S první vlnou příjemně teplého počasí se také naplno otevřely brány českých zoologických zahrad. Ty mimo jiných novinek lákají své návštěvníky především na nové zvířecí přírůstky ve svých chovech. V nejednom případě se totiž podařilo přivést na svět potomky dnes již velmi ohrožených druhů.
Nejnavštěvovanější zoologické zahradě na Moravě se povedl velký úspěch s odchovem velmi ohroženého Gibona stříbrného, který ve volné přírodě patří k nejohroženějším primátům. Samici Isobell, která na Lešnou přicestovala z Mnichova, a samci Pecuangovi z britské zoo Howletts se podařilo na svět přivést vůbec prvního gibona v historii zlínské zoologické zahrady. Ta zmíněný druh opic chová od roku 2014. Mládě přišlo na svět v únoru letošního roku a první měsíc prožilo společně s rodiči v zázemí zlínské zahrady. S prvním teplým počasím se však giboní rodinka začala vydávat i do venkovních prostor.
„Pohlaví mláděte prozatím neznáme. Matka jej velmi pečlivě střeží, mládě se po celou dobu pevně drží srsti na jejím břiše. To vše je však pro nás důkazem, že skutečně zdárně prospívá,“ přiblížil pro zlínský web hlavní zoolog Kamil Čihák a dodává: „Mládě stále zůstává pevně přichyceno na břiše samice. Je na ní zcela závislé, krmí se nyní výhradně mateřským mlékem. Tak tomu bude ještě po několik následujících týdnů. Postupně se však začne osamostatňovat, ochutnávat potravu dospělých a také podnikat první krátké „výlety“ za bedlivého dozoru samice.“ Mezinárodní chovatelský úspěch s ohroženými gibony znásobuje i fakt, že na celém světě chová tento druh drobných primátů pouze osmnáct zařízení, z nichž se pouze šesti povedlo v loňské roce odchovat mládě.
Na Lešné se však neradovali pouze z opičího mláděte, důvody k radosti byly i v jiných částech zoo. Tak například – vzpomínáte na veselého medvěda Balúa z Knihy džunglí? Přesně takový se zde nedávno narodil a daří se mu náramně. Malý sameček sice zatím tráví všechen čas v bezpečí chovatelského zázemí zahrady, avšak je velmi zvídavý a den ode dne aktivnější. Nebude dlouho trvat a společně se svou matkou vyrazí na první venkovní procházku do moderně zrenovovaného areálu.
Scinka a kapybary v jihlavské ZOO
Na začátku tohoto měsíce se mohou radovat z několika nových mláďat také na Vysočině. Mezi největší úspěchy Zoo Jihlava lze počítat narození Scinka šalamounského, který jak už název napovídá, obývá pouze Šalamounovy ostrovy v Pacifiku. Ve volné přírodě žije tento druh v rodinných uskupeních a obývá pouze koruny stromů. Jedná se o velmi teritoriální druh, který svůj domovský strom nedá lacino. Ve volné přírodě je ohrožen zejména ztrátou svého přirozeného prostředí, které způsobuje člověk. Jihlavským se odchov tohoto vzácného druhu podařil po mnohaletém úsilí.
Ve městě na pomezí Čech a Moravy se také podařilo odchovat hned tři mláďata jihoamerických kapybar, jejichž chov má v jihlavské zoologické zahradě dlouhou tradici. „Kapybary jihoamerické chová naše zoo již od roku 1988, takže loni tato spolupráce oslavila již 30 let. Za tu dobu prošlo naší zahradou již neuvěřitelných 126 kapybar. Ne všechny se zde ale narodily, měli jsme tu například i samce na chvilkový pobyt, aby tady pobyli se samicí,“ uvedl tiskový mluvčí Martin Maláč. Letošní mláďata pak přišla na svět 2. dubna.
Olomoucká zoo má alespoň malý důvod k radosti
Zoologickou zahradu na Hané zasáhl v noci z 10. na 11. března ničivý orkán a proměnil její větší část v měsíční krajinu. Pro zaměstnance i pravidelné návštěvníky to byl naprostý šok a necelý měsíc před startem letní sezóny navíc i velká komplikace. Škody se však za velké pomoci dobrovolníků podařilo odklidit a prostředí zahrady vrátit alespoň do použitelného stavu.
Nyní mají olomoučtí další důvod k radosti, v zoologické zahradě se totiž objevila nová tvář. Konkrétně se jedná o mládě velblouda dvouhrbého, který se na Svatém kopečku narodil po dlouhých dvaceti letech. Samička Masafi vážila v době porodu 42,2 kg. „Narození malé velbloudí samičky je jedna z těch dobrých zpráv, neboť se teď poslední týdny pořád potýkáme s následky toho ničivého orkánu. U každého takové druhu, u něhož na přírůstky čekáme léta, je narození zprávu dobrou a velmi pozitivní. Rozčeří to tak ty posmutnělé nálady, které orkán způsobil,“ vyjádřila se tisková mluvčí olomoucké zoologické zahrady Iveta Gronská k velkému chovatelskému úspěchu. „Máme nové mládě a skupina je celkově tvořena několika dalšími jedinci, takže se dá říct, že toho mají spoustu před sebou a čeká je slibná budoucnost,“ dodává Gronská. Určitě se proto na malou velbloudí samičku nezapomeňte zajít podívat. Pro vás to může být vítané rozptýlení a olomouckou zoologickou zahradu tím navíc podpoříte v těžkých časech.
Autor: Jan Meichsner
Foto: zoojihlava.cz, zoozlin.eu, idnes.cz