neobejde bez návštěvy knihkupectví. Vybavuješ si nějaké, které tě zvláště okouzlilo?

Určitě je jich víc, ale kdybych měla jmenovat jen jedno jediné, bude paradoxně ve městě, které mě jinak poměrně zklamalo. Jedná se o The Last Bookstore v Los Angeles. Krásný prostor, kde se každý knihomol musí cítit jako doma. Tam se knížky nejen prodávají, tam se jimi žije.

Do vánoční sbírky Nejkrásnější dárek jsi přispěla svou povídkou. Jaký to byl pocit podílet se na tvorbě antologie povídek mladých českých autorek a autorů?

Bylo to pro mě naprosto krásné a naprosto nepochopitelné zároveň. Ocitnout se mezi skvělými autory a mít možnost něco doopravdy publikovat, něco, co si pak přečtou i lidi, něco, co bude v knížce navěky… To byl a stále je nepopsatelný pocit. Jsem nesmírně ráda, že jsem dostala tu příležitost, zase mě to někam posunulo, vyzkoušela jsem si něco nového a jsem za to nesmírně vděčná. Hlavně jsem vděčná všem, díky kterým jsem si mohla splnit jeden ze svých snů.

Děkuji za rozhovor.

Autor: Adam Aubrecht


U knih můžete klidně i zůstat a přečíst si rozhovor s mladým nadějným autorem Lukášem Malým.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: osobní archiv Kláry Novákové

Příspěvek vytvořen 12

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy