Největší starostí maturantů je kromě samotné maturity strach z toho, jak si správně vybrat svoji vysokou školu a dále z přijímacích zkoušek samotných. Období důležitých rozhodnutí, které ovlivní jejich budoucnost je úzce spjato s obavami z neúspěchu. Proč si studenti vybrali obory, na které se hlásí a co z požadavků na přijetí jim dělá největší problém? Právě tyto otázky zodpověděli studenti Gymnázia Moravský Krumlov.
Žádný maturant neví, zda dříve řešit povinnou četbu k maturitě, maturitní otázky, výběr vysoké školy nebo přijímací zkoušky. Toto období je velice hektické a často se stává, že tito studenti ani nemají čas se na chvíli zastavit a popřemýšlet o cestě, kterou se chtějí v životě vydat. Je také krásně vidět pestrost, jak získaných vědomostí, tak možností navazujícího studia, ke kterým systém výuky na gymnáziu přímo vybízí.
Otázka 1: Jakou jsi zvolil/a vysokou školu a podle čeho jsi si ji vybral/a?
Magdaléna Cafourková, třída Sexta: ,,Vybrala jsem si České vysoké učení technické v Praze, Fakultu architektury a obor architektura a urbanismus. Školu jsem si vybrala kvůli úspěchu jejích absolventů, prostředí školy, vyučujícím a protože je v Praze.“
Ondřej Pitlach, třída Sexta: ,,Už několik let mám jasno v tom, že chci jít na práva. Mojí prioritou bude dostat se na Právnickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně, jelikož nechci bydlet na kolejích ani v cizím bytě. Raději budu denně dojíždět.“
Viktorie Sobotková, třída 4.A: ,,Rozhoduji se mezi Univerzitou Palackého v Olomouci, právnická nebo filozofická fakulta, Karlovou Univerzitou, též právnická fakulta a Technickou univerzitou v Ostravě, ekonomická fakulta. Vybrala jsem si je, protože mě obory, které nabízejí, baví a zajímají.“
Sára Křišťálová, třída Sexta: ,,Vybírala jsem podle toho, co mě baví a také podle uplatnění v budoucnosti. Chtěla bych se hlásit na zubní lékařství.“
Otázka 2: Čeho se na přijímacích zkouškách nejvíce bojíš?
Magdaléna Cafourková, třída Sexta: ,,Bojím se neúspěchu, protože mám přijímačky těžké a postupně si uvědomuji, že jsem s některými částmi měla začít dřív.“
Ondřej Pitlach, třída Sexta: ,,Na přijímačkách se nejvíc bojím části Člověk a společnost v testu ZSV od společnosti SCIO. Přijde mi, že v tomto oboru nemám tak dobré základy jako v ostatních částech“
Viktorie Sobotková, třída 4.A: ,,Bojím se SCIO testů, jelikož mi tento typ testu neseděl a vím, že když se budu chtít dostat na svoji vysněnou vysokou školu, budu se na něj muset hodně učit.“
Sára Křišťálová, třída Sexta: ,,Nejvíc se bojím u přijímaček konkurence. Na můj vybraný obor se totiž hlásí velké množství lidí a počet přijatých uchazečů je velmi nízký.“
Na základě odpovědí je zřejmé, že maturanti si jdou především za tím, co je baví a zajímá. Někteří i přemýšlí do vzdálené budoucnosti a mají promyšleno, na jaké pozici by se mohli uchytit a kolik jim jejich práce vydělá. Spektrum oborů vybraných studenty je široké. Také studenti jako jednotlivci si často nevybírají jen jeden obor či jedno konkrétní zaměření, ale podají si přihlášku jak na školy humanitně zaměřené, tak na ty technické. Nejčastěji se žáci hlásí na právnické a filozofické fakulty, dále jsou časté technické obory a někteří se chystají dokonce na Univerzitu obrany v Brně. Velkým strašákem jsou zkoušky od společnosti SCIO a s tím spojený velký počet informací, které jsou společností vyžadovány k úspěšnému složení zkoušky. Další obavou je velká konkurence a počet přijímaných studentů.
Autor: Ella Řeřuchová
S příchodem nového roku řeší lidé budoucnost víc než kdy jindy. Některé čekají přijímačky a maturita, jiní si zase jen chtějí stanovit nové cíle a být lepším člověkem. Jak se z novoročních předsevzetí nezbláznit? Dočtete se zde.
Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.
Zdroj foto: istockphoto