RECENZE: Arcane úspěšně otevřel brány dalším příběhům z Runeterry

Fanoušci League of Legends v posledních měsících zažívají zlaté časy. Paradoxně se nejedná o významné vylepšení hry nebo něco podobného, Riot Games to naopak rozjeli s tvořením „vedlejších“ věcí. A musím to uvézt do uvozovek, protože herní studio se do všech věcí vrhá s takovou pompézností a slávou, že přechází zrak. V říjnu to potvrdilo Worlds, v listopadu pak druhá sezóna seriálu Arcane, která naplno otevřela dveře do světa Runeterry. Už jen otevírácí seriál trhal rekordy a uvidíme, co předvedou další počiny z tohoto fascinujícího světa.

I když jste třeba Arcane neviděli, tak jste ho určitě zaregistrovali, protože v listopadu totálně ovládl celý Netflix. Během tohoto měsíce byl nejpopulárnějším seriálem ve více než 60 zemích. A rozhodně to není náhoda, protože si seriál nemůžou vynachválit ani kritici. Arcane se tak může pochlubit tím, co žádný jiný seriál nedokázal: na prestižní stránce IMDb si každá epizoda druhé série drží hodnocení 9+.

Fandom si však na druhou série musel počkat dlouhé tři roky, ale po úspěchu první série to byla víceméně jen otázka času a bylo jasné, že Riot Games si tuto příležitost nenechá ujít. První série totálně pohltila veškeré dostupné publikum, a to zejména svou neotřelou animací, která v televizi nemá obdoby. Vysoký standard první řada nastolila i ve vyprávění příběhu či hudbě, čehož se druhé série samozřejmě drží a v několika věcech je dokonce i lepší. Bohužel ani tak kvalitní seriál se nevyhnul několika neduhům, ale i přesto bych tento počin zařadil do must-watch kategorie.

Příběh mezi městy Piltoverem a Zaunem, mezi sestrami Vi a Jinx nebo mezi vědci Jaycem a Viktorem totiž přináší takové zážitky, které jinde jen tak nenajdete. Bavit vás bude také svět Runeterry, kde společně existují technologie, magie, démoni, příšery nebo třeba bohové. Runeterra je dle mého srovnatelná s Tolkienovou Středozemí, takže pokud miluje fantasy, je tento seriál přímo pro vás. Navíc už víme, že jsme o tomto světě neslyšeli naposledy.

Nečekaný vstup League of Legends do televize

Oznámení Arcane přišlo jako blesk z čistého nebe a byli z něho nadšení především hráči League of Legends, kteří se těšili hlavně na to, že uvidí příběhy svých oblíbených postav. Riot Games ale rozhodně nezamýšlel seriál jen pro své fanoušky, naopak chtěl k sobě přitáhnout ještě další diváky, což se mu podařilo na jedničku. I když jste Runeterru v tomto seriálu navštívili poprvé, rozhodně jste se neztratili, naopak vás to namotivovalo k tomu, že tento svět chcete poznat ještě více.

Riot Games šel tímto krokem do obrovského rizika, protože se jedná o herní studio, které s vytvářením filmů nemá žádné zkušenosti. Proto zahájil spolupráci s francouzským animačním studiem Fortiche Production SAS, které pro ně animovalo např. hudební klip Rise, oficiální hymnu Worlds 2018. Pak se ale Fortiche stáhlo do ústraní a spekulovalo se, co se bude dít. Odpovědí nám byl Arcane, který dorazil na Netflix v roce 2021 a od té doby se Fortiche nevěnuje ničemu jinému. Od roku 2022 Riot Games drží v této společnosti většinový podíl, takže se dá označit za vlastníka Fortiche. To jen potvrzuje velké plány, které Riot Games s Fortiche do budoucnosti má.

Z Arcane se stal nejdražší animovaný seriál v historii, protože Riot Games investoval do seriálu neuvěřitelných 250 miliónů dolarů. To je srovnatelné třeba s marvelovkou Kapitán Amerika: Občanská válka, která měla úplně stejný rozpočet. Když se podíváme do světa animace, měl stejný rozpočet třeba Lví král a o něco málo ho přesáhl film Na Vlásku. Když ale vezmete v potaz, že všechny peníze se rozprostřely mezi osmnáct epizod, které dohromady trvají dvanáct hodin, není to už tak přemrštěné. Vychází to zhruba na 14 miliónů dolarů za epizodu a s odstupem času můžeme říct, že Riot Games se tato investice určitě vyplatila.

Animace, hudba, postavy… budete to milovat všechno!

Nejvíce ikonickým znakem pro Arcane je animace, která je naprosto jedinečná. Dokonce si dovolím tvrdit, že seriálu mnohem více sluší animace, než kdyby byl seriál hraný. Fortiche si své animace váží do takové míry, že plnohodnotně animuje i scény, kterých si nemusíte všimnout, protože jste mrknuli v nesprávném chvíli. Nejlépe to jde vidět u Jinx, která je jednou z protagonistek v seriálu. Jinx trpí různými iluzemi kvůli traumatu, která v minulosti prožila. Ty na obrazovce jen problikávají a pokud je chcete detailně prozkoumat, musíte si to stopnout ve správný moment, jinak nemáte šanci.

Ve druhé řadě vizuál rozhodně není slabší, je to přesně naopak. Autoři si hrají s každým detailem, nebojí se experimentovat a přináší tak velmi originální koncepty. Středobodem vyprávění v druhé řadě jsou sekvence s hudbou, které prostřednictvím animace posouvají příběh, čímž skvěle dokazují, že to jde i jinak, než kdyby postavy mezi sebou vedly dialog.

Hudba je také na mistrovské úrovni. Veškerý zvukový podkres je vytvořen přímo na míru pro seriál a autoři se nebáli dát prostor méně známým interpretům. Za jediného více známého interpreta bych označil Twenty One Pilots, který připravil smutnou a lehce depresivní skladbu The Line. Velký úspěch sklidila i písnička Ma Meilleure Ennemie od Stromaeho, mně se nejvíc zalíbila epická skladba To Ashes and Blood od Woodkida.

Mohu prakticky zaručit, že písničky se vám budou líbit, i když byste si je poslechli jen tak. Ten správný efekt, ale dostávají až když je zkombinujete s děním v seriálu a sedí to opravdu dokonale. Právě u těchto scén s hudbou jsem prožíval ty nejvíce emotivní zážitky, které jsem u sledování seriálů opravdu dlouho nezažil.

Emoce jsou tím hlavním, na co Arcane cílí. Snaží se je u vás vyvolat, dává k tomu spoustu příležitostí, a navíc si sami můžete vybrat, který příběh budete nejvíce prožívat. Seriál totiž nemá žádného daného klaďase či záporáka, určujete si ho vy samotní. Arcane příběhy postav pouze sleduje, ukazuje důvody charakterů, proč se chovají tím způsobem a téměř u všech postav rozumíme jejich motivacím. To je hlavní přednost seriálu, a zejména z tohoto důvodu ho doporučuju.

Ve druhé řadě si, ale přece jen autoři ukousli trochu velké soustu a rozjeli tolik příběhových linek, že v nich občas nastává zmatek. Na to nejvíce trpí samotný závěr seriálu, který je hodně uspěchaný a divák nemá šanci v klidu vstřebat události, které se na obrazovce dějí. Je to poměrně škoda, protože autoři stravitelný limit přesáhli o jednu až dvě příběhového linie. Kdyby je vynechali, o nic extra bychom nepřišli, a navíc bychom si mohli mnohem více vychutnat hlavní příběhy, která nám Arcane předává.

Moc dalších negativ na Arcane nedivím. Už dlouho jsem se takovým způsobem nedokázal ponořit do nějakého seriálu a je až fascinují, jak Arcane dokáže vtáhnout. Riot Games také zvolil výborný způsob vypouštění epizod, kdy každý týden v sobotu vycházeli tři díly najednou, které spadaly do jednoho aktu. Každý akt končil vyvrcholením a cliffhangerem, díky čemuž diváci měli čas na vstřebání děje a během týdne spolu mohli všechno diskutovat. Fandom se tak pořádně činil a neustále přinášel teorie o dalším příběhu nebo skryté detaily, které se daly v epizodách najít a mohly tak vysvětlit jednání postav nebo co se bude dít dál.

Právě na foreshadowing také rozhodně nechci zapomenout, protože záběry jsou animované až do nejmenších detailů, takže každý jeden pixel má nějaký význam. Pokud jste byli hodně pozorní nebo vás to prostě zajímalo, mohli jste pochopit, proč dané postavy udělaly to a to, aniž by to bylo explicitně řečeno. V jedné scéně jsou také chytře schovaná loga esportových týmů, které se pravidelně účastní mistrovství světa v League of Legends. Detaily jsou občas tak neuvěřitelné, že jsem prostě nemohl uvěřit, že si s tím Fortiche dal takovou práci. Právě díky tomu je seriál tak skvělý, protože Fortiche každým záběrem ukazuje, že Arcane produkuje s obrovskou láskou.

Propojení Arcane s League of Legends

League of Legends už dávno není jenom MOBA (Multiplayer Online Bitevní Aréna, pozn. redakce) hrou. Už poměrně dlouhou dobu je kolem téměř každé postavy sepsaný detailní příběh o tom, co ve světě Runeterry dělá, odkud pochází a s jakou jinou postavou se setkala. Na webu dokonce můžete najít neuvěřitelně detailní mapu světa, kde si můžete najít všechny významná místa a jaké postavy se k tomu místu vážou. Příběhy postav, ale nebyly psány pro televizní zpracování, takže bylo otázkou, jak si s tím Fortiche poradí.

