Berlínské techno nikdy nepřestane hrát, připsalo se totiž na seznam kulturního dědictví  

Seznam německého kulturního dědictví nehmotných památek se rozrostl o šest položek, mezi něž patří také elektronická hudba techno, charakteristická zejména pro berlínské noční kluby. Ve středu 6. března to oznámili němečtí zemští a spolkoví ministři kultury. Toto rozhodnutí zajistí berlínským klubům více peněz a nesmrtelnost subkultury, která je pro Berlín nesmírně cenná a láká turisty ze všech koutů Evropy.

Někomu se může zdát zvláštní věnovat tolik pozornosti poněkud nevšednímu hudebnímu stylu, ale právě techno od druhé poloviny 80. let formovalo velkou část Berlína. Jedná se o formu elektronické taneční hudby, která zahrnuje také společenské akce, především rave (masové akce a večírky, jež se nejčastěji konají pod širým nebem nebo v průmyslových budovách za doprovodu elektronické hudby a světelných show, pozn. red.).

 „Techno po pádu Berlínské zdi proměnilo Berlín. Líbilo se východním i západním dětem, spojovalo je. Byla to šance zkusit něco nového. Nešlo o žádné hloupé texty, byla to jen hudba, na kterou se dalo tancovat,” vysvětlil pro britský deník The Guardian Dimitri Hegemann, zakladatel slavného berlínského klubu Tresor. V Berlíně nebylo techno jen specifickým hudebním stylem, techno kultura se stala soundtrackem optimistického ducha po spojení Německa.

Techno scénu přidali na národní seznam nehmotného kulturního dědictví sestaveného německou komisí pro UNESCO, nikoli na globální seznam nehmotného kulturního dědictví. Stále se však jedná o velký krok kupředu, který zástupci techno kultury nadšeně oslavují. Zapsání na seznam kulturního dědictví UNESCO zajistí berlínským klubům více peněz, například na údržbu, ale také na kulturně-památkovou ochranu, jelikož se řada akcí odehrává v průmyslových budovách často podléhajících gentrifikaci (sociálně-kulturní proces odkupování a následné přestavby budov způsobující změny v lokální infrastruktuře, pozn. red.). Snahy o zapsání berlínského techna na seznam kulturního dědictví započaly už v roce 2021. Nejvíce se přípis snažila prosadit skupina Rave in Planet, berlínská nezisková organizace, která se věnuje kultuře elektronické hudby. Jejím cílem je podporovat a chránit techno kulturu, šířit její poselství, ale také zvyšovat povědomí o sociálních či ekologických tématech.

„Toto rozhodnutí nám pomůže zajistit, aby byla klubová kultura uznávaná jako cenné odvětví hodné ochrany a podpory,” uvedl pro zpravodajský web Deutsche Welle Lutz Liechsenring, člen výkonné rady Clubcommission, sítě klubů a kulturních promotérů v Berlíně.

Spolu s berlínským technem přibylo na seznamu německého kulturního dědictví dalších pět nehmotných památek. K elektronické hudbě se přidala tradice zpěvu ve Finsterwalde. Přidán byl také „Kirchseeon Perchtenlauf”, zimní průvod v Bavorsku, během kterého se účastníci oblékají do kostýmů chlupatých příšer. Seznam pak doplňuje šití gobelínů „Schwälmer Weißstickerei” z Hesenska, jablečný mošt Viez a horolezectví v Sasku.

Cílem označení nehmotného kulturního dědictví je zachovat kulturní tradice. Podle UNESCO se nehmotným kulturním dědictvím rozumí především kulturní formy projevu přímo spojeny s lidskou tvořivostí a tradicemi, které si lidé z generace na generaci předávají. Patří sem zvyky, rituály, znalosti, dovednosti a scénická umění, jako je hudba, tanec a divadlo. Česká republika má v seznamu nehmotných památek devět zvyků a tradic. Jako první se do výčtu probojoval Slovácký verbuňk, mužský skočný tanec. Následovaly ho tradice sokolnictví, masopustu, jízda králů (typická pro Slovácko a Hanácko), loutkářství, modrotisk, foukání vánočních ozdob a v posledních dvou letech byla připsána ruční výroba skla a vorařství (od výroby a řízení vorů, až po slang a písně).

Autor: Andrea Mašíčková


Pokud vás zajímá i něco z našeho kulturního dědictví, přečtěte si článek o folklorním festivalu ve Strážnici, kde se pořádá právě i soutěž v tančení zmiňovaného verbuňku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: wave.rozhlas.cz, unesco.de, dw.com, theguardian.com, ravetheplanet.com, unesco-czech.cz 

Foto: theculturetrip.com, gaycities.com 

Příspěvek vytvořen 860

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy