Jaký vztah mají lidé k rychlé módě, odkud nejčastěji pořizují oblečení a podle čeho se při nákupech rozhodují? V anketě jsme se ptali, zda se dá fast fashion zcela vyhnout, zda sledují módní trendy a jestli hraje roli i ekologický dopad nebo původ oblečení. Někteří dávají přednost pohodlí a ceně, jiní se snaží vybírat z druhé ruky nebo šít vlastní kousky. Shodují se však v tom, že najít rovnováhu mezi stylem, cenou a udržitelností není jednoduché.

Jaký je váš vztah k fast fashion?
Tereza (22 let, studentka)
Občas nakupuji v těchto obchodech, hlavně z důvodu dostupnosti, ne vždy lze sehnat konkrétní druh oblečení např. v sekáči, a také kvůli stylu.
Petr (29 let, historik)
Nakupuji hlavně kvůli ceně a snažím se vybírat věci, které nejsou příliš drahé. Nekupuju oblečení často, takže se příliš nezabývám udržitelností nebo původem věcí. Spíš se zaměřuji na to, aby mi to vydrželo a bylo praktické.
Irena (50 let, učitelka ZŠ)
V kamenných obchodech fast fashion nakupuji. Rozhodující pro mě je rozumná cena, blízká vzdálenost obchodu a možnost si oblečení v prodejně vyzkoušet. Vím, že lidé, kteří oblečení vyrábějí nejsou za práci většinou adekvátně ohodnoceni a přála bych jim důstojný plat, ale nevím, z čeho by žili, kdyby zákazníci toto oblečení přestali kupovat.
Irena (72 let, důchodkyně)
Dávám přednost levnějším obchodům jako je Takko nebo Pepco. Pro mě je důležitá hlavně cena a to, aby bylo oblečení pohodlné. V mém věku už nehledím tolik na značky nebo módní trendy. Odkud oblečení pochází, příliš neřeším. Hlavní je, že mi vyhovuje a dobře se nosí.
Sledujete módní trendy?
Tereza (22 let, studentka)
Sleduji aktuální módní trendy, ale řídím se jimi pouze pokud mě dostatečně ohromí.

Petr (29 let, historik)
Ne, módní trendy nesleduji, protože mám svůj oblíbený styl, kterého se už léta držím. Radši si kupuju oblečení, ve kterém se cítím dobře a které mi vyhovuje, než abych se snažil sledovat, co je zrovna trendy.
Irena (50 let, učitelka ZŠ)
Módní novinky většinou nakupuji trochu se zpožděním. Důležitější, než módní trend je pro mě pohodlnost oblečení a materiál, ale i tak se můj vkus v průběhu času trochu mění podle zboží nabízeného v obchodech.
Irena (72 let, důchodkyně)
Na módní trendy se ráda podívám, ale spíš jen ze zvědavosti. Někdy mě pobaví, co všechno je dneska „v módě“, ale sama se tím neřídím. Vybírám si oblečení podle toho, co potřebuji a co unosím. Pohodlí a jednoduchost jsou pro mě důležitější než to, co právě letí.
Odkud nejčastěji pořizujete své oblečení a proč právě tam?
Tereza (22 let, studentka)
Oblečení nejčastěji pořizuji na Vinted, z důvodu nižších cen, dostupnosti, ale i proto, že je to šetrnější k planetě. Občas nakupuji i v second handech, zde už je ale dostupnost horší. Do budoucna bych chtěla do svého šatníku zařazovat také oblečení od českých udržitelných značek.

Petr (29 let, historik)
Nejčastěji nakupuji v kamenných fast fashion obchodech, protože si tam oblečení můžu osobně vyzkoušet. Oceňuju, že mi většinou vydrží dlouho, takže nemusím kupovat nové věci příliš často. To mi také pomáhá udržet nákupy pod kontrolou.
Irena (50 let, učitelka ZŠ)
Oblečení nejčastěji nakupuji v kamenných obchodech fast fashion. Přes internet oblečení nenakupuji, protože mám ráda, když si jej můžu hned při nákupu vyzkoušet. V devadesátých letech jsem si šila oblečení podle střihů z časopisů, protože nabídka v obchodech byla malá, a navíc se šití i finančně vyplatilo. Na svatební šaty jsem využila půjčovnu.
Irena (72 let, důchodkyně)
Second hand občas navštívím, protože se tam dají najít hezké kousky, ale upřímně, dlouhé přehrabování mě už unavuje. Při výběru oblečení je pro mě nejdůležitější kvalita, hlavně mám ráda přírodní materiály, jako je bavlna nebo len. Cena samozřejmě hraje roli, důchod není nafukovací. Některé starší kousky si i přešívám, většinou kvůli větší velikosti nebo pohodlnějšímu střihu.
Myslíte si, že je v dnešní době možné se fast fashion úplně vyhnout?
Terka (22 let, student)
Pokud bychom zde nezahrnovali spodní prádlo, určitě se lze fast fashion vyhnout, na světě je enormní množství oblečení, které se nevyužije nebo vyhazuje. Já osobně si kupuji nové oblečení skoro každý měsíc, z hlediska ekologie si ale vybírám spíš oblečení z druhé ruky.
Petr (29 let, historik)

Vzhledem k četnosti svých nákupů nevidím důvod, proč se fast fashion vyhýbat. Ani to podle mě není možné bez akceptování vyšších cen, nebo dlouhého hledání na internetových bazarech.
Irena (50 let, učitelka ZŠ)
Fast fashion obchodům by se bylo možné vyhnout v případě hodně vysokého platu. Je fajn, když někdo umí kupovat oblečení „recyklované“ přes internet nebo v second handu. Nové oblečení si kupuji většinou dříve, než ho doopravdy potřebuji, zkrátka když mi padne do oka i na sebe. Párkrát v životě jsem sháněla nějaký konkrétní kus a potom to dalo i přes obrovský výběr v obchodech velkou práci.
Irena (72 let, důchodkyně)
Fast fashion nakupuji jen v krajním případě, když potřebuji něco speciálního, například vhodné oblečení na promoci, a nechci působit jako staromódní. Jinak se snažím těmto řetězcům vyhýbat, protože raději volím věci, které mi vydrží déle a jsou pohodlné. Vybudovat si úplně šatník bez fast fashion asi není úplně jednoduché, ale dá se to, pokud člověk více přemýšlí o nákupech a třeba i občas něco upraví nebo přešije. Nové oblečení si kupuji spíš výjimečně, když je něco opravdu potřeba nebo když staré už neslouží tak, jak má.
Autorka: Nikola Jeřábková
Editorka: Klára Šipulová
Pokud sami nevíte, zda je možné se vyhnout nakupování ve fast fashion obchodech, přečtěte si i náš článek s touto tematikou.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Foto: archiv respondetů, Pexels.com