Zvládl to sice dobře, avšak u spousty postav musel být změněn jejich originální příběh, největším příkladem je Viktor. Ten byl podle dřívějšího příběhu robotem, kterým se stal sám postupem času, protože nahrazoval své lidské tělo mechanickými augmentacemi. V tomto příběhu také sestrojil robota Blitzcranka, který v League of Legends vystupuje jako hratelná postava. V Arcane ale o Blitzcrankovi není jediná zmínka, a i příběh Viktora je výrazně pozměněný, samotný Viktor navíc vypadá úplně jinak, než ve hře. Riot Games tak na základě Arcane musel vizuálně upravit vzhled Viktora, což je poměrně nečekaný vývoj událostí. Mně samotnému to úplně nevadí, ale jiní fanoušci si stěžují a příliš se jim nelíbí, že hotové příběhy se úplně zbytečně hází do koše.

Celkově Arcane prožíváte úplně jinak, když jste předtím hráli League of Legends. Všímáte si mnohem více detailů a těšíte se, jaké postavy ze hry se v seriálu ještě objeví. Na to Fortiche opravdu hodně myslí a hráčům dává spoustu náznaků a detailů, které pochopí jenom hráči. Seriál si ale naplno užijete, i když je to vaše první setkání s Runeterrou. Naopak je to možná lepší, protože nemáte žádnou páru o tom, co se bude dít. Pokud se do seriálu naplno ponoříte, možná zažíváte ještě silnější emoce než hráč League of Legends.

Fortiche se také musel popasovat s tím, jestli budou umírat postavy, za které můžete hrát v League of Legends. Podobná věc se v minulosti stala jenom jednou, když Gangplank v rámci svého příběhu na týden zemřel. Během toho týdne jste za něj nemohli hrát, protože byl prostě kaput. Arcane se touto cestou nebál vydat a odhalím menší spoiler, protože oblíbené postavy budou umírat. Podle mě to, ale byl správný krok, že Riot Games souhlasil se zabitím hratelných postav. Během sledování seriálu jsem si totiž tak nějak říkal, že postavy, které vystupují i ve hře, nemohou zemřít. A jsem moc rád, že Arcane zbořil mé představy a totálně mě šokoval. Připravil si tak i půdu do budoucna, protože jsou potvrzené už další projekty ze světa Runeterry.

Arcane skončil, ale Runeterra rozhodně ne!

Producent Christian Linke, který pracoval na Arcane, hned po skončení druhé sezóny odhalil, že se pracuje již na dalších třech projektech. Dokonce byly zmíněny regiony, ve kterých se nové příběhy budou odehrávat. Zaprvé je tady Demacie, což je velké středověké impérium, které ze všeho nejvíc nenávidí mágy. Dále je tu Noxus (na obrázku), který je srovnatelný s antickou římskou říší. Je rozpínavý a postupně se snaží dobýt celý svět. A nakonec ostrovní region Ionie, jež se dá srovnávat s Japonskem. Jedná se o zemi, která se zaměřuje na duchovno a souznění s přírodou. Najdete tady třeba ninjy nebo Vastaji, což je rasa kříženců lidí a zvířat.

Máme se tedy na co těšit, i když si ještě nějakou dobu počkáme. Animace Arcane byla neuvěřitelně časově náročná a s dalšími výtvory to nebude jinak, protože za nimi bude stát opět Fortiche. Máme ale jistotu, že to bude stát za to a určitě se vyplatí počkat.

Závěrečné shrnutí

Druhá sezóna Arcane tak znovu potvrdila, že Runeterra není jen prostředím pro videohru, ale skutečným světem, který má co nabídnout i na poli filmové a seriálové tvorby. Riot Games a Fortiche vytvořili dílo, které se zapsalo do dějin animace a nastavilo nový standard nejen v technickém provedení, ale i v emocionálním prožitku diváků. A co je nejlepší? Arcane není koncem, ale teprve začátkem. Příběhy z Runeterry mají před sebou obrovskou budoucnost, kterou se vyplatí sledovat, ať už jste fanouškem League of Legends, nebo se s tímto fascinujícím světem teprve seznamujete.

Autor: Lukáš Mihal


Zajímají vás novinky ze světa počítačových her? Zde se můžete dozvědět víc, tentokrát o letošním šampionátu v League of Legends.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: whats-on-netflix.com, dexerto.com, IMDb, Wikipedia, bingeclock.com

Foto: IMDb, Netflix, esma-artistique.com, screenrant.com, netflixqueue.com, Legends of Runeterra

Příspěvek vytvořen 16

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy